Los i czas spędzony w terenie, pozwolił mi w dobrym stopniu poznać i opanować tajniki każdej z metod obserwacji zwierząt. Bez względu na to, czy chcemy fotografować, obserwować, zbierać informacje o danym gatunku, musimy zdecydować się na jakąś technikę obserwacji.
Każda z nich i kombinacja jednej i drugiej ma oczywiście swoje zalety i uzasadnienie. Jak zawsze, są również słabe strony każdej z tych technik.
W trakcie naszego spotkania opowiem czym kieruję się przy dokonywaniu wyboru techniki obserwacji w stosunku do wybranych gatunków zwierząt. Opowiem jakie znaczenie dla dokonywanego wyboru ma m.in. znajomość terenu, pora roku, pogoda, kierunki wiatru, pora dnia, a jakie to co chciałbym obserwować. Czynników sukcesu obserwacyjnego jest wiele ale oczywiście znacznie więcej czynników ma porażka.
Jak minimalizować ryzyko, że obserwacja nam się nie powiedzie? Przyjdźcie proszę na Noc Biologów, 15 stycznia 2016 roku, na Wydział Biologi i Biotechnologii UWM, w godzinach 16.00-16.30 (aula główna).
Krzysztof Mikunda
Szczegóły programu Nocy Biologów 2016 na stronie: http://www.nocbiologow.home.pl/
* * * * *
Akademia Rolniczo-Techniczna, zootechnika, fakultet "Łowiectwo", 5 lat naukowe koło zoologiczne, praca magisterska z genetyki. Od lat pasjonat lasu, popularyzator przyrody, autor audycji radiowych, wolontariusz, autor audiobooka - "Cztery pory roku", fotograf, bloger.
Współpracuje z Nadleśnictwami i WFOŚiGW w Olsztynie. Autor bloga "Leśne Opowieści" - http://krzysiekmikunda.blogspot.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz