wtorek, 16 grudnia 2014

Laboratorium Diagnostyki Molekularnej i Noc Biologów 2015

Laboratorium Diagnostyki Molekularnej przygotowało na Noc Biologów kilka pokazów (zobacz szczegółowy program na stronie Nocy Biologów).


 Mały Eksperymentator (prowadzenie: prof. dr hab. Renata Ciereszko, dr Anna Nynca, mgr Karina Orłowska, mgr Agnieszka Kołomycka, mgr Monika Jabłońska).
Czy wiesz jak uzyskać kostkę czekolady gratis? Czy można zgasić świeczkę dwutlenkiem węgla? Czy wiesz co stanie się z balonem wypełnionym powietrzem gdy zrobimy mu prysznic z ciekłego azotu? Tego wszystkiego można będzie dowiedzieć się podczas warsztatów „Mały Eksperymentator”.

Świat pod mikroskopem (prowadzenie: dr Grzegorz Fiedorowicz).
Uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie przygotować preparaty mikroskopowe i obejrzeć pod mikroskopem świetlnym jak wyglądają komórki roślin i grzybów. Obejrzymy m.in. aparaty szparkowe u trzykrotki, komórki wydzielnicze u pelargonii czy włoski u oliwnika. Będziemy oglądać ziarna skrobia u różnych gatunków roślin. Zobaczymy jak wygląda rdza na roślinach.

Przyjrzyj się naturze z bardzo bliska (prowadzenie: prof. dr hab. Renata Ciereszko, dr Grzegorz Fiedorowicz, mgr Marek Piłat, mgr Karina Orłowska, mgr Agnieszka).
Uczestnicy warsztatów będą mogli zapoznać się z nowoczesnymi metodami mikroskopowymi wykorzystywanymi przez biologów do poznawania tajników przyrody. Osoby uczestniczące w zajęciach samodzielnie obejrzą w mikroskopie stereoskopowym jak wygląda świat owadów i nasion z bliska. Uczestnicy zapoznają się z zasadą funkcjonowania mikroskopu elektronowego i obejrzą przykładowe zdjęcia preparatów oglądanych w tym mikroskopie. Na zakończenie uczestnicy będą mogli samodzielnie przygotować preparaty mikroskopowe i obejrzeć pod mikroskopem jak wygląda skrobia czy liść pelargonii. Będzie również możliwość przygotowania preparatów z przyniesionych przez uczestników okazów (liście roślin, sierść zwierząt). Uczestnicy warsztatów będą podzieleni na dwie grupy preparatów z przyniesionych przez uczestników okazów (liście roślin, sierść zwierząt). Uczestnicy warsztatów będą podzieleni na dwie grupy (7-8 osobowe).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz