poniedziałek, 11 stycznia 2016

Żywność psychoaktywna i biopaliwa


Dwie kolejne propozycje na najbliższa Noc Biologów (zobacz szczegółowy program),

Żywność psychoaktywna
Podstawową rolą żywności jest zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, determinujących życie człowieka. Inną, mniej znaną funkcją żywności jest jej oddziaływanie na aktywność psychiczną człowieka. Oczywiście działanie to nie może być jednoznacznie porównywane z wpływem leków psychoaktywnych, ale poznanie wpływu białek, węglowodanów, tryptofanu, tyrozyny i kofeiny na zachowanie człowieka jest niezwykle interesujące i ważne. W związku z tym, podczas wykładu zostaną zaprezentowane nie tylko fakty naukowe, ale także zaskakujące ciekawostki dotyczące codziennie przyjmowanego pokarmu.

dr Ewa Fiedorowicz 

Biopaliwa - nadzieje i ograniczenia 
Stosowanie paliw kopalnych wprowadza do biosfery nowe porcje węgla z minionych epok geologicznych . Stężenie dwutlenku węgla stale rośnie. Stosowanie biopaliw, które należą do paliw odnawialnych, daje szansę na utrzymanie stężenia dwutlenku węgla na stałym poziomie. Ograniczenia w ich produkcji wynikają z procesu technologicznego, ale także ekonomii i przepisów prawnych. Chętni mogą zapoznać się z niektórymi aspektami produkcji biopaliw od strony teoretycznej i praktycznej.

dr Stanisław Krawczuk

1 komentarz:

  1. Do zobaczenia na Nocy Biologów. Chętnie wysłucham wykładu na w/w temat. Bardzo interesują mnie alternatywne źródła energii, które muszą stać się nadzieją dla niedalekiej przyszłości.

    OdpowiedzUsuń