poniedziałek, 15 grudnia 2014

Pijawki i pasożyty w czasie Nocy Biologów

Co robią pijawki, gdy zapada zmrok? - wykład prof. dr hab. Aleksandra Bieleckiego
Gdy zapada ciemność pijawki pasożytujące na rybach otrzymują informację, że najprawdopodobniej w zasięgu znalazł się ich żywiciel. Niemal natychmiast wykonują atak przyssawką przednią i zwykle przyczepiają się do ryby. Żeby dobrze zlokalizować żywiciela muszą kierować się do miejsc najbardziej oświetlonych, ponieważ tam widzą nawet najmniejszego żywiciela (jego cień). Osiągają go wykorzystując spadek natężenia światła, jaki odbierają za pomocą potężnego fotoreceptora, który o dziwo umieszczony jest z tyłu ciała na przyssawce tylnej.

Uzdrowicielska moc pijawek -  pokaz, poprowadzony przez mgr Joannę M. Cichocką oraz prof. dr hab. Aleksandra Bieleckiego.
W ramach pokazu proponujemy krótką prezentację multimedialną na temat możliwości wykorzystania pijawek lekarskich we współczesnej medycynie oraz pokaz zabiegu przystawiania pijawek przeprowadzony przez certyfikowanego hirudoterapeutę.

Czy pasożyty zawsze szkodzą? - pokaz, dr hab. Janina Dziekańska-Rynko, prof. UWM. Poznanie najważniejszych pasożytów człowieka, cykli rozwojowych i patogeniczności. Pasożyty, których obecność może być wykorzystywana do leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Szczegółowy program na stronie Nocy Biologów

1 komentarz:

  1. Ciekawe - byłem pewien ze pijawki kierują się węchem a nie wzrokiem.

    OdpowiedzUsuń