sobota, 3 stycznia 2015

O owadach i innych zwierzętach w czasie Nocy Biologów

Nocni łowcy? wykład, dr Robert Krupa.
Wiele gatunków zwierząt aktywnych jest nocą. Dla innych jest to również forma kamuflażu, przystosowanie do unikania zagrożenia ze strony drapieżników. Innym powodem może być unikanie wysokich temperatur w ciągu dnia. Niektóre gatunki nie prowadzą nocnego trybu życia, ale największa ich aktywność przypada o zmierzchu. Kontynuacja wykładu w czasie wyjścia terenowego na wyspę i stanowisko archeologiczne.

Owady małe i duże – pokaz różnorodności i przystosowań,  dr Karol Komosiński.
Prezentacja chrząszczy i motyli krajowych i egzotycznych. Demonstracja różnorodności barw i kształtów owadów oraz przystosowań do zajmowanych przez nie specyficznych środowisk, w tym przykłady mimikry i mimetyzmu. Dodatkowo pokaz multimedialny. Sowy - nocni tropiciele mgr Aneta Spóz Proponowane zajęcia mają wprowadzić uczestników w niezwykły świat sów. Dzieci będą mogły nauczyć się rozpoznawania sów, poznać ich budowę, środowisko, pokarm czy typowe zachowania. Wszystko to urozmaicone jest łamigłówkami, grami, rebusami i licznymi ilustracjami. Tak, aby przez zabawę przekazać najistotniejsze zagadnienia z biologii i ekologii sów.

Czy dinozaury były dobrymi rodzicami? Żaneta Adamiak-Brud, Aleksander Bielecki, Joanna M. Cichocka, Iwona Jeleń
W takcie zajęć uczestnicy poznają ogólną charakterystykę dinozaurów. Dowiedzą się czym się odżywiały, jak wyglądały, jak polowały na swoje ofiary oraz w jakich czasach żyły. Dla najmniejszych uczestników przewidziany jest konkurs rysunkowy z nagrodami. Dla starszej młodzieży zostanie przygotowany punkt informacyjny, w którym będzie można zobaczyć modele dinozaurów, książki i gazety z omawianej tematyki. Z rybami za pan brat dr Jolanta Szlachciak Charakterystyka i pokaz wybranych gatunków ryb żyjących w Polsce. Uczestnicy będą mogli sami rozpoznać wybrane gatunki ryb, na zakończenie odbędzie się konkurs rysunkowy lub rozpoznawania ryb.

Twarde jak mięczaki dr Dorota Juchno, mgr M. Tanajewska
Charakterystyka i pokaz wybranych gatunków mięczaków żyjących w Polsce. Można będzie zapoznać się i samemu oznaczyć podstawowe gatunki mięczaków, które spotykamy wokół własnego miejsca zamieszkania; poznać ich biologię (co jedzą, jak długo żyją, dlaczego się „ślimaczą”, jak szybko się poruszają?); gatunki jadalne i użyteczne dla człowieka, hodowla mięczaków wodnych i lądowych.

Zwierzęta niebezpieczne i jadowite mgr Anna Przybył, mgr Karolina Kowalewska, mgr Aleksandra Szabelska
W piękne, ciepłe dni chętnie odpoczywamy w ciepłych krajach, nad morzem, w górach albo spacerując po lasach i łąkach w naszej okolicy. Jednak warto pamiętać, że fauna Świata i Polski mimo, iż jest piękna bywa także niebezpieczna. Wybierając się na spacer czy urlop warto znać niektóre szczególnie jadowite i niebezpieczne gatunki zwierząt, na które powinno się zwrócić uwagę. Przyjdź, zobacz i posłuchaj o przykładowych jadowitych i ciekawych zwierząt.

W pracowni entomologa mgr Krzysztof Lewandowski
Pokazanie warsztatu pracy entomologa. W jaki sposób oznacza się owady, jak je konserwuje, jak przechowuje i eksponuje. Narzędzia do połowu owadów. Krótki pokaz zbiorów owadów tropikalnych (motyli i chrząszczy). Możliwość obejrzenia owadów pod binokularem.

Szcególowy program dostępny na stronie: http://www.nocbiologow.home.pl/

(Tylko na olsztyńskim logo Nocy Biologów znajdują się nocne motyle i gryzonie - zwierzęta aktywne nocą)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz