poniedziałek, 16 maja 2016

Świat pełen barw

Czyli kilka słów o tym, czym tak naprawdę są kolory, z którymi spotykamy się na każdym kroku – ich analiza typowo fizyczna i delikatnie psychologiczna.

„Nie trzeba być zaraz super optymistą, ale dla tego,
kto widzi wszystko tylko w czarnych barwach,
słońce zachodzi już o poranku.”
Phil Bosmans

Studiuję biotechnologię nie do końca przypadkowo, jak sądziłam na początku. Jestem osobą ciekawą świata, interesuje mnie szereg różnych zjawisk fizycznych, na których pochodzenie staram się znaleźć odpowiedzi. I… z każdym kolejnym rokiem studiów okazuje się, że to właśnie dzięki biotechnologii, jako niezwykle interdyscyplinarnej dziedzinie wiedzy, rozwiązania tych zagadek są naprawdę możliwe! Przez kilka ostatnich lat interesuję się także szeroko pojętą psychologią. Szukając tematu, który chciałam przybliżyć szerszemu gronu osób, chciałam połączyć w jakiś sposób biotechnologię i psychologię – w ten sposób trafiłam na kolory.

Otaczające nas barwy często wskazują na stan naszego zdrowia, odzwierciedlają naszą osobowość, emocje i kondycję psychiczną na daną chwilę. Nasz organizm przy pomocy barw daje nam sygnał o wielu schorzeniach, których często nie jesteśmy świadomi. Niewiele z nas wie, iż świat kolorów to wibrująca energia, która ma istotny wpływ na nasze zdrowie, emocje czy zachowanie!

Leczenie przy użyciu kolorów czyli chromoterapia ma dziś wielu zwolenników i zajmuje ważne miejsce w tradycyjnej medycynie chińskiej. Obecnie w wielu klinikach na całym świecie wykorzystuje się już energetyczne właściwości barw, gdzie terapią kolorem wspomaga się leczenie m. in.: chorób układu pokarmowego, oddechowego, nerwobóli, migren, schorzeń kręgosłupa i nerek, nerwicy i depresji psychicznej. Choroby tego rodzaju są w dużej mierze skutkiem niedoboru pewnych częstotliwości w komórkach. Poprzez koloroterapię uzupełniane są te niedobory, wobec czego przywraca się im naturalną równowagę i zdrowie.

Trochę historii
Uzdrowienia kolorami znano już w starożytnych Indiach, Chinach i Egipcie. W Chinach stosowano np. kolor żółty w problemach jelitowych poprzez – UWAGA - malowanie pacjentów na tę barwę. Osoby z gorączką z kolei były poddawane terapii przy użyciu niebieskiego koloru (np. naświetlanie). Co ciekawe, nawet w czasach Egipskich malowano pomieszczenia w zależności od tego, jaki chciało się uzyskać efekt!

Kolorowa energia
Z fizycznego punktu widzenia… Barwa to energia, która jest postrzegana dzięki komórkom światłoczułym w siatkówce oka. Liczba czopków wrażliwych na określoną długość fal świetlnych sprawia, że oko ludzkie wykazuje różny stopień wrażliwości na określoną barwę.
Z biologicznego punktu widzenia… Mózg wysyła sygnały do odpowiednich gruczołów dokrewnych w formie neuroprzekaźnika. Następuje reakcja hormonalna - hormony działają na narządy wewnętrzne. Zatem to od interpretacji naszego mózgu zależy jak dany kolor wpłynie na nasze zdrowie!

W jaki sposób działa kolor? W zależności od długości fali, kolory oddają otoczeniu swoją energię. Mają bardzo duży wpływ na komórki ciała (np. ich wzrost) gdyż zmieniają prędkość poruszania się elektronów w każdym żywym organizmie. Kolory oddziałują na nas zarówno przez skórę, narząd wzroku jak i jedzenie. Dzięki tej informacji słusznym wydaje się stwierdzenie, iż również osoby niewidome podlegają terapeutycznemu działaniu barw.

Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucie
Czas na część bardziej psychologiczną w odniesieniu do kolorów. Poniżej chciałabym po krótce przybliżyć kilka znanych już w świecie naukowców faktów dotyczących oddziaływania na nas otaczających barw.

 • ZIELONY- spokój, harmonia, równowaga wewnętrzna, natura Barwa ta rozluźnia i łagodzi napięcia oraz pomaga utrzymać w równowadze energię zarówno fizyczną jak i psychiczną. Pomaga odprężyć się zwłaszcza po długiej pracy umysłowej. Wskazany dla osób nadmiernie aktywnych.
 • JASNA ZIELEŃ: przywołuje na myśl coś świeżego, nowego, odradzającego się.
 • NIEBIESKI – świeżość, przestrzeń, spokój Kolor ten posiada wychładzające właściwości – jest zatem idealny na lato! Dodatkowo relaksuje, odpręża i ułatwia zasypianie. Poprawia znacznie naszą koncentrację i przyswajanie wiedzy. Idealny dla osób zmęczonych psychicznie.
 • FIOLETOWY – spokój, relaks, emocje Wycisza i łagodzi objawy stresu - zalecany dla osób, które mają problem na tle nerwowym i cierpią na bezsenność. Wspomaga organizm przy wysiłku umysłowym - poprawia koncentrację. Ułatwia panowanie nad emocjami oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Naukowcy twierdzą, że nawet tłumi uczucie głodu!
 • RÓŻOWY – optymizm, radość Zmniejsza agresję oraz irytację - zalecany szczególnie w celach łagodzenia stresu i stanów napięciowych. Napawa optymizmem oraz sympatią łagodząc uczucie osamotnienia! 
 • ŻÓŁTY – radość, ciepło, pewność siebie Żywy kolor, pełen radości, idealny na smutek i depresję. Inspiruje i dodaje pewności siebie. Rozjaśnia myślenie i poprawia pamięć. Wskazany dla ludzi poszukujących zastrzyku energii.
 • POMARAŃCZOWY – ciepło, bezpieczeństwo, inspiracja Idealny na stany depresyjne - poprzez swoje ciepło przywraca radość, dodaje otuchy, podnosi poczucie własnej wartości i poprawia nastrój. 
 • CZERWONY – witalność, aktywność Pobudza do działania, ożywia, wzmacnia oraz rozgrzewa i rozpala zmysły. Dodaje optymizmu i siły - mamy więcej energii do zdobywania celów i walki z depresją. Idealny dla ludzi ospałych i przemęczonych.
 • ZŁOTY – mądrość, odwaga Dodaje pewności siebie, energii, odwagi i skutecznie pomaga zwalczać lęk oraz depresję. Pomaga pobudzić kreatywność i przyswajanie wiedzy.
 • SZARY – ochrona, wyciszenie Stanowi swoistą formę bariery ochronnej, która odgradza nas od świata i otoczenia. Odpręża, wycisza i uspokaja. UWAGA! – w nadmiarze może powodować izolację od otoczenia i smutek.
 • BRĄZOWY- stabilność, wiedza Opisując tę barwę przywołuje się następujące określenia : równowaga, spokój, stabilność, poczucie bezpieczeństwa. Brązowy wspomaga również koncentrację oraz przyswajanie wiedzy, co dla studentów może być niezwykle cenną informacją w okresie przed-sesyjnym… Biały – intuicja, ochrona Korzystnie wpływa na zmysł intuicji, ochrania i odbija negatywne emocje oraz energie. Dodaje optymizmu i przede wszystkim poprawia samopoczucie!
 • CZARNY – pewność siebie, tajemniczość Kolor ten odbierany jest przez większość osób raczej jako smutny, kojarzący się z negatywną energią. Ma on jednak dwie strony medalu. Otóż czarny, stosowany w odpowiednich dawkach, wycisza i uspokaja oraz dodaje pewności siebie. Podkreśla autorytet, dodaje kompetencji i tajemniczości…
Kilka kolorowych rad
 • 1. Na stany depresyjne idealny jest kolor żółty i różowy. Wystarczy przystroić swoje otoczenie np. kwiatami w tych barwach i natychmiast radość i uśmiech powinien zagościć na naszych buziach. 
 • 2. Przy braku energii po przebudzeniu lub zmęczeniu w ciągu dnia, otaczajmy się pomarańczowymi barwami. Pomoże to odzyskać witalność i chęć do działania!
 • 3. Idealnym kolorem do terapii odchudzających jest niebieski. Zatem podczas skutecznej diety - jadajmy na niebieskich talerzach i otaczamy się tą barwą wszędzie!
 • 4. W celach rozluźniających korzystajmy z zieleni, która ukaja nerwy wynikające ze zmartwień i problemów.
Zwracajmy uwagę na to jakie kolory towarzyszą nam każdego dnia. Wybierając barwy kierujmy się intuicją ponieważ jeśli przykładowo podświadomie unikamy danych kolorów oznacza to, że w tym momencie nie są one dla nas wskazane.

Alicja Mazur
studentka III roku Biotechnologii inżynierskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz