wtorek, 2 grudnia 2014

Zimowy numer Głosu Przyrody

Najnowszy numer Głosu Przyrody (edukacyjny magazyn dla małych i dużych) ma dwa tematy przewodnie. Jeden to przygotowania do zimy. Jakie strategie obierają różne gatunki zwierząt stałocieplnych? Jak sobie radzą zwierzęta zmiennocieplne? O tym w artykułach Jak przetrwać zimę? Owady mówią: najlepiej „zniknąć”. Wiewiórka mówi: zrobić zapasy pisze Magda Mądrawska-Okołów. Skrzaty przygotowują zapasy dla siebie i leśnych zwierząt (Agata Wojtko Dla każdego coś dobrego), nasza zielarka Anna Makowska namawia do suszenia owoców róży i tarniny na zimowe herbaty przeciwprzeziębieniowe (Idzie jesień, zioła niesie), a Hanna Będkowska w cyklu Podaj przyrodzie pomocną dłoń proponuje domowy wyrób kul nasienno-tłuszczowych dla ptaków.

Drugi ważny temat to nietoperze (w sam raz na styczniową Noc Biologów). O zadziwiających umiejętnościach tych latających ssaków pisze Justyna Cilulko-Dołęga (Nietoperz – nocny superbohater). W stałym cyklu prezentującym gatunki podobne do siebie Michał Kaczorowski wypunktowuje charakterystyczne cechy gołębia miejskiego, grzywacza i sierpówki oraz podpowiada, jak ich nie mylić ze sobą. Anna Majewicz (Arturek i leśne zwierzęta) tłumaczy Arturkowi, jaki łańcuch łączy buka z sową, i pokazuje, jak tworzyć łańcuchy pokarmowe, a Katarzyna Lewańska-Tukaj w Księdze lasu prowadzi dziadka i jego dociekliwych wnuków na pola, gdzie dzieci poznają zwyczaje zajęcy i dzikich królików. Przez myśliwską lornetkę Marcin Świtalski przypatruje się jesiennej kniei, spogląda w niebo i nasłuchuje odgłosów jesieni w przyrodzie (Co mówi do nas knieja jesienią?).

Oczywiście są Ciekawostki o zwierzętach, Rubryka rozmaitości, Spacer w przyrodę – tym razem w zaczarowany Beskid Niski – jest konkurs, nie brakuje też zagadek, zadań na pamięć, wyobraźnię i spostrzegawczość. Po raz ostatni spotykamy się z Zenobiuszem, który zaprzestał już wędrówek. Kto go zastąpi? Okaże się w styczniu.

więcej na stronie czasopisma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz