środa, 7 stycznia 2015

O genach też będzie (Noc Biologów)

Genetyka zachowania (wykład 30 min.) dr Piotr Androsiuk
Czym jest „Genetyka zachowania”. Metody badawcze w Genetyce zachowania. W jakim stopniu geny a w jakim otaczające nas środowisko wpływa na to jacy jesteśmy, jak się zachowujemy? Odziedziczalność cech osobowości. Rola doświadczenia i nauki w kształtowaniu zachowania. Genetyczne uwarunkowania zaburzeń osobowości, zaburzeń lękowych i stresu, uzależnień.  Godz. 16.45-17.15

Kwasy nukleinowe w różnej postaci,  dr Anna Leska, dr Lech Kirtiklis
Celem prezentacji jest zapoznanie uczestników z różnymi postaciami kwasów nukleinowych DNA i RNA analizowanych przy pomocy technik laboratoryjnych takich jak rozdział elektroforetyczny oraz mikroskopia świetlna i fluorescencyjna. Uczestnicy zobaczą cząsteczki DNA i RNA w świetle UV oraz materiał genetyczny pod postacią chromosomów metafazowych i chromosomów olbrzymich. Osoby uczestniczące zapoznają się z wybranymi metodami analiz kwasów nukleinowych (określanie wielkości fragmentów DNA i morfologii chromosomów). Katedra Zoologii, UWM, ul. Oczapowskiego 5,  sale: 254, 257, 263. Godz. 17.00-17.45 (I grupa) 17.45-18.30 (II grupa)

Poznaj laboratorium biologii molekularnej „od kuchni” (wycieczka po laboratorium).
W trakcie wycieczki uczestnicy będą oprowadzani po laboratoriach Katedry Fizjologii Zwierząt, zapoznają się z działaniem różnych urządzeń, służących analizie genów i białek, przeprowadzą izolacją DNA przy użyciu materiałów dostępnych w domu oraz będą uczyć się pipetowania. Collegium Biologiae,  Katedra Fizjologii Zwierząt, godz. 14.00 – 15.00 i 15.00 –16.00.

Szcegółowy program Nocy Biologów dostępny na stronie: http://www.nocbiologow.home.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz