wtorek, 6 grudnia 2016

Szósta Noc Biologów w Olsztynie

Wydział Biologii i Biotechnologii - Uniwersytet Warmiński-Mazurski w Olsztynie po raz szósty bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów”, zaplanowanej w  2017 roku na piątek 13 stycznia.

Wystawy, wykłady, pokazy, laboratoria, warsztaty, wycieczki, konsultacje w formie żywej biblioteki popularnonaukowej, debaty młodych naukowców i gry terenowe trwać będą od godziny 8 rado do 23 w nocy na terenie budynków Wydziału Biologii oraz Biblioteki Głównej UWM.

Noc Biologów to wspólne przedsięwzięcie 29 jednostek z całej Polski: wydziałów biologicznych i przyrodniczych polskich uniwersytetów i szkół wyższych a także ogrodów botanicznych. Jest to akcja popularyzująca wiedzę biologiczną i nawiązująca do edukacji pozaformalnej. Impreza naukowa, kierowana jest zarówno do dzieci przedszkolnych, młodzieży szkolnej jak i do nauczycieli oraz osób dorosłych z miasta Olsztyna, regionu (województwa warmińsko-mazurskiego) jak i do powiatów z północnego Mazowsza.

W 2017 roku w Nocy Biologów czynnie uczestniczyć będą także ze swoimi pokazami m.in. Nadleśnictwo Olsztynek oraz Mazurski Park Krajobrazowy.

Poza bezpośrednimi pokazami na terenie uczelni będziemy się starali aby przekaz popularnonaukowy docierał także e za pośrednictwem mediów (z którymi rozwijamy współprace od wielu lat): gazet, radia, telewizji i internetu, dzięki czemu znacznie rozszerzony będzie krąg odbiorców (łącznie planujemy dotrzeć z przekazem medialnym do co najmniej 1 500 000 osób z regionu Warmii i Mazur oraz innych części Polski). Edukacja i upowszechnianie wiedzy to nasz wspólny cel.

Noc Biologów ma na celu budowanie kapitału naukowego wśród mieszkańców Warmii i Mazur i przekazanie wiedzy przyrodniczej oraz wyników prowadzonych na UWM badań naukowych na różnych poziomach - od podstawowych wiadomości przyrodniczych do zagadnień problematycznych, nurtujących współczesną biologię i biotechnologię. Ważnym elementem jest budowanie kapitału naukowego u młodzieży m.in. poprzez bezpośredni kontakt z naukowcami.

W roku 2017 chcemy położyć nacisk na biogospodarkę w szerokim sensie, w tym na usługi ekosystemowe w tym skutki zmiana klimatu, różne formy terapii z wykorzystaniem metod biologicznych oraz wykorzystanie wyników nauki w gospodarce.

Jednym z celów akcji jest zaszczepienie przekonania o kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi a także znaczenie biogospodarki w rozwoju regionalnym w północno-wschodniej Polsce. Bogata i ciekawa oferta programowa w ramach „Nocy Biologów” w latach 2012-2016 r., przygotowana przez pracowników naukowych a także doktorantów i studentów, spotkała się z ogromnym odzewem ze strony społeczeństwa w mieście Olsztynie i całym województwie, co potwierdza słuszność przyjętej koncepcji upowszechniania nauki (interesujące pokazy, aktywizujące warsztaty, prelekcje, wykłady, zwiedzanie laboratoriów, wystawy, dyskusje, bezpośrednie spotkania z naukowcami i zwiedzanie laboratoriów oraz materiały zamieszczone w prasie lokalnej, radiu, telewizji i internecie, m.in. blogi i portale społecznościowe) i nie malejącą potrzebę społeczną organizowania tego typu przedsięwzięć. Szczególnie ważna jest dla mieszkańców małych wsi i miasteczek z naszego regionu, jako forma upowszechniania najnowszej wiedzy biologicznej w formie kształcenia ustawicznego i pozaformalnego oraz budowanie kapitału naukowego w nowym pokoleniu.

Poprzez Noc Biologów 2017 chcemy zapoznać społeczeństwo regionu z pracą badawczą, specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym a także z osiągnięciami naukowymi wydziałów przyrodniczych UWM, głównie Wydziału Biologii i Biotechnologii. Noc Biologów traktujemy jako element społecznej misji Uniwersytetu.

Chcemy wzbudzać ciekawość oraz chęci do poznawania i rozumienia świata przyrodniczego, szczególnie u dzieci i młodzieży szkolnej w celu kształtowania poglądów, pozwalających na zrozumienie prawidłowości funkcjonowania przyrody oraz na niedestrukcyjne obcowanie ze światem żywym (biologicznym). Zamierzamy poprzez działania realizowane w czasie Nocy Biologów budować kapitał naukowy poprzez bezpośredni kontakt z naukowcami i laboratoriami.

Już w najbliższych dniach, na niniejszym blogu będziemy przestawiali poszczególne elementy programu. Pojawi się trochę nowości, np żywa biblioteka popularnonaukowa oraz gra terenowa.

Stanisław Czachorowski

więcej o Nocy Biologów 2017



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz