wtorek, 15 maja 2012

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera?

Czy wiedziałeś(aś) , że surfowanie po Internecie oraz stosowanie popularnych leków do znieczulenia mogą powodować demencję, oraz że medytacja przyczynia się do powstawania nowych neuronów, a ćwiczenia fizyczne wspomagają pracę mózgu? To tylko fragment wyników badań, jakie przeprowadzono aby wykryć czynniki zmniejszające ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Choroba Alzheimera występuje głównie u osób znajdujących powyżej 65 roku życia. Zdarza się jednak, że chorują na nią dużo młodsze osoby. Choroba ta bardzo często jest uwarunkowana genetycznie. Jednak nie zawsze czynnik ten ma kluczowe znaczenie.

Jako pierwszy chorobę tę opisał Alois Alzheimer w 1906 roku. Choroba ta polega na zmianach zwyrodnieniowych w mózgu, dotyczących rozległego uszkodzenia tkani nerwowej. Spowodowane jest to odkładaniem się substancji białkowej określanej jako amyloid. Substancja ta utrudnia komunikację między komórkami nerwowymi, obniżając liczbę połączeń synaptycznych, co również odzwierciedla się zmniejszeniem poziomu neurotransmiterów m.in. acetylocholiny, dopaminy, serotoniny. Zaburzenia te sprawiają, że komórki nerwowe nie są w stanie poprawnie funkcjonować. Inną przyczyną zaburzenia funkcjonowania mózgu jest toksyczność amyloidu, która prowadzi do śmierci komórek nerwowych. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do zmniejszenia masy mózgu, zwłaszcza struktury hipokampa, płata skroniowego oraz ciała migdałowatego.

Choroba Alzheimera powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu doprowadzając do utraty pamięci, trzeźwego myślenia, oceny sytuacji oraz pogorszenia umiejętności komunikacji. Choroba ta znacznie obniża zdolność radzenia sobie z czynnościami życia codziennego.

Najnowsze badania wykazały, że picie kawy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzhaimera. Napój z ziaren kawowca wywołuje reakcje chemiczne, które zapobiegają uszkodzeniu układu nerwowego. Przeprowadzono czteroletnie badania na grupie osób wskazujące, że u osób, u których zaobserwowano wczesne objawy choroby miały o 51% mniej kofeiny we krwi, niż ci, którzy cieszyli się dobrym zdrowiem. 

Wyniki badań dowodzą, że sok z granatu chroni mózg i nerwy przed wolnymi rodnikami, przez co może zapobiec chorobie Alzheimera. Systematyczne jedzenie ryb zapobiega kurczeniu się mózgu, co jest związane zmniejszenie ryzyka powstawania choroby Alzheimera. Osoby dostarczające do swojego organizmu źródło kwasu omega 3, są mniej podatne na zaburzenia w funkcjonowaniu swojego mózgu. Niewielka zmiana diety może mieć ogromne znaczenie dla naszego organizmu w przyszłości. Badania wskazały, że u osoby starsze zawierające wyższy poziom kwasu omega 3, otrzymują lepsze wyniki w testach pamięciowych, niż ci którzy nie dostarczają do organizmu produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega 3. Stosując dietę śródziemnomorską można opóźnić proces zachorowania nawet o 5 lat. Ponadto osoby z wysokim poziomem witaminy B, C, E i D mają wyższą pojemność mózgu, w porównaniu do osób które nie stosują na co dzień zróżnicowanej diety. Udowodniono również, że ludzie którzy zawierają wysoki poziom tłuszczów trans, pochodzących ze słodyczy, smażonego jedzenia czy też czerwonego mięsa uzyskują niższe wyniki w testach pamięci. Zaobserwowano u nich również mniejszą pojemność tkanki mózgowej.

Badania naukowców z University of Illinois wykazały, że ćwiczenia fizyczne, które zwiększają zapotrzebowanie komórek na tlen, mają wpływ na funkcjonowanie mózgu. Nie trzeba uprawiać forsujących ćwiczeń, wystarczy aby pamiętać o ich regularności. Eksperci z Chicago twierdzą, że wykonywanie prostych prac domowych tj.: pranie, sprzątanie, gotowanie również może mieć istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera. Naukowcy przeprowadzili badania na grupie osób powyżej 82 roku życia, wyposażając ich w specjalne urządzenia monitorujące ich codzienną aktywność. Uczestnicy byli poddawani dodatkowym badaniom sprawdzających ich pamięć i zdolność myślenia. Wyniki badań, sugerują że wszystkie formy aktywności fizycznej włącznie ze sprzątaniem cz gotowaniem, mają związek ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na demencję.

Osoby znajdujące się w wieku starczym mające szerokie grono znajomych zdecydowanie rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera. Kontakty towarzyskie dodatkowo stymulują nasz mózg i zmniejszają ryzyko depresji, oraz poprawiają nasze samopoczucie.

Urazy głowy są jednym z czynników mających związek z rozwojem choroby Alzheimera. Dlatego też, bardzo ważne jest aby zapinać pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, czy też zakładać kask ochronny w czasie jazdy rowerem.

Marta Pieczywek (studentka III roku biotechnologii)

Opracowano na podstawie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz