poniedziałek, 9 maja 2016

Sporty kynologiczne dla każdego

Sporty kynologiczne to ogólna nazwa sportów uprawianych z psami. Uważam, że warto znać kilka najpopularniejszych sportów kynologicznych, bo nie ma chyba lepszej formy na nawiązanie dobrej relacji z psem niż wspólne spędzanie czasu. Sport wpływa korzystnie na zdrowie, samopoczucie oraz w wielu przypadkach pozwala przełamywać bariery oraz nawiązywać nowe przyjaźnie. Powstało już tak wiele konkurencji, że każdy opiekun z psem niezależnie od wieku, płci czy sprawności fizycznej znajdzie coś dla siebie.

Najpopularniejszą konkurencją w psich sportach jest niewątpliwie agility. Z roku na rok coraz więcej ludzi na świecie decyduje się na rozpoczęcie trenowania tej wzorowanej na skokach jeździeckich dyscypliny. Agility polega na tym, że pies pokonuje różnego rodzaju przeszkody (kładki, palisady, stacjonaty, slalomy, tunele) w odpowiedniej kolejności. Przewodnik psa ma za zadanie głosem oraz gestami pokierować psa tak by przebiegł całą trasę bezbłędnie i jak najszybciej. Psy oceniane są przez sędziów w kategoriach dostosowanych do wielkości psa. Dla mniejszych psów poprzeczki umieszczone są niżej, dla większych wyżej (kategorie small, medium i large). Niewskazane jest startowanie psów z podatnością na dysplazję stawu biodrowego. Nie należy również trenować długich biegów i podskoków z młodymi psami. Poza tym nie ma żadnych ograniczeń względem wieku oraz sprawności psa.

Kolejnym sportem o którym warto wspomnieć jest obedience. Do Europy sport ten przywędrował z USA, pierwsze europejskie zawody odbyły się w Anglii. Wymaga sporej cierpliwości i systematyczności w treningach. W Polsce posłuszeństwo sportowe występuje w dwóch formach – zawody organizowane są przez Związek Kynologiczny w Polsce wg regulaminów „Pies Towarzyszący” lub „Obedience”. Obie konkurencje różnią się nieco programem. Konkurencja „Pies Towarzyszący” polega na wykonywaniu przez psa podstawowych komend. Obedience szczególnie na szczeblu międzynarodowym wymaga od psa i przewodnika ciężkich treningów.

W miarę jak dni stają się cieplejsze w lasach możemy spotkać coraz więcej ludzi trenujących canicross. Canicross to po prostu bieganiu razem z psem. Pies biegnie przodem ubrany w specjalne szelki nie krępujące jego ruchów. Do nich przypięta jest linka nie krótsza niż 2,5 metra i wyposażona w odpowiedni elastyczny amortyzator. Łagodzi on szarpnięcia psa i biegacza. Sam zawodnik zaś, ma na biodrach uprząż, która przenosi energię psa i ułatwia bieg człowiekowi. Sport ten zyskuje ciągle na popularności. Wyhodowana została nawet specjalna rasa psów euro dog (która jest mieszanką charta , pointera niemieckiego wyżła oraz husky) i charakteryzuje się szybkością i wytrwałością. Jednak jak przy wszystkich sportach kynologicznych trenować można z każdym psem.

Dogfrisbee jest sportem polegającym na rzucaniu dyskiem frisbee przez człowieka i łapaniu go przez psa. Zależnie od konkurencji liczy się szybkość w złapaniu dysku lub jak najdłuższy rzut. Ważne jest by pies podczas łapania dysku oderwał wszystkie cztery łapy od ziemi. Wyróżniamy konkurencje Freestyle w której trener rzuca dyski w takt muzyki.

Oprócz przedstawionego przeze mnie agility istnieje również parAgility. ParAgility ma prawie taką samą formułę ja agility z tą różnicą , że przewodnikami psów są osoby niepełnosprawne. Na świecie jest to prężnie rozwijająca się dyscyplina sportu, dająca osobom niepełnosprawnym możliwość kontaktu z psem oraz wspaniałej zabawy. Powstaje coraz więcej drużyn trenujących na wysokim poziomie i biorących udział w zawodach. W Polsce pierwszy pokaz ParAgility miał miejsce 11 września 2005 podczas odbywających się w Warszawie targów Zoomarket w Pałacu Kultury i Nauki. Pokaz został zorganizowany przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Przyjaciel’’ i wzięły w nim udział osoby z różnym poziomem niepełnosprawności ruchowej i umysłowej. Psy uczestniczące w tym pokazie w większości zostały wzięte ze schroniska i trenowały tylko 3 miesiące. Pokaz ten był przełomowy dla sportów kynologicznych w Polsce ponieważ pokazał że nie tylko zdrowe osoby oraz rasowe psy mogą trenować.

Również olsztyńskie schronisko zachęca do trenowania sportów kynologicznych. Zamiast zwykłego spaceru z psem ze schroniska można w ramach wolontariatu spróbować swoich sił w miejscowym ośrodku szkoleniowym,, Dog Point” i zabrać psa ze schroniska na trening Obedience.

Moim zdaniem uprawiać sporty kynologiczne może praktycznie każdy. Ośrodek szkolący psy w którym możemy zacząć trenować z psem znajdziemy w każdym większym mieście. Również bez nakładów finansowych możemy poznać podstawy do trenowania różnych konkurencji. W Internecie wiele osób dzieli się swoim doświadczeniem na blogach oraz filmach video. Nie trzeba mieć pieniędzy, kondycji ani nawet psa, aby zacząć trenować psie sporty. Wystarczą dobre chęci i trochę zapału a możemy zyskać naprawdę bardzo dobre wyniki i dużo radości.

Mirella Ludwiczewska

Biotechnologia lic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz