poniedziałek, 15 grudnia 2014

Niezwykły świat roślin w czasie Nocy Biologów

Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody przygotowała na Noc Biologów kilka pokazów i wystaw, pod zbuiorczym tytułem Niezwykły świat roslin.

Jadalne owoce egzotyczne
 Osoba odpowiedzialna: dr Magdalena Kucewicz,  wykonawcy: dr hab. Hanna Ciecierska, prof. UWM, dr Aldona Fenyk, dr Anna Źróbek-Sokolnik, mgr Jarosław Chmielewski.

Strefy tropikalne i subtropikalne Ziemi fascynują bogactwem i różnorodnością gatunków roślin. Są ojczyzną wielu wszechstronnie wykorzystywanych gospodarczo roślin użytkowych, w tym owoców. Niektóre ciekawe jadalne owoce, sprowadzone z najdalszych zakątków świata, pojawiły się także w naszych sklepach. W trakcie spotkania Dowiesz się, jak się nazywają, skąd pochodzą i jak wyglądają. Poznasz ich właściwości lecznicze i smakowe.

Od rośliny do kosmetyków
 Osoba odpowiedzialna: dr Aldona Fenyk, mgr A.M. Gomolińska. Wykonawcy: dr Magdalena Kucewicz, dr hab. Hanna Ciecierska, prof. UWM, dr Anna Źróbek-Sokolnik, Mgr Jarosław Chmielewski.
Człowiek od zarania swojego istnienia poszukiwał w otaczającym go środowisku specyfików poprawiających zdrowie i urodę. Na zasadzie prób i błędów poznawał właściwości otaczających go roślin. Dzięki ich wytrwałej pracy i poświęceniu znamy dziś właściwości lecznicze i kosmetyczne kilkunastu tysięcy roślin z całego świata. Czy w domu można zrobić krem? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Czego potrzebujemy poza roślinami? Co jeszcze jest potrzebne do produkcji kremu? Skąd się bierze zapach w kremie? Co ma wspólnego owca z kremem? Na naszym stoisku odpowiemy na te i wiele innych pytań, ponadto pokażemy jak zrobić kosmetyki, które wykonywały nasze babcie oraz te współczesne.

Rośliny, które mogą uszczęśliwiać
 Osoba odpowiedzialna: dr hab. Hanna Ciecierska, prof. UWM. Wykonawcy: dr Magdalena Kucewicz, dr Aldona Fenyk, dr Anna Źróbek-Sokolnik, dr Monika Szczecińska, dr hab. Jakub Sawicki, prof. UWM, Mgr Jarosław Chmielewski.
Rośliny od zamierzchłych czasów były pożywieniem ludzi nie tylko dla ciała, ale również dla ducha. Wśród nich są rośliny o psychotropowych własnościach, oddziałujące pobudzająco na strefy naszej psychiki. Niektóre z nich często stosujemy na co dzień, jak: kawa czy herbata, a o innych: używkach i afrodyzjakach (nie uzależniających) dowiecie się na warsztatach.

Roślinni mordercy
Osoba odpowiedzialna: dr Anna Źróbek-Sokolnik, dr Piotr Dynowski. Wykonawcy: dr Magdalena Kucewicz, dr hab. Hanna Ciecierska, prof. UWM, dr Aldona Fenyk, Mgr Jarosław Chmielewski

Czy wiesz, że nasiona rącznika posiadają truciznę bardziej toksyczną od jadu najgroźniejszych węży? Że ziemniak i konwalia skrywają mroczne tajemnice? O tym, że niektóre rośliny to naprawdę niezłe "ziółka" możesz przekonać się na naszych warsztatach.

Rośliny, które zmieniły świat 
Osoba odpowiedzialna: mgr Jarosław Chmielewski. Wykonawcy: dr Monika Szczecińska, dr hab. Jakub Sawicki, prof. UWM, dr Magdalena Kucewicz, dr hab. Hanna Ciecierska, prof. UWM, dr Aldona Fenyk, dr Anna Źróbek-Sokolnik.

Poznaj ciekawą i zaskakującą historię roślin, które miały wpływ na losy świata. Dowiedz się, które rośliny były powodem wojen i konfliktów, a które przyczyniły się do rozwoju cywilizacji np. odkrywania kontynentów i ich eksploracji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz