niedziela, 1 maja 2016

Otwórz się na Ciechanów

Niejednokrotnie spacerując ulicami mojego miasta rodzinnego - Ciechanowa - zastanawiałam się nad tematem swojego wystąpienia w ramach zajęc "prezentacje publiczne". Okazało się, ze temat był bliżej niż mogło mi się wydawać. Często na uczelni widujecie mnie z torbami przygotowanymi do wyjazdu. Wracam wtedy do Ciechanowa, miejsca, w którym mogę odpocząć i nabrać siły na kolejny tydzień nauki na biotechnologii.

Ciechanów to miasto położone w województwie mazowieckim nad rzeką Łydynią, która jest lewym dopływem Wkry. Rzekę tę sławili w swoich utworach liczni poeci. Tak pisał o niej Zygmunt Krasiński: ,,Wody Lidyni milej szemrzą w moich uszach, niż wodospady rozbijające się z szumem o Helwecji skały’’. Według legendy założycielem miasta był mityczny Ciechan, który w prasłowiańskich czasach wraz z żoną szukał dogodnego miejsca na osiedlenie.

Przeprowadzone badania archeologiczne na ciechanowskim grodzisku usytuowanym na Farskiej Górze wykazały istnienie tu osadnictwa już w VII w. W połowie XIII w. notowane jest w Ciechanowie istnienie kasztelanii. W drugiej połowie XIV w. ustały ks. Siemowit III nadał Ciechanowowi prawa miejskie, co potwierdził jego syn Janusz I, w 1400 r. W połowie XIV w. Ciechanów stał się stolicą Ziemi Ciechanowskiej (do 1795 r.). Po bezpotomnej śmierci ostatnich książąt mazowieckich, w 1526r. Ciechanów został wraz z Mazowszem włączony do Korony. Po drugim rozbiorze decyzją Sejmu Grodzkiego Ciechanów na krótko stał się stolicą województwa.

Z Ciechanowem nieodłącznie związane są zabytki, które nadają charakter temu miejscu. Ja w swoim wywodzie chciałabym wspomnieć o Zamku Książąt Mazowieckich, który ok. 1370 roku powstał z inicjatywy ks. Siemowita III. Apogeum swojej świetności zamek przeżył po 1526 r., kiedy to król Zygmunt Stary włączył Mazowsze do królestwa i podarował zamek swojej żonie – królowej Bonie. Bona często przebywała w zamku ciechanowskim, a ponieważ nastała moda na renesans, kazała przebudować całe wnętrze części mieszkalnej. Po jej wyjeździe z Polski, zamkiem prawie się nie interesowano. Odwiedzali go i sławili: Zygmunt Krasiński, Hipolit Gawarecki, Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka. Obecnie zamek jest miejscem imprez kulturalnych i artystycznych. Kolejnym zabytkiem w architekturze Ciechanowa jest ratusz, który jest siedzibą władz miejskich. Został on wzniesiony w 1844 r. według projektu włoskiego architekta Henryka Marconiego. Warte uwagi są także Kościół pod wezwaniem św. Józefa i Parafia św. Tekli.

W swoim wywodzie - jako biotechnolog nie mogę pominąć Browaru Ciechana. Tradycja produkcji piwa w Ciechanowie sięga XIII wieku. W oparciu o dostępne publikacje i dokumenty przyjmuje się, że Browar w Ciechanowie przy ulicy Kilińskiego został zakupiony i ponownie uruchomiony w 1864 roku. Browar w Ciechanowie jest małym browarem jako jeden z nielicznych w Polsce warzy swoje piwa przy użyciu naturalnego procesu fermentacji w otwartych kadziach. Na przestrzeni lat, w ciechanowskim browarze często po raz pierwszy w Polsce warzono nowe style piwa. Uznanie i miano gwiazdy wśród piw niszowych zdobył Ciechan Wyborny przyczyniając się do powstania mody na piwa niepasteryzowane. W 2004 roku rozszerzono ofertę o Porter oraz pierwsze w Polsce piwo Miodowe, produkowane przy użyciu wyłącznie naturalnego miodu z polskich pasiek. Browar Ciechan w 2002 roku trafił w ręce Marka Jakubiaka. W 2012 roku Bractwo Piwne przyznało Browarowi Ciechan tytuł Browaru X-lecia jako najbardziej utytułowanemu w ciągu ostatniej dekady. Obecnie browar w Ciechanowie produkuje 9 marek piwa: Ciechan Wyborne, Lagerowe, Miodowe, Pszeniczne, Mocne, Porter, Krzepiak, Shandy, Aipa. Browar w Ciechanowie może stać się miejscem pracy wielu biotechnologów, także moim. W swojej karierze zawodowej rozważam opcję pracy właśnie w tym miejscu.

Z Ciechanowem związanych jest także wiele znanych osób. Są wśród nich: Maria Konopnicka, Aleksander Świętochowski, Zygmunt Krasiński i Jerzy Bralczyk.

Mam nadzieję, że w swojej opowieści udało mi się zachęcić Was do otworzenia się razem ze mną na Ciechanów. Przy okazji zapraszam Was na Dni Ciechanowa, które odbędą się na przełomie czerwca i lipca. Wtedy na pewno nadarzy się okazja do skosztowania lokalnego wyrobu i do wycieczki po mieście.I opowiem Wam dużo więcej o historii i atrakcjach mojego miasta.

Mariola Podlasiak
Biotechnologia inżynierska
Grupa IV Rok III

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz