środa, 4 stycznia 2017

Pszczoły - czy tylko miód? (Noc Biologów 2017)

Miód jest jednym z głównych produktów pszczół, ale co jeszcze jest wytworem tych pożytecznych owadów zapylających. Co zawierają produktu pszczele i jakie mają zastosowanie oraz właściwości? Jakie znaczenie dla ekosystemu mają pszczoły i co się stanie gdy ich zabraknie? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielę w trakcie krótkiego wykładu w czasie Nocy Biologów (zobacz program).

Moje zainteresowanie pszczelarstwem zaczęło się parę lat temu od żartu. Dziś prowadzę małą pasiekę, którą powoli rozwijam. Zajmuję się pszczołą miodną (Apis mellifera) ponieważ jest to fascynujący gatunek, niezwykle ważny dla każdego z Nas.

W codziennym ferworze nikt nie zastanawia się nad tym jakie ma znaczenie, a większość roślin wymaga pomocy owadów przy zapylaniu. Zagłębiając się w magiczny świat pszczół można zobaczyć jak wielkie mają znaczenie dla ludzkości. Niestety wszystko ma dwie strony medalu i należy pamiętać, że są to owady, które mają możliwości obrony swojego gniazda, rodziny i królowej. Pszczoły potrafią nawet poświęcić swoje życie dla ratowania reszty. A ustalona hierarchia pozwala na odpowiednią organizację gniazda i wymusza rytm pracy.

Karolina Łowicka
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz