piątek, 1 stycznia 2016

Jak rośliny wędrują?

Czas trwania - ok. 1 godz., zajęcia jednocześnie w 6 podgrupach. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnymi sposobami pokonywania przestrzeni przez poszukujące „swojego miejsca na ziemi” młodziutkie roślinki, ukryte w nasionach i owocach.

 Czy umiemy dostrzec problemy „oczyma roślin”? Jak wyglądać i jak pachnieć, żeby być zjedzonym… i czy na pewno podróż w czyimś żołądku może być bezpieczna? Jak daleko można dojechać na grzbiecie czworonoga, piórach lub nogach ptaka? Warto się przykleić, czy zahaczyć? Czy interesujące może być kiełkowanie na szlaku mrówczych wypraw lub w spiżarni chomika? Czy korzystniej wystrzelić się z własnej wyrzutni, czy lepiej fruwać lub szybować, albo może postawić na pływanie? W jakich warunkach przyda się „żyworodność”?

Wprowadzenie: Skąd biorą się młodziutkie roślinki? Dlaczego muszą wędrować? Czemu schowane są w nasionach i owocach? Czy dorosłe rośliny też mogą się przemieszczać? (dr Anna Zalewska)

Stanowisko 1.  Przejażdżka na zwierzaku Zapomniana spiżarnia (dr Magdalena Kucewicz, dr Anna Źróbek-Sokolnik)

Stanowisko 2.  Podróż w żołądku (dr Marzena Środa, dr Monika Szczecińska)

Stanowisko 3. Lecę z wiatrem! (dr Aldona Fenyk)

Stanowisko 4. Pływanie to moja specjalność! (dr hab. Hanna Ciecierska, prof. UWM)

Stanowisko 5. Roślino, rozsiej się sama (dr Anna Zalewska)

Stanowisko 6. Roślinne haczyki, szczecinki i skrzydełka do podróżowania – pod mikroskopem (mgr Jarosław Chmielewski, mgr Justyna Szydłowska)

W godz. 10.00-14.00 rezerwacja dla grup do 30 osób; w godz. 16.00-17.30 – bez rezerwacji (dla rodzin, itp.),  Kontakt – anna.zalewska.ol@ wp.pl tel. 602-195-145.

Szczegółowy program Nocy Biologów: http://www.nocbiologow.home.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=olsztyn

dr Anna Zalewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz