czwartek, 5 maja 2016

Strategia w działaniach biotechnologa

Gry strategiczne, do których należy Warcraft III wnoszą wiele pożytecznego w kształtowaniu licznych umiejętności z punktu widzenia biotechnologa. Każde działania, mające na celu przeanalizowanie konkretnego zagadnienia wymagają od nas zaplanowania doświadczenia w labolatorium- opracowanie metodyki a następnie wykonywanie zamierzonych etapów krok po kroku, żeby na końcu uzyskać satysfakcjonujący wynik, który początkowe założenia potwierdzi- gdzie w tym wszystkim gra strategiczna? Gra Warcraft III oprócz przyjemnego spędzenia czasu umożliwia graczowi zostanie twórcą. Możemy stworzyć własną rozgrywkę, a następnie przetestować zaprojektowaną przez nas grę. W czasie gry rozwijamy zdolność do kreatywnego myślenia, wyjścia poza schematy- zaproponowanie pewnej alternatywy, która przyniesie pożądany skutek oraz rozwiązywanie problemów. Naukowcy zazwyczaj pracują w zespołach, w grze jest podobnie działamy w drużynie. W obu przypadkach ważna jest kooperacje między członkami zespołu i odpowiedni podział zadań do wykonania, co umożliwia osiągniecie celu-wygranej. Powyższe przykłady świadczą o tym, że istnieją liczne powiązania między pracą biotechnologa a grami strategicznymi.

Ciężkie początki
Pierwsze kroki w grze stawiałem, będąc jeszcze w podstawówce. Wtedy poznawałem wszystko przechodząc kampanie, a więc swoisty trening czy też wstęp do gry. Poznajemy kolejne rasy w grze: odpowiednio Orkowie, Ludzie oraz Nocne Elfy, które walczą z hordą Nieumarłych. Podczas kampanii nabywamy bardzo ważne umiejętności przydatne w każdym typie rozgrywki. Umiejętności te określa się mianem mikro i makro. Dla biologa słowo mikro kojarzy się ze światem mikroorganizmów oglądanych pod mikroskopem. W przypadku gry oznacza ono zdolność do kierowania i płynnego poruszania się postaciami w czasie gry.
O końcowym sukcesie w czasie bitwy decydują detale, w jaki sposób się ustawimy względem wroga, jak osłonimy własnego bohatera, czy też sposób ustawienia strzelców, którzy powinni znajdować się za konnicą, żeby zapewnić odpowiedni ostrzał. Kolejną umiejętnością jest makro, dotyczy ona zdolności do rozbudowy własnego miasta. Ma to na celu rozwijanie się i osiąganie kolejnych etapów w grze poprzez tworzenie jednostek o zwiększonych możliwościach ataku przykładowo atak z powietrza przy użyciu Gargulców czy Lodowych Żmij. Rozbudowę trzeba przeprowadzać umiejętnie, budynki nie mogą znajdować się zbyt blisko siebie gdyż będą wtedy blokować możliwość walki z wrogiem na własnym terenie. Stawiając budynki trzeba zachować pewne reguły, przykładowo u Orków legowiska pełnią również funkcję obronną jak wieże, więc trzeba umieszczać po zewnętrznej części fortyfikacji.

Struktura gry

Na początku gry dysponujemy tylko podstawowymi jednostkami w ilości pięciu peonów u Orków czy pięciu akolitów u Nieumarłych. Ich zadaniem jest gromadzenie zapasów, które pozwolą nam przetrwać i rozbudować się. Oprócz nich posiadamy tylko jeden budynek- Warownię w przypadku ludzi. Gdy dysponujemy odpowiednią ilością drewna i złota możemy wznosić budynki, które zapewnią nam zwiększoną ilość żywności, która bezpośrednio przekłada się na liczbę posiadanych jednostek w naszej armii. Tutaj moment najważniejszy,  bez którego gra byłaby niekompletna- bohater, wódz armii, czyli najsilniejsze jednostki władające różnymi zaklęciami. Bohaterowie mogą gromadzić liczne przedmioty, wpływające na ich siłę, zwinność oraz inteligencję. Wodzowie korzystnie wpływają na jednostki sojusznicze, poprzez zwiększenie zadawanych przez nich obrażeń. Bohater może osiągnąć maksymalnie 20 poziom wtajemniczenia. Kolejne poziomy bohater zdobywa gromadząc kolejne punkty doświadczenia w walce z przeciwnikiem lub jednostkami umieszczonymi w strategicznych miejscach na mapie- przy kopalniach i sklepach.

Ulubiona rasa
Każda rasa posiada inną specyfikę gry i należy rozegrać kilka spotkań wszystkimi rasami, żeby wybrać odpowiednią dla siebie. Osobiście najbardziej odpowiadają mi Orkowie. Posiadają oni bardzo zbilansowane, silne jednostki naziemne tzw. grunty. Dodatkowo umiejętnie dobierając jednostki można walczyć z jednostkami latającymi i nie posiadać ich we własnej armii. Oprócz tego rasa ta ma w swoim zestawie najlepiej dopasowanego do mojej koncepcji gry bohatera, którym jest Mistrz Ostrzy. Posiada on zdolności do znikania, tworzenia swoich klonów, zadawania obrażeń krytycznych i tworzenia niszczącej trąby powietrznej.

Różne taktyki 
Każda taktyka jest dobra jeśli przynosi pożądany efekt jakim jest zwycięstwo w rozgrywce. Pozornie banalna taktyka to zaproponowanie dla siebie gry rasą losowo wylosowaną prze komputer. Dla doświadczonego gracza, który dobrze czuje się w grze różnymi rasami to doskonałe rozwiązanie, gdyż już na samym początku zyskujemy przewagę nie do odrobienia przez przeciwnika. Inną taktyką jest rush, a więc szybki atak, mający na celu zaskoczenie przeciwnika i zdobycie przewagi już na starcie. Do takiego ataku możemy dorzucić kilka wież w bazie przeciwnika- tower rush, co jest bardzo skuteczne w przypadku gry Ludźmi. Kolejną taktyką może być obwarowanie własnego miasteczka dużą liczbą wież z jednoczesnym ulepszeniem naszego głównego budynku w celu uzyskania najsilniejszych jednostek, po czym przypuszczamy atak na bazę przeciwnika. Najlepsza taktyka to taka, gdzie przeciwnik zdał już sobie sprawę, że przegrał mecz nie robiąc żadnych znaczących błędów podczas gry, po czym dziękuje za grę i wychodzi. W takim przypadku liczy się czas, gdy szybko opanujemy pozostałe wolne kopalnie występujące na mapie i odpowiednio je zabezpieczymy a rozgrywka wchodzi w etap gdzie złoto z pierwszej kopalni już się wyczerpało, wtedy nasz przeciwnik jest już ugotowany i niestety wychodzi z gry.
Różne typy rozgrywek
Podstawową rozgrywkę jest pojedynek dwóch graczy przez sieć battle.net. Polega na losowym wybraniu przez komputer przeciwnika z tysięcy graczy, którzy w tym samym momencie zaczęli również poszukiwania przeciwnika. W ten sam sposób można prowadzić rozgrywkę 2 vs 2 oraz 3vs 3. Takie rozgrywki wymagają dużego ogrania, gdyż duża liczba graczy niesie za sobą spore wyzwania. Zakładka Własna gra umożliwia nam dołączanie do rozgrywek stworzonych przez innych graczy lub też zapraszaniu innych graczy do partii, którą sami zaaranżujemy. Do takiej rozgrywki należy między innymi Footmen Frenzy. Rozgrywka ta skupia się głównie na sterowaniu wojskiem i samej walce a nie musimy wznosić budynków, gdyż mamy do dyspozycji tylko jeden, która jest samowystarczalny. Ten typ rozgrywki stanowi sól tej gry, ponieważ gracz skupia się tylko na walce i rozwijaniu swojego bohatera.
Ludzie, zasady i rankingi
W rozgrywce można spotkać różnych graczy. Nie każdy z nich przywita się na początku rozgrywki czy spyta skąd jesteś. Gracze z większym stażem na początku gry życzą sobie
gl & hv, good luck i have fun. Jeśli gracz uzna wyższość przeciwnika wtedy używa skrótu GG, co oznacza good game a następnie wychodzi z rozgrywki. Te specyficzne skróty nadają odpowiedni charakter tej grze oraz wymagają pewnego czasu, żeby je wszystkie przyswoić. Cała gra sprowadza się do uzyskania jak największej liczby zwycięstwa odniesionych nad przeciwnikami. Dzięki nim uzyskujemy odpowiednie ikonki przy naszej nazwie gracza, co informuje innych o randze w grze oraz w pewnym stopniu o poziomie przez nas reprezentowanym. Im lepsza ikonka tym lepsze statystyki i miejsce w rankingu zbiorczym.

Mam nadzieję, że przybliżyłem Wam w pewnym stopniu realia fantastycznej gry Warcraft III i zachęciłem do pogłębienia wiedzy na temat gier strategicznych. Są one nie tylko przyjemne, ale i pożyteczne. Za pomocą tej gry można kształtować liczne zdolności przydatne w życia, a nawet pracy biotechnologa.


Tomasz Pikuliński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz