czwartek, 8 stycznia 2015

Tradycja i nowoczesność. Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze - ogrody Zamku Książ.

Tradycja i nowoczesność. Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze - ogrody Zamku Książ to pokaz multimedialny w czasie Nocy Biologów. Szcegółowy program Nocy Biologów dostępny na stronie: http://www.nocbiologow.home.pl/.


Cztery pory roku na 7 tarasach w Zamku Książ i jeden niezwykły dzień w ponad 100 letniej Palmiarni w Wałbrzychu. To będzie Horti Opowieść o Perle Dolnego Śląska - Zamku Książ. Spacer po Ogrodach Księżnej Daisy połączony z wizytą w salonach i komnatach zamkowych. W programie spotkania: Rozwiązania technologiczne, w tym - tradycyjne konstrukcje i nowoczesne systemy grzewcze jaki zainstalowano w wałbrzyskiej Palmiarni.

W Noc Biologów dajcie się wciągnąć w magiczną moc ogrodów! To będzie przygoda na szlaku dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Pokażę Wam ogrody najbardziej niezwykłe w Polsce. Instytut Hortiterapii zaprasza do wspólnej wyprawy - wyjątkowość miejsca - wyjątkowość doświadczeń - osobliwość historii roślin - Ogrody Zdrowia tym razem gościnnie w niezwykłym zamku Książ i Palmiarni legendarnej księżnej Daisy. Palmiarnię założył Jan Henryk XV Hochberg w latach 1911 – 1914. Była ona częścią dóbr książańskich, a w jej skład wchodziła cieplarnia, palmiarnia otoczona japońskim ogrodem, rosarium, ogród owocowo – warzywny i obszar przeznaczony pod uprawę krzewów. Całość została otoczona wysokim murem i piękną bramą. Legenda głosi, że właściciel Książa chciał, aby jego żona Daisy dostawała codziennie świeże kwiaty, a ten zamiast kwiatów dał jej całą oranżerię. Ściany palmiarni są wyłożone wulkanicznym tufem z Etny. Powierzchnie szklarni zajmują 1900 m2. Można tam zobaczyć ok. 80 gatunków egzotycznych roślin m.in. palmy, granaty , kaktusy, drzewa bananowe, mandarynki i pomarańcze. Za palmiarnią wytyczony został szlak zielony, który prowadzi bezpośrednio do Jeziorka Daisy. Powstało ono w 1890 roku poprzez zalanie wodą wyrobiska wapienia, co nadało mu pięknego zielonego koloru. Do dzisiaj znajdują się tam ruiny baszt (wapienniczki) oraz zameczek myśliwski. Pomysłodawczynią tej romantycznej ruiny była księżna Daisy.

Mieliśmy przyjemność prowadzić przez szereg lat w zamku Książ zielone warsztaty na Festiwalu Kwiatów a także seminaria dotyczące hortiterapii i przyrodolecznictwa. Wielokrotnie w okolicy zamku Książ odbywaliśmy spacery, powstała niezwykła dokumentacja z tej wyprawy. Prowadzimy zajęcia także w słynnej Palmiarni. Wybudowana na początku XX w. z polecenia księcia na Pszczynie i Książu Jana Henryka XV von Pless, spadkobiercy fortuny Hochbergów (właściciela jednego z największych majątków ówczesnej Europy) funkcjonuje do dziś.

Na powierzchni 1900 metrów kwadratowych oprócz palmiarni wzniesiono także cieplarnię, ogrody w stylu japońskim, ogród owocowo – warzywny, obszar pod uprawę krzewów oraz uwielbiane przez żonę księcia – Marię Teresę Cornwallis-West znaną jako Daisy rosarium, w którym m.in.: uprawiano róże o śnieżnobiałych płatkach. Na centralną część obiektu wyznaczono 15 metrowy przeszklony budynek w którym zasadzono palmy daktylowe. Na dachu palmiarni natomiast utworzono galerię widokową, z której można było podziwiać panoramę okolicy. Najbardziej niezwykły jest jednak budulec palmiarni – ściany dla pnączy i tunele tworzące urocze zaułki wymurowano z brył porowatego tufu sprowadzonego prosto ze stoków sycylijskiej Etny. Obecnie Palmiarnia jest dostępna dla zwiedzających i tak jak dawniej budzi zachwyt. Dzięki palmiarni para książęca przez cały rok miała dostawy świeżych naręczy kwiatów oraz egzotycznych owoców i warzyw na książęcy stół. Dziś wałbrzyska palmiarnia dysponuje także ok. 80 gatunkami roślin z całego świata. Zobaczyć można tu m.in.:dracenę, kolczaste wilczomlecze, opuncję, krzewy kawowca i bananowca oraz cytryny i mandarynki. Niestety do czasów ówczesnych nie przetrwało przepiękne rosarium, z którego Wałbrzych mógłby być słynny. Ciekawostką jest jednak, że nadal w światowych katalogach kwiatów odnaleźć można różę o śnieżnobiałych płatkach pod nazwą Daisy. Rosną tam rośliny, gigantyczne obecnie palmy sadzone ręką księżnej. Ten niezwykły temat chcę zaprezentować w czasie Nocy Biologów.

Osoby, które wezmą udział w spotkaniu mogą liczyć zarówno na poszerzenie wiedzy na temat ogrodów, uprawy kwiatów i zielonych kącików zakładanych w szklarniach, jak i na nabycie umiejętności, które w sposób bezpośredni mogą wykorzystać w swoich miejscach pracy zwłaszcza w zakresie przyrodolecznictwa, profilaktyki i polityki prozdrowotnej. Nie bez znaczenia będzie możliwości wymiany poglądów i doświadczeń pomiędzy osobami reprezentujących różne instytucje z różnych ośrodków w kraju.

Zapraszam serdecznie na ​ pokaz.

Zofia Wojciechowska

1 komentarz:

  1. Witam Wszystkich, praca florystyczna widoczna na zdjęciu tj. postać księżnej Daisy powstała podczas jednego z Festiwali Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ. Wykonał ją zespół florystów z pracowni p. Grażyny Zieniuk ze Świdnicy. Miałam wielką przyjemność współpracować z Studiem Florystycznym Stokrotka p. Grażyny. Obecnie gdy my będziemy na Nocy Biologów polscy floryści - w tym także p. Grażyna - będą przygotowywać 150 bukietów dla przyjaciół WOŚP - Serdecznie ich pozdrawiam :) do zobaczenia

    OdpowiedzUsuń