Nieoficjalna i bardziej swobodna w przekazie strona wydziałowa, z relacjami z badań naukowych, zajęć dydaktycznych, spotkań nieformalnych i dyskusji. Jednym słowem "o życiu" (biologia zobowiązuje) we wszelkich jego uniwersyteckich a nawet biotechnologicznych przejawach.
sobota, 11 stycznia 2014
Mój udział w Projekcie Green heART, czyli jak biolog może spędzać lato
Jestem studentem Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazruskiego w Olsztynie i od dwóch lat w czasie wakacji biorę udział w europejskim projekcie Green heART, organizowanym przez European Voluntary Service oraz Polską Fundację im. Roberta Schumana . Fundacja ta jest największą polską organizacją wysyłającą wolontariuszy do różnych krajów Europy w celu podjęcia działań na rzecz przyrody i środowiska, które mogą być niezwykle interesujące dla studentów kierunku biologia, a nawet mikrobiologia, biotechnologia i architektura środowiska.
Projekt, w którym wziąłem udział, realizowany był w mieście Skofia Loka w Słowenii i miał na celu rozwinięcie naszych kompetencji, zdobycie doświadczenia zawodowego, podniesienie kwalifikacji, rozwój kreatywności oraz wiedzy na temat ochrony środowiska. W pierwszym projekcie, w którym uczestniczyłem, wzięło udział 10 osób z 6 państw, w większości z Unii Europejskiej. Były to dwie osoby z Polski, dwie z Gruzji, dwie z Grecji, dwie z Łotwy, jedna osoba z Litwy i jedna z Bułgarii. Tegoroczny projekt trwał tylko dwa miesiące, ale był to fantastyczny okres w moim życiu.
Już na początku po kilkudniowej dniowej aklimatyzacji zostaliśmy wysłani na trzydniowy trening z udziałem profesjonalnych trenerów personalnych, którzy uczyli nas jak pracować i działać w międzynarodowej grupie. Następnym krokiem była trzydniowa dniowa nauka podstaw języka słoweńskiego i poznawanie kultury goszczącego nas kraju po to, aby móc porozumiewać się i poznać miejscową społeczność oraz ich potrzeby.
Bardzo ciekawym doświadczeniem była możliwość wyjazdów do Włoch i Chorwacji. Zobaczyliśmy tam na czym polega nowoczesna ochrona środowiska w tych krajach. Wraz z architektem środowiska ze Słowenii podjęliśmy działania, które miały na celu dokonanie renowacji parku w taki sposób, aby stał się jak najbardziej przyjazny człowiekowi, a przy tym ergonomiczny i ekologiczny.
Estetyka i użyteczność parku, dzięki naszej pracy, bardzo się zmieniła. Możecie to zobaczyć na zdjęciach. Używając ekologicznych materiałów z zaniedbanego parku stworzyliśmy miejsce bardzo atrakcyjne i chętnie odwiedzane przez rodziny, młodzież i starszych. To była ogromna przyjemność.
Zachęcam wszystkich do zainteresowania się tym projektem. To możliwość zdobycia nowych doświadczeń, poznania nowych ludzi i podniesienia kwalifikacji zawodowych. A poza tym to sposób na cudowne wakacje, bo te moje były wspaniałe !:)
Adam Sękowski
student kierunku biologia, II rok, specjalność biologia medyczna
Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz