Miejsce sadzenia lasu, początek kwietnia, Leśnictwo Dzierzguny (fot. Grzegorz Woźny) |
Oczywistym jest to, że o lasy należy dbać. Zmieniająca się ciągle pogoda, kwaśne deszcze, upały czy ludzka niedbałość, które powodują pożary sprawiają, że drzew na naszej planecie jest coraz mniej. Coraz szybciej rozwijający się przemysł i emitowane przy tym zanieczyszczenia, przyczyniają się do degradacji roślinności, której przypisuje się miano zielonych płuc przyrody i całej planety. Cywilizacja i ludzie XXI wieku przestali szanować lasy, stąd można tam spotkać tak dużo śmieci – widoczne zwłaszcza wiosną, gdy zejdzie śnieg i ni zostaną ukryte w rozwijającej się roślinności zielnej. Wszystko to powoduje nieodwracalne procesy zachodzące w biosferze i przyczynia się do degradacji przyrody.
Na to właśnie studenci biologii pragną zwrócić uwagę. Przez tę akcje pragniemy przekazać szerszej społeczności Warmii i Mazur to, jak ważny dla obecnych i przyszłych pokoleń jest las. Drzewa pochłaniają z atmosfery dwutlenek węgla i wszelkie zanieczyszczenia, produkując przy tym niezbędny do życia tlen. Ponadto dzięki nim mamy drewno i owoce. Jest on naturalnym środowiskiem życia dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Las ma również wielkie wartości ekonomiczne przyszłych korzyści, oferując nowe leki czy źródła pożywienia. Powinien być ostoją, dawać spokój, ciszę i świeże powietrze, dzięki którym w całym tym rozwoju cywilizacji będziemy mogli się zatrzymać i odpocząć. Szanujmy las, bo dzięki niemu żyjemy!
Studenci chcą posadzić aż 1000 dębów w Leśnictwie Dzierzguny (Nadleśnictwo Nowy Ramuk). Drzewa, które uważa się od wieków za długowieczne i okazałe i które robiły na ludziach od zawsze wielkie wrażenie. Podążając za wierzeniami starożytnych Rzymian i Greków jako, że dęby są siedzibą ich najwyższych bóstw, biolodzy oddają hołd lasom i pokazują, że są dla nich bardzo cenne.
Jest nas na roku 25 osób. To niewiele, dlatego namawiamy osoby z innych roczników, innych wydziałów a także znajomych spoza uniwersytetu do wzięcia udziału w akcji. Robimy to, aby pokazać, że każdy może coś zrobić w celu poprawy życia na naszej planecie. A żeby daleko nie szukać to proponujemy spojrzeć na najbliższe okolice. „Zacznijmy zmieniać świat małymi kroczkami” - takie słowa można usłyszeć rozmawiając ze studentami organizującymi akcję.
Karolina Drabot
Biologia III rok
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz