czwartek, 21 stycznia 2016

Petycja w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej przed wycinką


Czy wiesz, że petycję do Premier Beaty Szydło w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej przed wycinką, o której pisałem tydzień temu, podpisało już 55 tysięcy osób? To niesamowity wynik, ale aby nasz głos został usłyszany, musi być nas jeszcze więcej. Wspólnie możemy pokazać rządowi, że Polki i Polacy kochają Puszczę dziką i tętniącą życiem i nie zgadzają się na jej zniszczenie. Dlatego tak ważny jest Twój podpis! Petycję ”Kocham Puszczę” możesz podpisać na stronie www.kochampuszcze.pl.
PODPISZ PETYCJĘ »

Od czasu uruchomienia petycji sporo się wydarzyło i w działania na rzecz Puszczy zaangażowało się wiele osób i instytucji. W zeszłą niedzielę w Warszawie odbył się marsz w obronie Puszczy, a kilkunastu naukowców z najlepszych polskich uczelni i instytucji naukowych wystosowało list, w którym wyjaśnili - z perspektywy nauki - dlaczego martwe drzewa w lesie naturalnym są niezbędne i nie należy ich usuwać (więcej znajdziesz tutaj). Głos w sprawie Puszczy zabrali też biolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy podczas corocznego festiwalu “Noc Biologów” poświęcili dwa bloki tematyczne problemom Puszczy i sposobom, w jaki powinna być chroniona. Zbierali też podpisy pod petycją.
Puszcza Białowieska to wielki, dziki, pulsujący życiem organizm, dom wyjątkowych roślin i zwierząt i ostatni taki las nizinny w Europie. Nawet poza terenami chronionymi można zobaczyć tu fragmenty lasów, jakie przed wiekami porastały nasz kontynent. Nie daj się nabrać, że Puszczy zagraża kornik i dlatego trzeba znacznie zwiększyć wycinkę drzew. To kłamstwo. Puszcza przetrwała przez tysiące lat. Jeśli damy jej spokój - natura sama sobie poradzi.
Wieloletnie obserwacje pokazują, że tam, gdzie żyje i działa kornik Puszcza potrafi się odbudować jeszcze silniejsza i bardziej zróżnicowana. A to nie wszystko! Czy wiesz, że z wywróconego drzewa korzystają rysie i wilki? Znajdują dzięki niemu schronienie i miejsce do polowań. Wiecznie zmieniająca się Puszcza jest ich domem.
PODPISZ PETYCJĘ »
Dołącz do głosu tysięcy osób, w tym naukowców z najważniejszych polskich uczelni i instytucji naukowych, którzy chcą zachowania Puszczy takiej, jaka jest - dzikiej i naturalnej. Podpisz petycję i pokaż, że kochasz Puszczę tak jak my. Wspólnie możemy przekonać rząd do objęcia Puszczy Białowieskiej ochroną, na jaką to niezwykłe miejsce zasługuje.
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, dlaczego zwiększenie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej pod pretekstem jej ochrony przed kornikiem to fatalny pomysł, odwiedź www.kochampuszcze.pl/informacje. Jeśli masz jakieś pytania, zawsze też możesz do nas pisać.

pozdrawiam,

Robert Cyglicki
Greenpeace Polska

2 komentarze:

  1. Puszcza przetrwa kornika drukarza (Ips typographus L.) ale świerki które się tam znajdują, naturalnie ulegną zagładzie. I też w gwoli ścisłości, prace mające na celu ochronę Świerka pospolitego ( Picea abies) mają być prowadzone na terenie puszczy białowieskiej "nieobjętej ochroną" (czyli poza rezerwatami znajdującymi się na terenie puszczańskich nadleśnictw). Jak pewnie wszyscy gorąco broniący prawa Kornika do konsumowania świerka wiedzą, w Polsce występują dwa naturalne zasięgi występowania Świerka: północny i południowy. Według badań badań genetycznych Prof. Justyny Nowakowskiej z IBL populacje Świerka pospolitego z terenu puszczy Białowieskiej są swoistą enklawą Świerka o genotypach "południowych " w obrębie jego północnego zasięgu. Czy naprawdę chcecie aby te piękne i zróżnicowane populacje Świerka uległy potężnej gradacji Kornika?? Czy po prostu macie w tym jakiś interes lub tylko żeby po prostu wysłać następną skargę do KE na Polskę i jej rząd. :(

    OdpowiedzUsuń
  2. ależ wycinka drzew wcale nie ochroni świerka przed kornikiem. ponadto polskie nazwy gatunkowe piszemy małą literą, zatem kornik, świerk itd.

    OdpowiedzUsuń