piątek, 12 grudnia 2014

Pokaz filmów - gość specjalny Nocy Biologów – Paolo Volponi

Coraz częściej podróżujemy do coraz bardziej odległych zakątków świata, zachwycając się tamtejszą przyrodą, krajobrazem. A czy nasze polskie krajobrazy i przyroda mogą być interesujące, zwłaszcza dla obcokrajowców?

Podczas Nocy Biologów zapraszamy wszystkich zainteresowanych odpowiedzią na te pytania. O godzinie 18.00 odbędzie się pokaz 1 odcinka filmu przyrodniczego „Wisła. Od ujścia do źródeł”, którego głównym bohaterem jest łosoś oraz spotkanie z naszym gościem specjalnym, autorem filmu.

Paolo Volponi (1968), to włoski filmowiec i fotograf, z wykształcenia socjolog, od wielu lat mieszkający w Polsce. Od 1993 roku utrwala na kliszach polską przyrodę i kulturę. Jego prace były publikowane przez najbardziej prestiżowe pisma w Polsce i za granicą. Autor książki „Bielik – król polskich ptaków” (1998) i zdjęć do „Koniki Polski – skarb polskiej przyrody” (2008). Szczególne zainteresowanie wzbudzają w nim relacje między człowiekiem, a naturą, tą tematyką zajmował się w ostatnich latach realizując na zlecenie National Geographic Polska kilka obszernych reportaży, m.in. o kormoranach, Białowieży, konikach polskich oraz o Wiśle. Współpracował z Birdlife International na Madagaskarze, Białorusi i w Polsce. Od 2008 r. realizuje filmy przyrodnicze: pierwszy z nich, „The last European wild horses”, o konikach polskich, dostał specjalne wyróżnienie za podejście artystyczne na międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montanie (USA). Emitowany jest przez kanały telewizyjne Planete i Fokus TV. Drugi film „Le divinita’ della montagna”, o życiu koziorożców w Alpach, wygrał festiwal filmu przyrodniczego w Scanno (Włochy) w 2012 r. W 2013 roku Paolo ukończył trzyodcinkową opowieść o Wiśle pt.: "Wisła. Od źródeł do ujścia", emitowany w TVP1 oraz Planete+. Aktualnie kończy zdjęcia do filmu "Biebrza - żyjąca rzeka".


Kilka informacji o filmie: Wisła - od źródeł do ujścia. Wzdłuż dawnego szlaku łososia. 3 x 52 min film dokumentalny, 2013 Reżyseria, scenariusz i zdjęcia: Paolo Volponi Muzyka: Dariusz Żebrowski Lektor: Krystyna Czubówna Producent: Studio Filmowe Kalejdoskop (Polska).  

Trzyodcinkowa opowieść o Wiśle, największej polskiej rzece, której dorzecze zajmuje ponad połowę powierzchni kraju. Przez tysiące lat Wisła była miejscem wędrówek łososi. Wędrówek niemal od jej źródeł do morza i z powrotem. Tak było jeszcze pięćdziesiąt lat temu. Dziś migracja ryb jest już niemożliwa. Dla swoich potrzeb człowiek zmienił rzekę. Jest teraz drogą wodną, źródłem energii i wody pitnej, a czasem także kanałem ściekowym. Czy wykorzystywanie Wisły można pogodzić z ochroną jej unikalnej przyrody? Są w Polsce ludzie, którzy o tym marzą. Wypuścili do rzek Podkarpacia, rzek stanowiących dorzecze Górnej Wisły, ponad półtora miliona małych łososi. Czy dotrą stąd do morza? Czy wrócą tutaj jako dorosłe ryby? Czy te łososie przeżyją? Ich los pokaże nam, czy możliwy jest kompromis między naszą cywilizacja a naturą. Poznamy Wisłę wzdłuż dawnego szlaku łososi. Będziemy tam gdzie ich nie ma, gdzie wróciły i gdzie jeszcze mogą powrócić. Odbędziemy fascynującą podróż: od gór - przez całą Polskę - aż do Morza Bałtyckiego. 

Odcinek 1: Od źródeł Wisły do ujścia Dunajca (52 min)
Odcinek 2: Od ujścia Dunajca do ujścia Narwi (52 min)
Odcinek 3: Od ujścia Narwi do Bałtyku (52 min)

dr Jolanta Szlachciak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz