poniedziałek, 5 grudnia 2016

Wspomnienie jesieni w nowym „Głosie Przyrody”

Nieszczęścia czasem chodzą parami, a czasami zbierają się w stada. Właśnie takie stadko dopadło naszą redakcję i spowodowało, że numer jesienny trafił do sprzedaży dopiero teraz. Ale dzięki temu będziecie mogli przywołać wspomnienie jesieni – jej ciepłych barw, zapachów i dźwięków. Oczywiście nie brakuje tematów niezwiązanych z porą roku. Polecamy lekturę, bo numer jest naprawdę ciekawy!
- Badamy środowisko wodne: reporter Kacperek podróżujący łodzią podwodną poznaje życie troci wędrownej, a Magda Mądrawska-Okołów w artykule „Jak złapać oddech pod wodą?” opisuje różne sposoby zdobywania tlenu przez zwierzęta wodne.
- Arturka zaciekawiają kulki na spodzie liści dębu przypominające rajskie jabłuszka (Anna Majewicz-Wojciechowska „Galasy, czyli co wyrosło na liściach”), a Serwacy – najmłodszy z braci skrzatów – dostaje gorzką lekcję rozpoznawania grzybów (czemu gorzką? przeczytajcie artykuł Agaty Wojtko „Udawane prawdziwki”).
- Swoje „szaty” z pierwszym i drugim roku życia prezentuje kapusta głowiasta (Anna Majewicz-Wojciechowska „Przeglądamy szaty z przyrodniczej szafy”). Do czynienia z kapustą ma też kot Kleofas, który uczy się ją kisić, a podczas wykopków ziemniaków wpada w tarapaty. Czy dzieci zdołają mu pomóc? Dowiecie się z odcinka cyklu „Na wsi z kotem Kleofasem” Katarzyny Żywot-Góreckiej.
- Michał Kaczorowski rozprawia się z mitami o zwierzętach jadowitych i trujących oraz wyjaśnia różnicę między nimi („Strach ma wielkie oczy”), a Justyna Cilulko-Dołęga przedstawia niesamowite umiejętności pająków i zachęca do przyjaźniejszego spojrzenia na te ośmionogie i wielookie stworzenia („W pajęczej sieci”).
- Mamy nowe działy: m.in. „Z drugiej strony kadru”, w którym opisujemy historię jednego zdjęcia – w tym numerze: byka na rykowisku (Sebastian Sołtyszewski „Uśmiechnięty”), oraz „Zielnik palce lizać” Anny Majewicz-Wojciechowskiej, który otwiera komosa biała (podajemy też przepis na pyszne zielone bułeczki z jej liśćmi).
- Z kolei w swoim stałym cyklu „Spacer w przyrodę” Anna Makowska i jej córka Lilka wybierają się na wycieczkę rowerową po rodzinnym Mazowszu i przekonują się, że nawet w dobrze znanych okolicach można przeżyć niejedno zaskoczenie. W odcinku „Księgi lasu” Katarzyny Lewańskiej-Tukaj Karolina i Dominik próbują położyć spać borsuka, a w dziale „Zagadki z lasów i pól” królują jeleniowate odbywające gody.
- Dowiecie się też, dlaczego leśne skarby najlepiej zostawiać w lesie (Hanna Będkowska „Podaj przyrodzie pomocną dłoń”) oraz jak przygotować się do wyprawy na ptaki i w jaki sposób prowadzić obserwacje, żeby zobaczyć możliwie najwięcej, a zarazem nie stresować zwierząt (Dorota Zielińska „Ptaszenie jest fajne”).
To oczywiście nie wszystko. Jest i wyprawa na inny kontynent („Dudek Filatelista, czyli uczymy się przyrody ze znaczków pocztowych”), i ciekawostki w „Rubryce rozmaitości”, odpowiedzi na pytania czytelników, „Reporterzy przyrody”, krzyżówka, rebusy, kolorowanka, zagadki i oczywiście konkurs z nagrodami.

Redakcja Głosu Przyrody

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz