sobota, 3 stycznia 2015

Ogrody Zdrowia – horti networking. Hortiterapia bez tajemnic.

Na ogół nie uświadamiamy sobie jak dużo zawdzięczamy przyrodzie. Świat roślin jest nieprzebraną skarbnicą wiedzy. Nasze życie opiera się w dużej mierze na życiu roślin. Tylko zielona roślina potrafi z materii nieorganicznej - wody, kwasu węglowego, azotu i minerałów przy pomocy światła płynącego ze słońca lub innego źródła energii tworzyć substancje organiczne. Substancje roślinne stanowiące od początków istnienia dla ludzi i zwierząt pokarm. Homo Sapiens na drodze ewolucji wykorzystywał rośliny do różnych celów. To nie tylko pożywienie ale także na drodze rozwoju doskonały budulec, dzięki któremu powstawały przez wieki miasta. Matka Ziemia i Ojciec Słońce stworzyli na planecie Ziemia niezwykły ogród. Rośliny dostarczają nam nie tylko składników do budowy naszego ciała ale także energię zaspokajającą wiele innych procesów. To także substancje o właściwościach leczniczych, znane do wieków niosą ukojenie w bólu, to także witaminy regulujące przemianę materii. Rośliny na przestrzeni wieków, wraz z rozwojem nauk biomedycznych stały się przedmiotem różnorodnych badań. Wszyscy doskonale wiemy, że przestrzeń wypełniona roślinami jest miejscem wytchnienia. Ogrody zawierają jeszcze wiele tajemnic, które warto odkrywać - o tych tajemnicach porozmawiamy.

Hortiteapia - tajemnicze słowo wywodzące się z starożytności - hortus znaczy ogród. Mamy, więc terapię przez ogród. "Leczenie pięknem roślin" czyli horti terapia jest ciągle w Polsce dziedziną nieznaną. W wielu krajach zachodniej Europy, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych Hortiterapia jest uznawana za doskonałe wsparcie wszelkich rehabilitacji psychofizycznych. W oparciu o zasoby ogrodu można nie tylko leczyć, integrować ale także resocjalizować.

Ogrody Zdrowia to najnowszy projekt Instytutu Hortitrapii, będzie to historia prosto z życia wzięta. Na bazie środowiska przyrodniczego w obszarze ogrodu można stworzyć atrakcyjną ofertę turystyczną. Zajęcia dla wszystkich bez względu na stopień sprawności.Warmia i Mazury dzięki naturalnym warunkom posiada potencjał, który sprzyjają wszelkim działaniom pro zdrowotnym. O naszych zmaganiach i sukcesach porozmawiamy z osobami chętnymi do zapoznania się z hortiterapią. Instytut Hortiterapii jest pionierskim projektem, opieramy się na dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym, na etnobotanice naszego regionu i przede wszystkim wieloletnich doświadczeniach pracy w różnych środowiskach.

Zielony sposób na biznes w innowacjach społecznych, dlatego też czekamy na studentów chcących spróbować zdalnej praktyki w innowacyjnej firmie jaką jest Instytut Hortiterapii Zielony Promień. Porozmawiamy o nadziejach na nowy rok i zielonych sposobach na zdrowe. Horti sposoby na aktywne życie, czyli jak zrobić by ogród stał się niezwykłym miejscem dobrej energii, tak by rosły nam zielone skrzydła...

Zapraszam
Zofia Wojciechowska 

Zielony sposób na biznes - turystyka prozdrowotna na Mazurach. Prezentacja programu Ogrody Zdrowia. Historia działalności z zaproszeniem do współpracy z możliwością zdalnych praktyk dla studentów z kraju i zagranicy. Możliwość czynnego uczestnictwa w pracach i zajęciach Instytutu Hortiterapii opartych na dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym.

5 komentarzy:

 1. Witam, dziękuję za zaproszenie do wspólnej prezentacji. Jesteśmy współtwórcami Mazurskiego Klastra Turystycznego oraz partnerem w wielu innowacyjnych przedsięwzięciach np. Mazurskiej Karty Turystycznej http://klaster.mazury.pl/mazurska-karta-turystyczna,30,2571,pl.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pozdrawiam z Magazynem Polonia, zapraszam studentów do zdalnych praktyk w Instytucie Hortitwrapii. Zaglądajcie na nasze strony na www.hortiterapia.blogspot.com i Facebook a także do Polonii Podaje link do art.: http://www.magazynpolonia.com/artykul/polska,noc-blogow,54a7799031d11

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ach te literówki :) chodzi o Instytut Hortiterapii Zielony Promień

   Usuń
 4. Zapraszamy do Ogrodów Zdrowia i programu Gadające dachówki
  W tym roku w Instytucie Hortiterapii z inicjatywy 3 osób - red. Zofii Wojciechowskiej i dr inż. Katarzyna Kowalcze oraz red. Krzysztofa Miki - narodził się program Ogrody Zdrowia. Kolejnym projektem jaki opracowaliśmy jest program pt. Gadające dachówki. Autorzy i realizatorzy tego pomysłu myślą, że zainteresuje on branżę turystyczną. Zupełnie niezwykły pomysł na innowację. Mamy nadzieję, że znajdziemy parterów do współpracy. Czekamy na opinie turystów i operatorów biur podróży, a także z polonijnych ośrodków edukacyjnych.
  W naszym regionie duże firmy sobie radzą - najtrudniej jest mały, także z wdrażaniem innowacji. Uważamy, że Innowacje są i dla małych! Dlatego też będziemy prezentować na IV Nocy Biologów nasz projekt Ogrody Zdrowia i Gadające dachówki wierząc w to, że przyszłością dla rozwoju Mazur i Warmii jest turystyka prozdrowotna oparta na wiedzy biomedycznej.
  Więcej o początkach naszej pracy metodyką hortiterapii przeczytacie na stronie Centrum Badań Nad Dziedzictwem UMW
  http://dziedzictwo-kip.blogspot.com/2013/12/nasza-specjalnoscia-jest-hortiterapia.html

  OdpowiedzUsuń