czwartek, 5 stycznia 2017

Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos L.) i edukacyjna gra terenowa w czasie Nocy Biologów 2017

Zimą życie nie zamiera do końca. I w nocy życie nie zamiera, nie tylko w naukowych laboratoriach. Za to budzą się strachy. Strach ma wielkie oczy i najczęściej bierze się z niewiedzy. Jedną ze strategii obrony ofiary przed drapieżnikiem jest… przestraszyć drapieżnika. Zmylić jego zmysły i sprawić, by myślał, że ma odczynienie z czymś dużo większym, jadowitym, groźnym.

W czasie Nocy Biologów 2017 można będzie się wielu rzeczy dowiedzieć. Między innym w czasie gry terenowej, której motywem przewodnim jest niezwykły motyl, który na swojej trąbce trąbi, nocą spija oskołę z drzew a znacznie rzadziej nektar z kwiatów jak koliber, czasem podkrada miód z pszczelego ula, straszy drapieżniki udając szerszenia a w dawnych wierzeniach uważano, że wróży śmierć i współpracuje z wiedźmami.

Piątek trzynastego uważany jest w naszej kulturze za datę pechową. W czasie tej niezwykłej Nocy Biologów pojawią się także elementy etnograficzne i kulturowe. W nocy … pojawią się Wiedźmy. Podobno przylecą na miotłach, przywiedzione przez zmierzchnicę trupią główkę i z wykorzystaniem maści czarownic do latania.

Naukowcy i studenci oraz instytucje współpracujące z Wydziałem Biologii i Biotechnologii przygotowali na tę niezwykłą Noc ponad 110 wykładów, pokazów, warsztatów, laboratoriów, wystaw i wycieczek. To wszystko w kilku różnych budynkach. Podąż śladem zmierzchnicy trupiej główki i weź udział w grze (polecamy jako gre rodzinną). Odwiedź wszystkie miejsca, wykonaj zadania specjalne, rozwiąż przyrodnicze zagadki, zdobądź pieczątki i zgłoś się po nagrodę.

Liczba miejsc ograniczona. Wydrukowaliśmy tylko 500 sztuk specjalnych kart z zadaniami. Zgłoś się do punktu informacyjnego w holu Collegium Biologiae (7), pobierz specjalną kartę z zadaniami… i podążaj śladem nocnej Zmory Acherontia atropos.

Sprawdź w programie co w różnych miejscach się dzieje i w jakich godzinach. W sumie ponad 110 różnych biologiczno-nocnych wydarzeń. W każdym budynku szukaj tego znaku ze zmierzchnica trupią główką.

Tam czeka zadanie do wykonania. Dopytaj się znajdujących się w pobliżu osób.


(taka mapka znajdzie się na karcie z zadaniami)

1. Biblioteka Uniwersytecka UWM. Tu znajdą się dwa punkty ze zmierzchnicą trupią główką. Jedna jest w księgarni Arche. Druga gdzieś w bibliotece.

2. Szklarnia Wydziału Biologii i Biotechnologii. Będą tu wystawy, warsztaty, wycieczki. Wśród roślin trudno będzie Zmorę wytropić.

3. Laboratorium Diagnostyki Molekularnej. To trudne zadanie, bowiem nie jest łatwo dostać się do tego budynku. I można będzie tylko w określonych godzinach.

4. Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody, Plac Łódzki. Szukaj na pierwszym piętrze dalszych wskazówek.

5. Katedra Zoologii. Tu będzie się dużo działo. Kieruj się na Muzeum Zoologiczne.

6. Plac Łódzki 3, trzy różne miejsca na trzech różnych poziomach. Nie łatwo będzie odnaleźć zmierzchnicy i wykonać zadanie. A kto powiedział, że będzie łatwo?

7. Collegium Biologiae. Tu pobierzesz kartę zadań i tu będzie najwięcej różnych wydarzeń we wszystkich zakamarkach budynku. Zmierzchnica pojawi się w kilku miejscach. A o godz. 20.00 pojawią się Wiedźmuchy - one na pewno będą ze zmierzchnica i będą miały odlotowe i nieziemskie zadania. Tylko dla najodważniejszych.

Zbierz jak najwięcej pieczątek w różnych miejscach oznaczonych zmierzchnicą i na koniec zgłoś się do punktu informacyjnego (7) i odbierz nagrodę. Zadania będą różne i w zależności od liczby i jakości wykonanych zadań otrzymasz adekwatną nagrodę. Niezbędne szczegóły, dotyczące zadań znajdziesz na otrzymanej karcie.

Niektóre zadania będą tylko dla nauczycieli i osób dorosłych (lub grup rodzinnych z osoba dorosłą). I nie będą łatwe. 

Zatem przybywaj, w piątej 13go stycznia 2017 roku do Kortowa, w godzinach 8.00-23.00.

Wiedza rozjaśnia mroki nocy i rozgania strachy. Poczuj się jak naukowiec, rozwiązujący biologiczne zagadki. 

Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos L.) zwana jest także zmorą trupią-głową. Zmora lub mara  w wierzeniach słowiańskich była istotą pół demoniczną, duszą człowieka żyjącego lub zmarłego, która nocą męczyła śpiących, wysysając z nich krew lub mecząc na inny sposób. Słowianie duszę ludzką najczęściej wyobrażali sobie pod postacią ćmy (owada), czasem ptaka.


 Więcej o zmierzchnicy trupiej główce:

Będzie wiele nagród, np. takie (więcej informacji o nagroda na Facebooku)
:

Natomiast Radio UWM FM przeznaczyło taką nagrodę: możliwość współprowadzenia jednego z tegorocznych notowań naszej listy przebojów UWUEMKA.

Nagród będzie dużo, starczy dla każdego uczestnika. Oczywiście jeśli wykona zadanie (na różnym poziomie trudności).

Stanisław Czachorowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz