poniedziałek, 12 grudnia 2016

Puszcza Białowieska - dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Europy


Wystawa zdjęć z krótkimi opisami oraz QR Kodami, linkującymi do obszerniejszych artykułów (wykorzystanie mobilnego Internetu). Jest to relacja z badań przyrodniczych, które prowadziłem na terenie Puszczy Białowieskiej wraz z elementami kultury materialnej, zachowanej wokół Puszczy. Na planszach znajdują się zdjęcia unikalnej przyrody Puszczy Białowieskiej oraz wyniki badań, dotyczące owadów wodnych różnych siedlisk, ze szczególnym uwzględnieniem chruścików (Trichoptera). Ważny wątkiem jest siedlisko martwego drewna w Puszczy Białowieskiej i lasach gospodarczych. Przyroda jako podstawa rozwoju gospodarczego i rynek pracy dla społeczności lokalnej.

Puszcza Białowieska nie jest w pełni dziewiczym terenem. Nawet w rezerwacie ścisłym widać dawne działania ludzkie. Jednak skala zmian jest niewielka. Bezsprzecznie jest to najlepiej zachowany w stanie pierwotnym fragment nizinnej, europejskiej puszczy.

W Polsce żyje około 35 tys. gatunków bezkręgowców, z których około 26 tys. to owady. W Puszczy Białowieskiej wykazano obecność 11 700 gatunków bezkręgowców, ale żyje tu najprawdopodobniej ich 22 tys. Sam, w czasie ostatnich badań zbiorników wodnych Puszczy, spotkałem dwa nowe dla Parku Narodowego gatunki chruścików. A wydawało się, że chruściki (Trichoptera) należą do dość dobrze poznanej grupy na obszarze Puszczy.

Zapraszam na wystawę. Po premierze w czasie Europejskiej Nocy Naukowców oraz po ekspozycji w czasie Sztuki w Obejściu (gmina Jonkowo) oraz w bibliotece Planeta 11 (Olsztyn) plansze zaprezentowane będą w czasie Nocy Biologów 2017, w Collegium Biologiae, w godzinach 8.00-23.00.

Stanisław Czachorowski

Zobacz cały program Nocy Biologów w Olsztynie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz