wtorek, 14 listopada 2017

Podsumowanie protestu studentów UWM Olsztyn

Wszyscy już zapewne widzieli decyzję kanclerza w sprawie głośnego spotkania grupy "rodziców dzieci dotkniętych autyzmem" z prelekcją dr Jaśkowskiego. Pragniemy sprostować o co chodziło w samym proteście i jak sprawa się rozwiązała.

W piątek do kilku studentów dotarła informacja o tym, że grupa ludzi, podających się za rodziców dzieci z autyzmem, pod przykrywką spotkania chciała zorganizować prelekcję dr Jerzego Jaśkowskiego. Prawo do wykonywania zawodu tego pana zostało cofnięte w czerwcu tego roku, decyzją Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. Pragnąc nie dopuścić do zszargania reputacji uniwersytetu, zdecydowaliśmy się zebrać podpisy pod listem otwartym do Jego Magnificencji Rektora prof. Ryszarda Góreckiego.

Zbiórka odbyła się w poniedziałek, udało się zebrać ponad 550 podpisów na 6 wydziałach, w tym na Wydziale Biologii i Biotechnologii (gdzie uczą się organizatorzy), Wydziale Lekarskim, Wydziale Nauk o Zdrowiu, Wydziale Humanistycznym, Wydziale Bioinżynierii Zwierząt oraz na Wydziale Weterynarii (który okazał się rekordzistą, jeżeli chodzi o ilość osób nas wspierających).

Na szczęście, mimo zapewnień organizatorów spotkania oraz informacji zawartych na stronie wydarzenia, Kanclerz uniwersytetu nie wyraził zgody na wynajęcie sali. Już o godzinie 14 w poniedziałek, jeszcze przed oddaniem listu Jego Magnificencji Rektorowi, wiadomo było, że informacje podawane przez organizatora były manipulacją. Pragniemy mimo wszystko podziękować wszystkim zaangażowanym w zbieranie podpisów oraz wszystkim wpierającym nas pracownikom, profesorom, doktorom i doktorantom oraz studentom. Mamy nadzieję, że jeżeli następnym razem będzie taka sytuacja, również możemy liczyć na zaangażowanie. Dziękujemy raz jeszcze.

Maja Triebling, Karol Kołodziejski

3 komentarze:

  1. Osobiście jestem zbudowany umiejętnością współpracy międzywydziałowej. Szybko, sprawnie, merytorycznie i skutecznie. Zebranie ponad pół tysiąca podpisów w kilka godzin to bardzo dobry wynik. Świadczy także o dużym zaangażowaniu wszystkich studentów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla zainteresowanych rtęcią w szczepionkach: http://mamapediatra.blog.pl/dodatki-szczepionkowe-tiomersal-przyczyna-autyzmu-i/

    OdpowiedzUsuń