środa, 22 stycznia 2014

XI Ogólnopolskie Sympozjum Sekcji Odonatologicznej

XI Ogólnopolskie Sympozjum Sekcji Odonatologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego Dubiecko, 19-22.06.2014 r.

KOMUNIKAT NR 1 

Wzorem ostatnich lat również w tym roku planujemy spotkanie członków i sympatyków Sekcji Odonatologicznej PTE oraz wszystkich miłośników ważek. Odbędzie się ono w dniach 19-22 czerwca. Zjazd rozpocznie się kolacją i towarzyską wymianą doświadczeń w czwartek, a zakończy w niedzielę rano po śniadaniu. Tym razem zapraszamy Państwa do południowo-wschodniego zakątka Polski – w okolice Dubiecka, malowniczej miejscowości nad Sanem na skraju Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego. Miejscem noclegu i większości spotkań będzie Ośrodek Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w miejscowości Wybrzeże k. Dubiecka (ok. 50 km na południowy wschód od Rzeszowa). Ośrodek ma niezwykle atrakcyjne położenie, które z pewnością docenią miłośnicy przyrody. Zlokalizowany jest tuż nad rzeką, w małym podworskim parku, kilkaset metrów od lasu. Spacery w plenerze i podziwianie pięknego przełomu Sanu z drewnianej kładki będą więc na wyciągnięcie ręki.

W programie przewidzieliśmy dwa panele – referatowy i warsztatowo-terenowy. W części referatowej będzie można przedstawić w formie prezentacji lub fotorelacji rezultaty swoich badań i obserwacji z wypraw i wyjazdów terenowych. Zależy nam na różnorodności omawianych zagadnień, jak również na dobrej jakości przygotowanych prezentacji, dlatego już dzisiaj zachęcamy do pracy nad nimi. Najlepiej przygotowane wystąpienie z pewnością zostanie nagrodzone ☺. Część terenowo-warsztatową poświęcimy głównie metodyce prac terenowych. Podczas wycieczek odwiedzimy naturalne cieki w lasach oraz wody antropogeniczne – byłe wyrobiska pożwirowe położone wzdłuż doliny Sanu. Szczególną uwagę poświęcimy Cordulegaster bidentata – gatunkowi, z którym większość spośród nas styka się rzadko lub nie widziała go jeszcze w ogóle. Będzie to okazja do „cordulegasterowych” rozważań w różnych wymiarach.

Być może uda się podsumować dziesięć poprzednich sympozjów w formie wystawy fotograficznej. W związku z powyższym bardzo prosimy o przesyłanie, na adres zamieszczony poniżej, fotografii (JPG, TIFF) z poprzednich spotkań, do tej pory może jeszcze nigdzie niepokazywanych. Podczas sympozjum będziemy również mieli okazję zwiedzić prywatne Muzeum Skamieniałości i Minerałów. Zgromadzone eksponaty to często unikatowe egzemplarze w skali krajowej i światowej. Zobaczymy, jak dzięki pasji i determinacji nawet w małej miejscowości można zrealizować tak imponujące przedsięwzięcie. Pobyt w Dubiecku chcielibyśmy uświetnić miłą kolacją, połączoną ze spotkaniem z historią tego miejsca. Jak widać, plany są rozległe. Chcielibyśmy, aby pobyt w Dubiecku był jak najbardziej urozmaicony, pełen niezapomnianych wrażeń i oczywiście owocny entomologicznie. Czas pokaże, co uda się zrealizować.

Wszelkie pytania, wątpliwości i propozycje proszę przesyłać na adres organizatora, Bogusława Daraża: bdaraz@poczta.onet.pl z dopiskiem „Sympozjum” w tytule wiadomości.

Informacje o kosztach pobytu, terminach nadsyłania zgłoszeń, dojeździe oraz szczegółowym programie sympozjum zostaną podane w kolejnych komunikatach.

Zarząd Sekcji Odonatologicznej PTE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz