niedziela, 26 listopada 2017

Studia biologiczne w Anglii

A może by spróbować studiów biologicznych w Anglii? W poniższym tekście krótko opiszę jak wygląda nauka biologii na brytyjskich uczelniach i jakie daje możliwości.

Czego uczymy się na „biological sciences” (naukach biologicznych)?

- Biologia i nauki biologiczne badają szeroko pojęte życie. Kategoria ta obejmuje badanie żywych organizmów. Studia biologiczne w Anglii dają jednak szeroki wybór tematów związanych z naszymi zainteresowaniami. Obejmują takie tematy jak molekularne badanie układu odpornościowego, choroby czy procesy fizjologiczne. Można również globalnie studiować środowisko, ekosystemy czy bioróżnorodność.

- Nauki biologiczne obejmują takie dyscypliny jak biochemia, biomedycyna, biologia komórkowa, ochrona środowiska, ekologia, genetyka, mikrobiologia, patologia i fizjologia.

- Stąd studia biologiczne w Anglii dają wyjątkową możliwość wyboru tematów z szerokiego portfolio nauk. Student może ułożyć sobie indywidualny program odzwierciedlający jego własne zainteresowania.

Jakie umiejętności rozwijają studia biologiczne w Anglii?

- Nauka polega na słuchaniu wykładów, udziale w warsztatach i zajęciach. Rozwijane są również umiejętności praktyczne w świetnie wyposażonych laboratoriach.

- Uzyskujesz szczegółową wiedzę biologiczną od światowej klasy badaczy. Studia w Anglii rozwijają również tzw. „transferable skills”, które wykorzystać można jeśli zdecydujemy się podjąć pracę w niezwiązanym z biologią zawodzie. Będą to na przykład zarządzanie czasem, praca zespołowa, pisanie raportów, krytyczne myślenie czy umiejętność pewnej siebie prezentacji. Więcej o różnych umiejętnościach, które można wpisać do CV piszę w tekście „Jak napisać angielskie CVhttps://www.speakingo.pl/blog/jak-napisac-cv-po-angielsku-wzor/, Przy aplikacji na studia czy o pracę w Wielkiej Brytanii warto wiedzieć, że angielskie CV ma zupełnie inną – bo opartą o doświadczenie i umiejętności, a nie edukację – strukturę.

- Twoje szanse na rynku pracy powiększą nie tylko te umiejętności. Uniwersytety mają liczne kontakty z firmami i podczas studiów pomagają studentom znaleźć praktyki, co dodatkowo zwiększa ich szansę na zatrudnienie. Ważne jest to szczególnie w Anglii, gdzie pracodawcy dużo większą wagę przywiązują do doświadczenia niż wykształcenia.

Jak wyglądają egzaminy na angielskich uczelniach?

- Angielski student oceniany jest na podstawie pracy na zajęciach, krótkich testów i egzaminów. Typowe zadania to raport z pracy laboratoryjnej, wypracowania, recenzje tekstów czy prezentacje. Egzaminy polegać mogą na zakreślaniu prawdy bądź fałszu, udzielaniu krótkich odpowiedzi, pisaniu wypracowań lub analizie i interpretacji danych.

- Na ostatnim roku student dogłębnie bada temat, którym jest najbardziej zainteresowany. Zwykle są to praktyczne badania nad jakimś niezbadanym zagadnieniem, zwykle w ramach istniejącego zespołu badawczego.

- Istnieje również opcja odbycia kursów pedagogicznych dla tych, którzy chcieliby później uczyć biologii w szkole. W Anglii generalnie brakuje nauczycieli, a zdobycie Qualified Teacher Status (QTS) jest relatywnie proste. Więcej na ten temat piszę tutaj: www.speakingo.pl/blog/nauczyciel-anglii-assistant-supply-teacher-qts/


Który uniwersytet wybrać?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko jak zwykle jest sztuką możliwego. Zależy to nie tylko od tego, na który uniwersytet będą nas chcieli przyjąć, lecz również jaki konkretnie kurs chcemy zrobić oraz ile będziemy w stanie za tę przyjemność zapłacić. Dlatego polecam sprawdzić samemu w tej wyszukiwarce kierunków studiów w Anglii: https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/courses/search


Najlepiej oczywiście jednak na najlepszych! Za tą samą strona podaję więc ranking:


Ile kosztują studia w Anglii?

Niestety studia w Anglii kosztują grube dziesiątki tysięcy funtów rocznie. Dlatego warto zastanowić się, czy naprawdę tego chcemy! Z drugiej strony funkcjonuje tam bardzo dobry system kredytów studenckich. Najfajniejsze w nim jest to, że kredyt zacząć spłacać musimy dopiero wtedy, gdy osiągniemy wystarczająco wysoki pułap zarobków – jeśli więc wrócimy do Polski, może okazać się że nigdy :)
Więcej na temat kredytów studenckich i jak o nie aplikować poczytać można na https://www.gov.uk/apply-online-for-student-finance


Co można robić po studiach biologicznych w Anglii?

- Wielu studentów decyduje się na kontynuację nauki. Do tej pory standardem w Anglii było zrobienie wyłącznie licencjatu (tytuł Bsc czyli Bachelor of Science). Obecnie coraz popularniejsza staje się kontynuacja nauki na „postgraduate studies”. Będą to na przykład pełne studia magisterskie (tytuł Msc – Master of Science). Część ludzi porywa się na doktorat (PhD – Doctor of Philosophy). Co ciekawe, czasami można go zrobić bezpośrednio po licencjacie. W Anglii nie ma wyższych tytułów naukowych niż doktor - słowo professor oznacza po prostu wykładowcę.

- Jak już wspomniałem można uczyć w szkole, a w Anglii brakuje nauczycieli.
- Bez względu na uzyskany stopień naukowy, pracę znaleźć można w przemyśle, w szpitalu czy na uniwersytecie. Wielu absolwentów biologii zajmuje się najróżniejszymi badaniami z biochemii, biomedycyny, mikrobiologii czy immunologii.
- Można zająć się sprzedażą specjalistycznego sprzętu (np. medycznego).
- Wielu znajduje pracę w ochronie przyrody.
- Dzięki uzyskanym umiejętnościom analizy danych, wielu absolwentów studiów biologicznych w Anglii jednak decyduje się na przejście do sektora finansowego, zarządzania czy marketingu.

Podróże kształcą i na pewno warto spędzić trochę czasu za granicą. Nawet jeśli nie przez całe studia, to na pewno warto rozważyć na przykład półroczne wymiany studenckie. Ale to już temat na inną okazję. Tak czy owak, na pewno warto zadbać o to, by przeszkodą nie stał się nasz język angielski!

dr Grzegorz Kuśnierz

Kurs języka angielskiego online Speakingo 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz