piątek, 15 stycznia 2016

Kto będzie brał udział w debacie o edukacji poza murami szkoły?


Uczestnicy debaty o przyrodniczej edukacji pozaformalnej (15 stycznia, Collegium Biologiae, aula, godz. 17.00-19.00):

Anna Pikus (Lasy Państwowe, naczelnik DGLP)

Z wykształcenia leśnik, z zamiłowania edukatorka, trenerka i organizatorka wydarzeń społecznych. Przybliża ludziom las. Absolwentka Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie na warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej przygotowuje również pracę licencjacką na temat edukacji przyrodniczoleśnej dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

Pracując w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, wprowadza nowe trendy w turystyce i edukacji przyrodniczo-leśnej w Lasach Państwowych – edukacji nastawionej na zrównoważony rozwój i prowadzonej na poziomie europejskim. Zależy jej, żeby ludzie zrozumieli, że warunkiem przyrodniczej równowagi są przede wszystkim empatia i odpowiedzialność. Dzięki nim będziemy mądrze korzystać z zasobów przyrody, nie szkodząc jej. Kładzie nacisk na dialog ze społeczeństwem.

Jako naczelniczka Wydziału Edukacji i Udostępniania Lasu Dyrekcji Generalnej LP stara się również wypracować konsensus między rekreacyjnym korzystaniem z lasu a ochroną najcenniejszych miejsc. Korzystając z osiągnięć techniki, pokazuje piękno przyrody. Promuje ją i pracę leśników na Facebooku. Na profilach Bieliki Online i Żubry Online zgromadziła kilkudziesięciotysięczną społeczność miłośników bielików i żubrów. Współtworzyła też portal edukacyjny Las Rysia eRysia.

Wiedzę o lesie popularyzuje także na wydarzeniach popularyzujących naukę np. na Pikniku Naukowym. Od 2010 roku jest członkiem europejskiej podgrupy Forest Comunication Netwok – FCN-Subgroup-Forest Pedagogics, działającej w strukturach unijnych i zajmującej się m.in. wypracowaniem unijnych standardów edukacji leśnej. Uczestniczy w Europejskich Kongresach Edukatorów Leśnych. W 2014 roku współorganizowała pierwszy taki Kongres w Polsce, w Łagowie.

Współzałożycielka i była wiceprezes Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych. Wierzy, że inwestycja w kompetencje edukatorów leśnych to inwestycja w przyszłość społeczeństwa – empatycznego wobec ludzi i świata przyrody, myślącego długofalowo, świadomego swoich wyborów i doceniającego bogactwo przyrodnicze. Współtwórczyni studiów podyplomowych Edukacja Przyrodniczo-Leśna na Wydziale Leśnym w Krakowie. Pomysłodawczyni serii „Kalendarz z lasu" dla licealistów, w którym poruszane są tematy zachęcające do głębszego poznania lasu. Pisuje artykuły do czasopism „Echa Leśne" i „Głos Lasu". Absolwentka Akademii Socjomanii oraz Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych.

Współpracuje z Centrum Nauki Kopernik jako trener programu Klub Młodego Odkrywcy. Stara się przekonać nauczycieli, że warto zachęcać (nie tylko dzieci) do zadawania pytań i trwać w nieustającym zadziwieniu światem. Pokazuje, że dzięki otwartemu eksperymentowaniu można rozwijać swoje kompetencje społeczne.

J.H.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz