wtorek, 6 stycznia 2015

Zostań autorem Encyklopedii Przyrody Warmii i Mazur


 Encyklopedia Przyrody Warmii i Mazur to projekt realizowany od początku 2014 roku przez serwis internetowy natura.wm.pl, należący do grupy medialnej Gazety Olsztyńskiej, we współpracy z Wydziałem Biologii i Biotechnologii (Uniwersytet Warmińsko-Mazursk) i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie. Celem projektu jest skatalogowanie i opisanie możliwie największej liczby obiektów przyrodniczych naszego regionu, zarówno obszarów przyrodniczych (np. parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody) jak i pojedynczych gatunków grzybów, roślin i zwierząt.

Twórcą encyklopedii może być każdy, wiele haseł opracowali wolontariusze – współpracownicy serwisu. Najczęściej są to studenci i absolwenci Uniwersytetu Warmiński-Mazurskiego. Autorami artykułów są dziennikarze Gazety Olsztyńskiej i jej serwisów internetowych, a także pracownicy UWM i Lasów Państwowych. Obecnie w bazie serwisu jest blisko 2000 obiektów, w tym 1460 jezior, ponad 200 szczegółowo opisanych gatunków roślin i zwierząt, ok. 60 rezerwatów i parków krajobrazowych, ponad 60 rzek. Obiekty przyrodnicze opisano w ok. 500 artykułach, publikowanych w serwisie natura.wm.pl oraz w powiązanych z nim serwisach turystycznych mojemazury.pl, naszawarmia.pl , mojezulawy.pl i ziemiachelminska.pl. Łącznie we wszystkich tych serwisach jest już ponad 2000 artykułów. A to zaledwie część, które powinny byc opisane.

Podczas Nocy Biologów 2015 dziennikarze Gazety Olsztyńskiej pokażą wszystkim zainteresowanym, jak można zostać współpracownikiem serwisu natura.wm.pl (a także pozostałych wymienionych), pomogą założyć konto dzie nnikarza obywatelskiego i odpowiedzą na wszystkie pytania. Zostań autorem serwisu natura.wm.pl, bądź współtwórcą Encyklopedii Przyrody Warmii i Mazur.

Adam Bartnikowski

(Część z haseł z Encyklopedii przedrukowywana jest w Gazecie Olsztyńskiej, w wydaniu papierowym)
W naszym regionie występuje co najmniej kilkadziesiąt tysięcy gatunków glonów, pierwotniaków, grzybów, roślin i zwierzat. Pracy wystarczy więc dla każdego. Zatem to piór, a raczej klawiatur i aparatów forograficznych, biolodzy studiujący, pracujacy i absolwenci.

St. Czachorowski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz