środa, 11 maja 2016

Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria L.)

W ramach Majówki z etnobotaniką (25 maja 2016) zapraszamy do zapoznania się z kilkoma gatunkami roślin. Można potraktować je także jako inspiracje do malowania dachówek (zobacz szczegóły).


Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria L.)
Rodzina: Selerowate (Apiaceae)

Original book source: Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé
Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz 1885,
Gera, Germany
Permission granted to use under GFDL by Kurt Stueber
Opis rośliny
Podagrycznik pospolity to bylina osiągająca wysokość od 30 do 100 cm. Łodyga jest wzniesiona, naga, bruzdkowana, wewnątrz pusta. Liście są podwójne trójlistkowe o odcinkach jajowatych, podługowatych, mierzących do 10 cm. Dolne liście pochwiasto osadzone na łodydze. Ogonek liściowy zawsze gładki. Drobne kwiaty tworzą kwiatostany - baldachy złożone. W poszczególnych baldaszkach jest 12-20 pojedynczych kwiatów. Płatki korony białe wielkości do 3 mm średnicy. Kwitnie od maja do sierpnia. Owocem jest rozłupnia rozpadająca się łatwo na dwie rozłupki.

Siedlisko
Podagrycznik pospolity występuje na podłożach wilgotnych, żyznych, bogatych w azot m.in. wilgotne lasy, łęgi, zarośla, parki, brzegi wód. W Polsce pospolity na całym obszarze.

Zastosowanie
Roślina od setek lat wykorzystywana przez medycynę ludową w przypadłościach artretycznych, głównie jak nazwa wskazuje na podagrę - okłady z rozgniecionych, ugotowanych korzeni. Roślina posiada substancje czynne flawonoidy i witaminę C. Podagrycznik pospolity ma również działanie stymulujące, gojące oraz moczopędne. Sokiem wyciśniętym z liści można nacierać miejsca ukąszeń przez owady.

Podagrycznik pospolity ma zastosowanie kulinarne. Posiekane młode liście stanowią dodatek do surówek, sałatek, sosów i zup. Doskonale również komponuje się z ziemniakami lub marchwią w postaci duszonej lub smażonej. Liście rośliny można wykorzystać do aromatyzowania pieczonych i smażonych mięs. Podagrycznik jest niezastąpionym składnikiem oczyszczającej kuracji wiosennej z roślin dziko rosnących. Bardzo często wykorzystywana jako składnik maseczek. 

Na wiosnę można przygotować smaczną jarzynkę (po zblanszowaniu duszone na maśle jak np. szpinak). Wczesnowiosenna kuracja oczyszczająca z dziko rosnących roślin (młode liście): podagrycznika, mniszka, babki lancetowatej, kurdybanka i szczawiu lub szczawiku, można przygotować z sosem winegret lub sosem jogurtowym z czosnkiem. Sałatka ta działa rozgrzewająco, przeciwreumatycznie, moczopędnie i odżywczo.  

mgr Justyna Szydłowska


Źródła:
Lippert W., Podlech D. 1994. Kwiaty. Encyklopedia kieszonkowa, Wyd. Muza SA, Warszawa
Lis H., Lis P. 2015. Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków, Wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa
Łuczaj Ł. 2009. Dzikie rośliny jadalne Polski. Przewodnik survivalowy, Wyd. Chemigrafia, Krosno
Münker B. 1998. Kwiaty polne i leśne. Leksykon przyrodniczy, Wyd. Świat Książki, Warszawa
Szymanderska H. 2014. Z łąki na talerz, Wyd. Świat Książki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz