Wiele gatunków zwierząt aktywnych jest nocą. Dla innych jest to również forma kamuflażu, przystosowanie do unikania zagrożenia ze strony drapieżników. Innym powodem może być unikanie wysokich temperatur w ciągu dnia. Niektóre gatunki nie prowadzą nocnego trybu życia, ale największa ich aktywność przypada o zmierzchu. Kontynuacja wykładu w czasie wyjścia terenowego na wyspę i stanowisko archeologiczne.
Owady małe i duże – pokaz różnorodności i przystosowań, dr Karol Komosiński.
Prezentacja chrząszczy i motyli krajowych i egzotycznych. Demonstracja różnorodności barw i kształtów owadów oraz przystosowań do zajmowanych przez nie specyficznych środowisk, w tym przykłady mimikry i mimetyzmu. Dodatkowo pokaz multimedialny. Sowy - nocni tropiciele mgr Aneta Spóz Proponowane zajęcia mają wprowadzić uczestników w niezwykły świat sów. Dzieci będą mogły nauczyć się rozpoznawania sów, poznać ich budowę, środowisko, pokarm czy typowe zachowania. Wszystko to urozmaicone jest łamigłówkami, grami, rebusami i licznymi ilustracjami. Tak, aby przez zabawę przekazać najistotniejsze zagadnienia z biologii i ekologii sów.
Czy dinozaury były dobrymi rodzicami? Żaneta Adamiak-Brud, Aleksander Bielecki, Joanna M. Cichocka, Iwona Jeleń
W takcie zajęć uczestnicy poznają ogólną charakterystykę dinozaurów. Dowiedzą się czym się odżywiały, jak wyglądały, jak polowały na swoje ofiary oraz w jakich czasach żyły. Dla najmniejszych uczestników przewidziany jest konkurs rysunkowy z nagrodami. Dla starszej młodzieży zostanie przygotowany punkt informacyjny, w którym będzie można zobaczyć modele dinozaurów, książki i gazety z omawianej tematyki. Z rybami za pan brat dr Jolanta Szlachciak Charakterystyka i pokaz wybranych gatunków ryb żyjących w Polsce. Uczestnicy będą mogli sami rozpoznać wybrane gatunki ryb, na zakończenie odbędzie się konkurs rysunkowy lub rozpoznawania ryb.
Twarde jak mięczaki dr Dorota Juchno, mgr M. Tanajewska
Charakterystyka i pokaz wybranych gatunków mięczaków żyjących w Polsce. Można będzie zapoznać się i samemu oznaczyć podstawowe gatunki mięczaków, które spotykamy wokół własnego miejsca zamieszkania; poznać ich biologię (co jedzą, jak długo żyją, dlaczego się „ślimaczą”, jak szybko się poruszają?); gatunki jadalne i użyteczne dla człowieka, hodowla mięczaków wodnych i lądowych.
Zwierzęta niebezpieczne i jadowite mgr Anna Przybył, mgr Karolina Kowalewska, mgr Aleksandra Szabelska
W piękne, ciepłe dni chętnie odpoczywamy w ciepłych krajach, nad morzem, w górach albo spacerując po lasach i łąkach w naszej okolicy. Jednak warto pamiętać, że fauna Świata i Polski mimo, iż jest piękna bywa także niebezpieczna. Wybierając się na spacer czy urlop warto znać niektóre szczególnie jadowite i niebezpieczne gatunki zwierząt, na które powinno się zwrócić uwagę. Przyjdź, zobacz i posłuchaj o przykładowych jadowitych i ciekawych zwierząt.
W pracowni entomologa mgr Krzysztof Lewandowski
Pokazanie warsztatu pracy entomologa. W jaki sposób oznacza się owady, jak je konserwuje, jak przechowuje i eksponuje. Narzędzia do połowu owadów. Krótki pokaz zbiorów owadów tropikalnych (motyli i chrząszczy). Możliwość obejrzenia owadów pod binokularem.
Szcególowy program dostępny na stronie: http://www.nocbiologow.home.pl/
(Tylko na olsztyńskim logo Nocy Biologów znajdują się nocne motyle i gryzonie - zwierzęta aktywne nocą) |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz