Z malowanymi opowieściami o lokalnej bioróżnorodności byliśmy w olsztyneckim skansenie, na majówce pt. Jarmark sztuki nie tylko ludowej - wyczarowanie z gliny. 1. maja malowaliśmy stare dachówki i warmińskie kamienie. A przy okazji upowszechnialiśmy wiedzę o naszych roślinach i zwierzętach.
"Garncarstwo polega na rękodzielniczym wyrobie glinianych naczyń i przedmiotów codziennego użytku, jest to jedno z najstarszych rzemiosł. Formy gliniane toczone na kole garncarskim uznaje się za naczynia dopiero po ich wypale w piecu garncarskim. Wśród najbardziej typowych efektów pracy garncarza należy wymienić przede wszystkim: miski, kubki, garnki, dzbanki, butle na olej i naftę, dwojaki, donice a także kafle piecowe. (....) Wyczarowane z gliny. Impreza odbędzie się 1 maja w godz. 10:00-16:00. Towarzyszyć jej będzie kiermaszem rzemiosła, sztuki i regionalnych kulinariów, na którym nie zabraknie wyrobów z dziedziny garncarstwa, ceramiki, wikliniarstwa oraz malarstwa. Odbędą się pokazy: wyrobów ceramicznych, toczenia naczyń na tradycyjnym kole garncarskim i ich wypału w piecu. Będzie można uczestniczyć w warsztatach lepienia z gliny, malowania kafli piecowych, malowania dachówek ".
Część z pomalowanych dachówek pokazana będzie na wystawie 30. września w czasie Europejskiej Nocy Naukowców. Najbliższa okazja na kolejne malowanie dachówek już 25. maja w czasie "majówki z etnobotaniką"
Stanisław Czachorowski
Czytaj więcej:
Więcej zdjęć na Fecebooku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz