środa, 7 stycznia 2015

Pokrzywa - tajemnicza znajoma nieznajoma (Noc Biologów)

Jedną z poropozycj na Noc Biologów są warsztaty integracyjne oparte na zasadach hortiterapii pt. „Pokrzywa -Tajemnicza znajoma nieznajoma” - warsztaty ogrodoterapii, ukazujące możliwości organizowania zajęć i zabaw edukacyjnych. W trakcie zajęć można będzie poznac sposoby na wykorzystanie chwastów i innych materiałów zebranych na spacerze w parku, lesie i ogrodzie. Zajęcia przybliżające w prosty sposób zasady ochrony zasobów środowiska naturalnego.

Dziś już chyba nikt nie pamięta jak to się zaczęło, ale od niepamiętnych czasów ludzie szukali środków, które potrafią działać na nasz organizm wspomagająco i jednocześnie ożywczo. Na ogół nie uświadamiamy sobie jak dużo zawdzięczamy przyrodzie. Pokrzywy i inne "chwasty" bywają choćby wskaźnikami zasobności gleby. Na Nocy Biologów, podczas zajęć, zajmiemy się naszą znajomą parzącą rośliną, razem odkryjemy jej tajemnice.

Ale teraz, zachęcając do spotkania w Zielonej Akademii, opowiem inną historię z przeciwnego bieguna, bardziej "przytulną niż pokrzywa". Otóż przed wieloma wiekami... Pośród zielonych skarbów poszukiwano tajemnych sposobów na przedłużenie życia, a także proszę sobie wyobrazić - na wywołanie miłosnych uczuć. W ciągu stuleci bardzo różnie zapatrywano się afrodyzjaki. Dawniej działanie afrodyzyjne przypisywano duchom roślin, dziś przypisuje się owo działanie składnikom chemicznym w nich zawartych. Pośród poszukiwań prawdziwych afrodyzjaków wypróbowywano rośliny wszystkich gatunków i rodzajów... z różnym skutkiem. Na przestrzeni dziejów ludzkości przebadano chyba wszystkie rośliny, badając je także pod względem ich kulturowej użyteczności. Co ciekawe okazało się, że szczególnie rodzina psiankowatych (Solanaceae) jest skuteczna w dziedzinie erotyki.

Świat roślin jest nieprzebraną skarbnicą wiedzy, w której można czytać jak w zielonej księdze. Możemy zatem mówić z całą pewnością o roślinach miłości. Używane od tysiącleci we wszystkich kulturach przetrwały do dziś budząc emocje. Chociaż soma dawnych Ariów - jedna z najsłynniejszych roślin opiewanych przez starożytnych medyków - niestety zaginął (o tym opowiem w czasie Nocy Biologów).

Nasze życie do dziś opiera się w dużej mierze na życiu w stałym kontakcie z przyrodą. Substancje roślinne mogą ze względów na tzw. "ducha rośliny" lub składnik działający przechodzący przez żołądek stymulować wszelką aktywność. Ciągle, codziennie od nowa na planecie Ziemia powstaje w każdym zakątku świata niezwykły magiczny ogród. Znaleziono odpowiednie rośliny, nadające się do spożycia i leczenia, lecz także rośliny o dziwnych właściwościach magicznych zmieniające rzeczywistość pobudzające i odurzające. Rośliny te uznawano za "rośliny bogów". Ludzie szukali w niewyczerpanym świecie ogrodów nie tylko substancji do spożycia ale także leczniczych i uzdrawiających ciało i duszę. Wiele z tych roślin wykazywało ciekawe działanie uboczne, budziło żądze zmysłowe i potęgowało rozkosz cielesną. To także witaminy - bardzo niezwykłe Witaminy zawarte w roślinach regulujące przemianę materii niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mają często zbawienny wpływ na nasz nastój . Związki w nich zawarte na przestrzeni wieków, wraz z rozwojem nauk biomedycznych stały się przedmiotem różnorodnych badań.

Wszyscy doskonale wiemy, że przestrzeń wypełniona zielenią i kwiatami jest miejscem wytchnienia. Ogrody zawierają jeszcze wiele tajemnic, które warto odkrywać. Chciałabym opowiedzieć o dobrze znanej szałwii lekarskiej (Salvia officinalis) szałwia muszkatułowa, która jest krzewem wysokości ok.1 metra o podłużnych liściach i filetowych kwiatach ułożonych w kłosy. Roślina pachnie domieszką muszkatu. Znana od starożytności i tak jak szałwia właściwa używana jako przyprawa i lek. Dodawano ja także do wina i miała jak głosił Diskurides pobudzać do miłości. Szałwii muszkatułowej, co ciekawe - używano do fałszowanie wina reńskiego. W terapii zapachowej w myśl dawnej nauki XIX wieku, medycyny francuskiej, wiedza o lekach mobilizowała do stosowania roślinnych specyfików do nacierania i także wąchania. Otóż polecano wyciąg z tej rośliny jako afrodyzjak. Wyciąg ze świeżej szałwii muszkatułowej powinno się przez dłuższy czas codziennie wdychać lub przyjmować po kilka kropli. Składa się on z pobudzającego olejku eterycznego i żywic. Ówcześnie uważano, że zawiera on zupełnie niezwykłe witaminy. Co ciekawe ususzone ziele można też palić samo - lub zmieszane z innymi roślinami, dym zaś działa odkażająco jak również odprężająco. Ze wszystkich gatunków szałwii ten uchodzi za najlepszy afrodyzjak.

Ogród Zdrowia wabi.  Jak widać taka zwykła szałwia kryje w sobie ogromny potencjał. Koi i rozgrzewa. W zimowe dni warto więc wspomnieć urokliwość chwil w ogrodzie. Zatrzymamy się na chwilę, by zamknąć oczy i przywołać swój magiczny zakątek. Mamy, więc terapię przez ogród. "Leczenie pięknem roślin" mamy też magię życia wśród zieleni drzew, krzewów i kwiatów, ziół i pożywnych warzyw...o sadzie już nie muszę wspominać. W wielu krajach zachodniej Europy, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych hortiterapia jest uznawana za doskonałe wsparcie wszelkich rehabilitacji psychofizycznych. W oparciu o zasoby ogrodu można nie tylko leczyć, ale pobudzać ...na przykład do odkryć. Ważne by integrować się ale także n a bazie środowiska przyrodniczego w obszarze ogrodu można stworzyć atrakcyjną propozycję spędzenia czasu.

Horti sposoby na aktywne życie - Instytut Hortiterapii jest pionierskim projektem w Polsce i na Mazurach, opieramy się na dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym, na etnobotanice naszego regionu i przede wszystkim wieloletnich doświadczeniach pracy w różnych środowiskach. Zielony sposób na biznes w innowacjach społecznych, dlatego też czekamy na studentów chcących spróbować zdalnej praktyki w innowacyjnej firmie jaką jest Instytut Hortiterapii Zielony Promień. Porozmawiamy o nadziejach na nowy rok i zielonych sposobach na zdrowe. Zielony sposób na biznes - turystyka prozdrowotna z zaproszeniem do współpracy z możliwością zdalnych praktyk dla studentów z kraju i zagranicy. Możliwość czynnego uczestnictwa w pracach i zajęciach Instytutu Hortiterapii opartych na dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym. Czekamy wspólnie w Zielonej Akademii na kontakt z Państwem Zapraszam www.hortiterapia.blogspot.com.

Zofia Wojciechowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz