wtorek, 31 stycznia 2017

Koło Naukowe Biologii Medycznej „EXON” i drukarki 3D

Koło Naukowe Biologii Medycznej „EXON” skupia młodych naukowców oraz studentów, którzy chcą rozwijać swoją karierę naukową. Koło zostało założone w październiku 2015 roku z inicjatywy studentów kierunku biologia medyczna.

Dotychczasowe działania koła to m. in. udział w organizacji Nocy Biologów 2017 czy przygotowywanie seminariów otwartych o tematyce związanej z naukami biologicznymi.

Niedawno koło zainteresowało się tematyką drukowania techniką 3D oraz możliwościami zastosowania tej techniki w medycynie. Za pomocą takich drukarek można wykonać np. plombę czy cały ząb, fragmenty kości, czy tkanki takie jak skóra oraz fragmenty serca. Drukarki 3D są doskonałym narzędziem do produkcji protez kończyn. Pomoce dydaktyczne i modele, wspierające lekarzy podczas przygotowań do skomplikowanych operacji, które najpierw zostały starannie zaprojektowane a potem wydrukowane są nie lada osiągnięciem. W dodatku wszystko to odbywa się przy stosunkowo niskich kosztach, a efekty są zdumiewające.

Druk 3D jest szansą dla osób oczekujących na przeszczep organów. Stopień zaawansowania tej techniki pozwala na pokładanie nadziei na otrzymanie „organów na zamówienie” w bliskiej przyszłości. Aby dokładniej poznać metodę druku 3D, koło nawiązało kontakt z firmą Zortrax, posiadającą swoją siedzibę na terenie Olsztyna. Dzięki współpracy przedstawiciel firmy przyjedzie na spotkanie i dokładnie opowie o technice druku przestrzennego oraz zastosowaniu medycznym. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu, które odbędzie się 23.02.2017 r. o godzinie 16:00 w sali P13 Wydziału Biologii i Biotechnologii.

Zainteresowani są proszeni o zgłaszanie uczestnictwa na poniższy adres mailowy: kn.biologii.medycznej.uwm@gmail.com

Dominika Niedźwiecka 
Wiceprzewodnicząca ds. organizacyjnych koła naukowego EXON

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz