wtorek, 7 stycznia 2014

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu

(fot. B. Płoszaj-Witkowska)
(fot. B. Płoszaj-Witkowska)
Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach w wyjątkowy sposób oddziaływają na nasze zdrowie. Według międzynarodowej inicjatywy Plants for People, rośliny znajdujące się we wnętrzach poprawiają jakość powietrza, oczyszczają je z niektórych szkodliwych substancji, podwyższają wilgotność, absorbują kurz. Zaobserwowano również wpływ roślin na psychikę człowieka i prowadzone badania ukazują, że obecność roślin w mieszkaniach, biurach polepsza samopoczucie, poprawia stosunek do miejsca pracy, redukuje skutki stresu, podwyższa produktywność, uśmierza niewielkie dolegliwości fizyczne takie, jak ból głowy czy podrażnienia oczu.

Rośliny doniczkowe wpływają na akustykę pomieszczeń i obniżają poziom hałasu (Ficus benjamina, Dracaena fragrans, Schefflera arboricola, Philodendron scandens, Spathiphyllum wallisii, Dracaena marginata). Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Sydnej dowiodły, że rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze z chemikaliów. Gdy ujemne jony dostają się do krwiobiegu, wywołują reakcje biochemiczne zwiększające poziom seratoniny, pomagającej złagodzić depresję, zmniejszyć stres oraz doładować naszą codzienną energię.
(fot. B. Płoszaj-Witkowska)
Rośliny są głównymi producentami jonów ujemnych, uprawianie wielu roślin w mieszkaniu lub biurze polepsza nastrój. Natomiast Uniwersytet Columbia badał ludzi z depresją zimową lub depresją chroniczną i udowodnił, że wysoki poziom jonów ujemnych potrafi spowodować zmniejszenie depresji porównywalnie do leków antydepresyjnych.

Otaczając się roślinami w mieszkaniu oraz w miejscach pracy, tam gdzie przebywamy długo podczas dnia, stwarzamy dla nas stabilny klimat, a kwiaty pochłaniają ciepło oraz hałas, usuwają kurz oraz inne zanieczyszczenia z powietrza, redukują ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, zmniejszają absencję w pracy, patrząc na rośliny stajemy się bardziej kreatywni i mniej zestresowani, w ich otoczeniu czujemy się zdrowsi i jesteśmy bardziej efektywni. Do najbardziej znanych roślin, które powinny znaleźć się w naszym otoczeniu są:

 • Figowiec sprężysty (Ficus elastica)- bardzo skuteczna w usuwaniu formaldehydów. 
 • Bluszcz (Hedera) - dobrze usuwa formaldehyd. Aloes (Aloe vera) - sok z posiekanych liści używamy jako do lek do oparzeń, skaleczeń i podrażnień skóry. 
 • Orchidea (Phaelenopsis) - usuwa z powietrza ksylen, związek, który można znaleźć w urządzeniach elektrycznych takich jak telewizory czy monitory komputerowe. Także jako bardzo ozdobna roślina może zastąpić kwiaty i oszczędzić pieniędzy. Należy uważać aby nie przelać orchidei wodą. 
 • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) - usuwa alkohol (znajdujący się w perfumach i płynach do płukania), aceton (kosmetyki), trichloroetylen (drukarki), benzen (dywany, obrazy, zasłony) oraz formaldehyd (w tapicerkach oraz wykładzinach) oraz posiada także wysoki współczynnik parowania. 
 Każdy gatunek uprawiany w mieszkaniu ma odmienne wymagania dotyczące światła, temperatury, wody, wilgotności powietrza. Pamiętajmy, że kupując do mieszkania roślinę doniczkową jest ona zdana wyłącznie na nas. Musimy znaleźć czas by pamiętać o podlewaniu, nawożeniu oraz przesadzaniu wczesna wiosną.

Dr inż. Beata Płoszaj-Witkowska 

źródła: Kenneth Freeman, Rentokil Initial plc, www.plants-in-buildings.com; www.greenworks.com;
(fot. B. Płoszaj-Witkowska)
(fot. B. Płoszaj-Witkowska)

3 komentarze:

 1. Szukam szczegolowych informacji potwierdzajacych to co pan tutaj opisuje. Patrzac na artykul: http://www.buildingecology.com/articles/critical-review-how-well-do-house-plants-perform-as-indoor-air-cleaners/ i zrodla na ktore sie powoluje wynika ze aby rosliny mialy znaczacy wplyw na jakosc potwietrza to mieszkanie powinno wygladac tak jak na pierwszym zdjeciu.

  Czy posiada pan moze jakies konkretne badania lub zrodla na ktore mozna sie powolac?

  Pozdrawiam i zycze milego dnia

  OdpowiedzUsuń
 2. Proszę się kontaktować z autorką tekstu - dr Beata Płoszaj-Witkowską.

  OdpowiedzUsuń
 3. dokładnie, taki smog jak teraz mamy to jak najwięcej roślin w domu. Poczuć można różnicę. A na dworze koniecznie na twarz maska https://zdrovi.pl/k/maski-antysmogowe/maski-antysmogowe-respro-allergy/ jak się bez takiej z domu nie ruszam.

  OdpowiedzUsuń