środa, 7 stycznia 2015

Na grzyby nocą... i w zimie!

(Trzęsak pomarańczowożółty, fot. G. Fiedorowicz)
W tym roku Noc Biologów kończy się wspólnym ogniskiem nad Łyną. Będzie to spotkanie historyczno-przyrodnicze. Mało kto może przypuszczać, że po drodze na dawną wyspę będziemy mogli podziwiać rosnące owocniki grzybów. Tak, grzyby rosną również teraz, zimą. Nie chodzi tu wcale o wieloletnie owocniki hub, które każdy zapewne widział w lesie czy parku.

Przy odrobienie szczęścia, jeśli latarki nam pozwolą, w ciemnościach na gałęziach drzew będziemy mogli dostrzec owocniki trzęsaka pomarańczowegożółtego (Tremella mesenterica) oraz uszaka bzowego (Hirneola auricula-judae). Oba te gatunki wytwarzają swoje galeretowate owocniki głównie w okresie od jesieni do wiosny.

(Ucho bzowe, fot. G. Fiedorowicz)
Owocniki trzęsaka dochodzące do 5 cm średnicy widoczne są z daleka dzięki ich jaskrawej, pomarańczowej barwie. Ciekawostką jest to, że rosnący na gałęziach trzęsak pasożytuje na grzybni gatunków z rodzaju powłocznica (Peniophora). Nieco trudniej znaleźć ciemnobrązowe owocniki uszaka bzowego. Gatunek ten rośnie na gałęziach bzu czarnego (Sambucus nigra). Owocniki, dorastające do 6 (maksymalnie 15) cm średnicy, mają kształt małżowiny usznej - stąd nazwa „ucho bzowe”. Owocniki uszaka bzowego są jadalne. Jego bliski „azjatycki kuzyn” uszak gęstowłosy znany jest pod nazwą grzybów mun.

Jeśli ktoś ma już dosyć tej zimy to w świecie grzybów pojawiły się pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny – owocniki czarki austriackiej. Owocniki czarki pojawiły się pod koniec grudnia na zmurszałych pniach drzew liściastych, leżących w zaroślach w pobliżu parku w Posortach. Ten gatunek uważany jest za jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Pojawia się zawsze na przedwiośniu, często wyłaniając się spod topniejącego śniegu. Ostatnio, w czasie bezśnieżnych i łagodnych zim, coraz częściej wytwarza pierwsze owocniki już pod koniec grudnia. Wiosna nadchodzi.

Grzegorz Fiedorowicz


 (Czarka autryjacka, fot. G. Fiedorowicz)
Szcegółowy program Nocy Biologów dostępny na stronie: http://www.nocbiologow.home.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz