środa, 28 stycznia 2015

XXII Ogólnopolskie Warsztaty Bentologiczne

(Karkonosze, fot. S. Czachorowski)
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy do udziału w XXII Ogólnopolskich Warsztatach Bentologicznych, które odbędą się w Karkonoszach, w dniach 21-23.05.2015r. Warsztaty będą miały na celu przybliżenie zagadnień związanych z monitoringiem wód oraz zachęcenie do badań makrofauny rzek Sudetów, która jest stosunkowo słabo poznana. Planowane są również warsztaty z oznaczania larw muchówek (Diptera) ze szczególnym zwróceniem uwagi na rodziny związane z rzekami wyżynnymi.

W trakcie warsztatów będzie możliwość zebrania własnego materiału fauny górskiej. Organizatorami warsztatów są Karkonoski Park Narodowy, Marcin Przesmycki i Sekcja Bentologiczna PTH.

 W tym roku uczestników warsztatów będzie gościć Rezydencja Markus położona w Przesiece w samym sercu Karkonoszy. Dokładne koszty uczestnictwa podamy w komunikacie nr 2 na początku marca, wstępnie koszt udziału nie powinien przekroczyć 500zł (wpisowe, wyżywienie i noclegi). Zgłoszenia prosimy przesyłać do 1 marca 2015 roku na adres 22owb@kpnmab.pl

Streszczenia komunikatów i plakatów ukażą się w tomiku streszczeń. Prosimy o nadsyłanie streszczeń o objętości do 1,5 strony, edytor Word, czcionka Times New Roman, wysokość czcionki 12 punktów, interlinia 1,5 wiersza; bez rysunków, tabel i spisu literatury oraz bez wprowadzania w tekście wyróżnień innych niż kursywa (dotyczy gatunków/rodzajów). Układ streszczenia powinien być następujący: tytuł wystąpienia, imię i nazwisko autora (autorów), pełna nazwa instytucji, adres instytucji, adres e-mail, tekst streszczenia. Komitet Organizacyjny zastrzega sobie możliwość wnoszenia poprawek redakcyjnych, a także proponowania Autorom zmianę formy wystąpienia. Streszczenia prosimy przesyłać do 10 kwietnia na adres: Marcin Przesmycki e-mail: marcinprzesmycki@wp.pl

Kolejny komunikat zostanie rozesłany na początku marca. Warsztaty zakończymy tradycyjnie wycieczką po Karkonoszach. Wszelkich informacji udziela Marcin Przesmycki e-mail; marcinprzesmycki@wp.pl tel. 607-353-538

Serdecznie zapraszamy w imieniu Komitetu Organizacyjnego
Marcin Przesmycki i Krzysztof Krakowski

wtorek, 27 stycznia 2015

Zostań przyjacielem "Najlepszych Przyjaciół"

Często słyszymy o różnych akcjach charytatywnych. Wokół nas działają rozmaite organizacje pomocy, jak np.: Caritas, WOŚP, czy Szlachetna Paczka. Wiele instytucjji przyłącza się do pomocy dla osób poszkodowanych, wszelkich zbiórek pieniędzy na kosztowne rehabilitacje dzieci itp. Są to oczywiście akcje godne szacunku i naśladowania, bo nie ma nic piękniejszego niż niesienie pomocy innym. Do czego więc zmierzam..?

Myślę, że mogę w tej chwili powiedzieć bez żadnych ogródek - nadeszła zima, a tym samym - trudny czas dla zwierząt. Z tego powodu, jako studenci Wydziału Biologii i Biotechnologii czujemy się odpowiedzialni wspomóc naszych czworonożnych Przyjaciół w schronisku. 
Pamiętajmy o tym, że nie jesteśmy sami na tej pięknej planecie i to do nas, w coraz większym stopniu, należy los Matki Natury. 


Naszą akcję pomocy schronisku przeprowadzamy w budynku Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM na holu głównym. Mile widziane są wszelkie suche i "mokre" karmy dla psów i kotów oraz koce i inne tego typu rzeczy zapewniające zwierzętom lepsze warunki. W przypadku planowania przywiezienia większej ilości karmy proszę o wcześniejszy kontakt na mojego maila - postaramy się zorganizować pomoc w ew. przeniesieniu. 

Wydział Biologii i Biotechnologii UWM

Jeśli ktoś chciałby pomóc, lecz z jakiegoś powodu nie może odwiedzić naszego Wydziału - zapraszamy na stronę schroniska, gdzie dostępny jest numer konta bankowego, na które można wysyłać symboliczne "cegiełki".
Zachęcamy również do polecania tego artykułu swoim znajomym, udostępniania naszego wydarzenia na Facebook'u oraz do każdej innej formy pomocy w promocji tej akcji, aby dotarła ona do jak największego grona mieszkańców! :)

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszej akcji wszystkich, którym nie tylko los ludzi, ale również zwierząt nie jest obojętny. Nie będzie fanfar, wielkich  licytacji, oficjalnego wyczytywania listy sponsorów i partnerów, ani nic z tych rzeczy. 
Będzie za to miejsce, w które każdy może przyjść i zostawić część swojego dobrego serca.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

„Najpiękniejsze ludzkie czyny nie zawsze wymagają rozgłosu

Michał Gumkowski

sobota, 24 stycznia 2015

Ktoś nowy o kimś nowym, czyli relacja z Gali Belfra 2014

Mówią, że dobrym zwyczajem jest przedstawić się na początku. Zacznę może jednak od równie zacnego zwyczaju, jakim są gratulacje składane wygranym. W tej chwili zdecydowanie należą się one zwycięzcy IX Plebiscytu Belfra UWM, którym został.. dr Stanisław Drozda z Wydziału Matematyki i Informatyki! Serdecznie gratulujemy naszemu zwycięzcy otrzymania honorowego miana Najlepszego Nauczyciela Akademickiego na naszym pięknym Kortowie!
Drugie miejsce w głosowaniu otrzymał dr inż. Hubert Kryszk, przedstawiciel naszego nowego Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa, zaś na 3 miejscu stanął dr hab. Przemysław Sobiech, prof. UWM z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Gratulujemy Wam wszystkim!
W tym roku Plebiscyt został uświetniony występem Zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo" oraz Formacji Chatelet.


Plebiscyt Belfra stał się już tradycją na naszej uczelni i jest on oficjalnym początkiem walki samorządów w Lidze Wydziałów przed Kortowiadą.  Pierwszym etapem Plebiscytu są wybory na wydziale, w których  studenci wybierają najlepszego nauczyciela akademickiego, a osoba, która otrzyma najwięcej głosów otrzymuje honorowy tytuł Belfra Wydziału. Oficjalny Plebiscyt Belfra Uczelni jest więc "walką zwycięzców" i spośród 16 kandydatów, na podstawie ilości głosów, wyłaniany jest tylko 1 zwycięzca. W tym roku każdy mógł oddać głos na swojego faworyta poprzez aplikację mobilną, dzięki czemu na naszych kandydatów spłynęła rekordowa liczba głosów. 

Warto wspomnieć, że to już po raz 3 z rzędu zwycięzcą Plebiscytu Belfra został przedstawiciel Wydziału Matematyki i Informatyki. W latach poprzednich zwycięzcami zostali: dr Agnieszka Zawadzka (Belfer 2013) oraz dr Sławomir Kulesza (Belfer 2012). 


Pragniemy również serdecznie pogratulować naszej faworytce, dr hab. Barbarze Kamińskiej, która została wybrana przez studentów Belfrem 2014 Wydziału Biologii i Biotechnologi, dzięki czemu mogła reprezentować nasz Wydział w Plebiscycie Belfra UWM 2014! Na pytanie - "jak Pani myśli, dlaczego to właśnie Pani została wybrana?", odpowiada - "Mam nadzieję, że za poczucie humoru!". Codzienny uśmiech na twarzy, pozytywna aura oraz życzliwe podejście to ewidentnie cechy, które słyszymy od wszystkich, którzy ją znają. Studenci cenią w niej przede wszystkim indywidualne podejście oraz świetnie prowadzone zajęcia. Jest wymagająca, zawsze służy swoją wiedzą i świetnie ją przekazuje oraz potrafi zmotywować i wydobyć potencjał z każdego. Jak podsumował jeden ze studentów:
"Prof. Kamińska nie wymaga, lecz inspiruje - to jest trafniejsze określenie jej osobowości". Życzymy Pani Profesor dalszych sukcesów zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym!


Na tym można by było w zasadzie zakończyć, ale... raz, że tytuł artykułu nie pozwala, dwa, że tak jak wspomniałem wcześniej - dobrym zwyczajem jest się przedstawić.
Miło mi powitać wszystkich wytrwałych Czytelników, którym udało się przebrnąć przez moje wypociny i dotrzeć aż tutaj :). 

Więc... mam na imię Michał Gumkowski i jestem studentem 2 roku biotechnologii na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM. Tak się jakoś stało, że wybrano mnie na przewodniczącego samorządu studenckiego wydziału i pomyślałem, że fajnie byłoby dodać na blogu trochę więcej życia z perspektywy studenta. Z natury lubię dziękować, dzielić się swoimi przemyśleniami i dawać coś od siebie innym. Może dlatego "zupełnie przypadkiem" koordynuję portal http://wydarzysiew.pl/olsztyn, na którym każdy może sprawdzić co się w naszym mieście dzieje i bezpłatnie dodawać własne wydarzenia, do czego serdecznie zachęcam! :)
fot. Karolina Gmurczyk
Kiedyś zdarzyło się też, że ukończyłem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w klasie wiolonczeli, więc pomyślałem, że mogę o tym wspomnieć, tak w ramach moich zainteresowań... Oprócz muzyki fascynuję się psychologią, szczególnie taką praktyczną, a moją pasją jest popełnianie błędów i stawanie się każdego dnia lepszym ;).  
Na koniec chciałbym podziękować dr hab. Stanisławowi Czachorowskiemu, prof UWM, za zaufanie i propozycję nie do odrzucenia... w zasadzie za to, że mogę o tym wszystkim napisać tutaj i dzielić się z Wami nowinkami, które pojawią się zapewne już niebawem.
Do zobaczenia! :)

Michał Gumkowski
RWSS WBiB

Nowoczesne technologie i zabiegi w kosmetologii

Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie Zaprasza na II Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową pt. NOWOCZESNE TECHNOLOGIE I ZABIEGI W KOSMETOLOGII

Patronat honorowy:

  •  Poseł na Sejm RP Magdalena Gąsior-Marek Rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie 
  • prof. dr hab. Witold Kłaczewski 
  • Patronat medialny: TVP Lublin Radio Lublin Kurier Lubelski Kwartalnik Kosmetologia Estetyczna Lublin, 16-17 kwiecień 2015 r. 

Komitet Naukowy: Prof. dr hab. n. med. Kinga Borowicz (Uniwersytet Medyczny w Lublinie),  Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pedrycz-Wieczorska (Uniwersytet Medyczny w Lublinie),  Prof. dr hab. Jerzy Truchliński (Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie),  Dr n med. prof. WSSP. Witold Furgał (Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie),  Dr hab. n. farm. Joanna Matysiak (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie),  Dr Mykhaylo Chernetskyy (Ogród Botaniczny UMCS Lublin),  Dr n. biol. inż. Małgorzata Gorzel (Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie),  Dr inż. Anna Kiełtyka-Dadasiewicz (Centrum Innowacji Badań i Nauki),  Dr inż. Barbara Krochmal-Marczak (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie),  Dr n. med. Krzysztof Metera, prof. WSSP (Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie),  Dr n. wet. Iwona Łuszczewska-Sierakowska (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie),  Dr n. med. Anna Nadulska (Uniwersytet Medyczny w Lublinie),  Dr n. med. Małgorzata Starczyńska (Uniwersytet Jana Kochanowskiego Kielcach),  Dr inż. Małgorzata-Stryjecka (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie),  Dr n. chem. Elżbieta Wenerska-Wojtaszek (Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie).

Komitet Organizacyjny: Przewodniczący: Dr n. biol. inż. Małgorzata Gorzel V-ce przewodniczący: Dr inż. Anna Kiełtyka-Dadasiewicz Dr n. chem. Elżbieta Wenerska-Wojtaszek Członkowie: Mgr Izabela Gauda Mgr Marta Leszko Małgorzata Palusińska Mgr Iwona Smyk Mgr Aleksandra Kubat-Sikorska Sekretarz: Mgr Beata Gołębiowska Sekretariat: Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie, ul. Choiny 2, 20-816 Lublin tel. 81-740-72-40, 81-740-25-08, pokój. 49 i 60 e-mail: konferencjakosm@wssp.edu.pl

Pierwsza Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt. Nowoczesne Technologie i Zabiegi w Kosmetologii odbyła się w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie 21-22 listopada 2013 roku. Umotywowani licznym zainteresowaniem (ponad 240 uczestników) oraz bogatymi obradami (ponad dwudziestu ośrodków naukowych) i warsztatami (kilkanaście firm branżowych) serdecznie zapraszamy do udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo–Szkoleniowej pt. NOWOCZESNE TECHNOLOGIE I ZABIEGI W KOSMETOLOGII, czyniąc ją tym samym konferencją cykliczną.

Celem Konferencji będzie kontynuacja wymiany myśli, poglądów i doświadczeń specjalistów z zakresu szeroko rozumianej kosmetyki i kosmetologii. Zapraszamy do dyskusji przedstawicieli placówek naukowych, jak również praktyków oraz osoby zainteresowane rozwojem kosmetologii w Polsce i na świecie. Mamy nadzieję, że organizowana Konferencja będzie doskonałą okazją do dialogu przedstawicieli różnych dziedzin nauki i zawodów związanych z kosmetologią.

Tematyka konferencji:

  • nowe trendy w kosmetologii, kosmetyce i medycynie estetycznej, 
  • nowoczesna aparatura w gabinecie kosmetycznym i dermatologii estetycznej, 
  • alternatywne metody, terapie i diety w służbie urody i zdrowia (zooterapia, fitoterapia aromaterapia, podologia, trychologia, dietoterapia i inne), 
  • surowce i preparaty kosmetyczne, 
  • zabiegi zdrowotne i kosmetyczne w SPA i Wellness, 
  • zagrożenia epidemiologiczne w gabinecie kosmetycznym, 
  • fizjoterapia w kosmetologii, 
  • psychospołeczne aspekty postrzegania urody, 
  • nowoczesne metody i techniki planowania, organizowania i zarządzania biznesem usług kosmetologicznych, 
  • nowoczesny marketing w kosmetologii (m.in. kreatywna oferta usług kosmetologicznych, pozyskiwanie nowych klientów, lojalności dotychczasowych, tworzenie i utrzymywanie z klientem pozytywnych relacji, 
  • public relations w kosmetologii, 
  • aspekty prawne. 
 Organizatorzy przewidują:
  • sesje referatowe (referaty plenarne i komunikaty), 
  • sesję posterową, 
  • pokazy zabiegów kosmetycznych z wykorzystaniem nowych technologii, 
  • wystawy i prezentacje firm branżowych, 
  • warsztaty/ panel dyskusyjny „Marketing w kosmetologii, kosmetologia w biznesie” 
  • zwiedzanie kabiny folotacyjnej i/lub wybranego ośrodka SPA 


Opłaty Koszty uczestnictwa podczas 2 dni konferencji wynoszą 250 zł i obejmują: materiały konferencyjne, publikację pracy w monografii tematycznej lub czasopiśmie The Archives of Physiotheraphy &Global Researches, udział w obradach, pokazy, wystawy i warsztaty naukowe, bufet konferencyjny (lunch, przerwy na kawę, herbatę …), certyfikat potwierdzający uczestnictwo, uroczysty bankiet z bogatym menu i dobrą muzyką.
Opłata nie obejmuje kosztów zakwaterowania, służymy zaś pomocą w rezerwacji noclegu. Uwaga! Nauczyciele akademiccy WSSP koszt konferencji - 150 zł Studenci WSSP – 40 zł Absolwenci WSSP – 60 zł Studenci i Doktoranci pozostałych uczelni - 100 zł Firmy kosmetyczne - 600 zł (z możliwością organizacji stanowiska wystawienniczego)

Wpłaty prosimy dokonać na konto: Bank Zachodni WBK S.A. 4 Oddział w Lublinie 10 1500 1520 1215 2002 9435 0000 W tytule przelewu prosimy o wpisanie: KONFERENCJA KOSMETOLOGII wraz z imieniem i nazwiskiem uczestnika W przypadku opłat zbiorowych, proszę podać nazwiska osób, za które dokonano wpłaty.

Zgłoszenia udziału w konferencji należy dokonywać za pomocą dołączonej do Komunikatu „Karty zgłoszenia uczestnictwa” na adres poczty elektronicznej: e-mail: konferencjakosm@wssp.edu.pl. Zgłoszenia można przesyłać także tradycyjną drogą pocztową na adres uczelni: Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie, ul. Choiny 2, 20-816 Lublin.

Zgłaszanie prac na konferencję
Prace powinny być zgłaszane w języku polskim. Streszczenie w języku polskim i angielskim (do 250 słów każde). Streszczenia oraz prace prosimy przesyłać wyłącznie pocztą elektroniczną na adres: konferencjakosm@wssp.edu.pl. Prosimy podać dane kontaktowe pierwszego autora: adres, numer telefonu i e-mail. Każda zgłoszona praca będzie kwalifikowana do przyjęcia przez Komitet Naukowy konferencji.
Sesja Plakatowa. Wymiary plakatu: nie większe niż 700 mm x 1000 mm. Streszczenia prac prezentowanych w sesji plakatowej należy przesłać wyłącznie pocztą elektroniczną na adres: konferencjakosm@wssp.edu.pl.  Dla wyróżnionych plakatów przewidziano nagrody.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany sposobu wystąpienia. Szczegółowe informacje dotyczące referatów i przygotowania prac do druku oraz propozycje noclegów przedstawione zostaną w Komunikacie II. Informacje dostępne będą także na stronie internetowej: www.wssp.edu.pl

Ważne terminy: Do 30 listopada 2014 r. zgłaszanie uczestnictwa w konferencji (tradycyjną pocztą lub e-mailem) wraz z podaniem tematu pracy i autorów .Do 15 grudnia 2014 r. przesyłanie streszczeń (występienia ustne i postery) oraz wniesienie opłaty konferencyjnej.  Do 30 marca 2015 r. przesyłanie całego tekstu pracy.

piątek, 23 stycznia 2015

Noc Biologów w Wiadomościach Uniwersyteckich


W stycznionym numerze miesięcznika Wiadomości Uniwersyteckie ukazała się obszerna i ilustrowana informacja o Nocy Biologów 2015.Wiadomości Uniwersyteckie dostępne są w tradycyjnej wersji papierowej oraz w wersji elektronicznej (plik pdf do poprania ze strony uniwersyteckiej).

S.Cz.



środa, 21 stycznia 2015

poniedziałek, 19 stycznia 2015

Kabaret z Nazwy znowu improwizuje. W czwartek!


Już w czwartek 22. stycznia 2015 r. znowu improwizujemy w Książnicy Polskiej. Dla niektórych będzie to świetna okazja na rozluźnienie się tuż przed sesją.
ZAPRASZAMY!

Kabaret z Nazwy

Zwierzęta w zmieniającym się świecie (konferencja)

XXIV ZJAZD POLSKIEGO TOWARZYSTWA ZOOLOGICZNEGO ZWIERZĘTA W ZMIENIAJĄCYM SIĘ ŚWIECIE
Zielona Góra, 11-13 września 2015 r.
Komunikat 1

Koleżanki i Koledzy, mamy zaszczyt zaprosić Państwa na kolejny, już dwudziesty czwarty Zjazd Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, które odbędzie się w dniach 11-13 września 2015 r. w Zielonej Górze, pod hasłem „Zwierzęta w zmieniającym się świecie”.

Miejscem obrad konferencji będzie Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Podobnie jak dotychczas, problematyka naszego spotkania będzie wielowątkowa, z uwzględnieniem zagadnień z zakresu systematyki, taksonomii, filogenezy, biologii, ekologii i ochrony bioróżnorodności. W czasie Zjazdu, planujemy prezentację kilka wykładów plenarnych oraz prezentacje naukowe w ramach poszczególnych Sekcji. Ufamy, że podobnie jak poprzednie spotkania, Zjazd będzie ciekawą i efektywną platformą wymiany informacji i doświadczeń dla szerokiej rzeszy pracowników nauki, doktorantów i studentów z różnych ośrodków naukowych. Szczególnie zależy nam na uczestnictwie jak największej liczby młodych pracowników nauki, doktorantów i studentów. Chcemy, aby nasza konferencja stała się impulsem dla nawiązywania współpracy naukowej między różnymi ośrodkami naukowymi w kraju. Dlatego prosimy jednocześnie o jak najszersze rozpropagowanie informacji o planowanym Zjeździe.

Aby Zjazd PTZool. był spotkaniem dostępnym dla jak najszerszej grupy zainteresowanych, opłata konferencyjna (obejmująca m.in. materiały konferencyjne, udział w uroczystym spotkaniu) jest niewielka i wynosi 300 zł. Dla studentów i doktorantów opłata konferencyjna jest obniżona i wynosi 150 zł.
REJESTRACJA UCZESTNIKÓW
Prosimy o zgłaszanie uczestnictwa na Karcie Zgłoszenia (pobranej ze strony konferencji http://soptzool.wnb.uz.zgora.pl), przesłanej na adres e-mail: m.bochenski@wnb.uz.zgora.pl do dnia 15 marca 2015 roku.

W karcie zgłoszenia należy podać informacje odnośnie planowanej prezentacji, w formie referatu (15 min, w tym czas na krótką dyskusję) lub posterów (bez ograniczeń ich liczby). Zgłoszeń można dokonywać również pocztą tradycyjną, na adres: Uniwersytet Zielonogórski, Wydział Nauk Biologicznych, ul. prof. Z. Szafrana 1, 65-516 Zielona Góra, z dopiskiem ZJAZD PTZool. Dla osób dysponujących ograniczonymi środkami planujemy możliwość rezerwacji tanich noclegów w Domach Studenta. Dla osób dysponujących większym budżetem, przewidujemy możliwość rezerwacji noclegów z rabatem w zielonogórskich hotelach.

W Komunikacie 2 przekażemy Państwu informacje o możliwościach rezerwacji i kosztach noclegów i posiłków w czasie Zjazdu. Raz jeszcze serdecznie zapraszamy do udziału w XXIV Zjeździe Polskiego Towarzystwa Zoologicznego „Zwierzęta w zmieniającym się świecie” i prosimy o szerokie rozpowszechnienie tej informacji.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego: prof. Leszek Jerzak, dr Marcin Bocheński, dr Olaf Ciebiera

W
AŻNE TERMINY do 15.02.2015 r.
  • zgłoszenie uczestnictwa w XXIV Zjeździe PTZool. do 15.05.2015 r.
  • nadesłanie abstraktów wystąpień i posterów do 15.05.2015 r.
  • rezerwacja noclegów i posiłków

XLIV Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie

Serdecznie zapraszamy na XLIV Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie, które odbędzie się 27-28 kwietnia 2015 r. na terenie miasteczka akademickiego - Kortowo. Opłata dla uczestników z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie wynosi 30 zł i obejmuje podstawową wersję materiałów konferencyjnych, umieszczenie referatu w publikacji elektronicznej oraz przerwę kawową. Taka sama kwota dotyczy również samej publikacji - bez wystąpienia. Istnieje możliwość wykupienia udziału w popołudniowej biesiadzie i atrakcji.

Osoby zainteresowane, prosimy o kontakt mailowy: mskn2015@gmail.com

Rejestracja uczestników została przedłużona do 30.01.2015r. Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych www.mskn.pl

Serdecznie zapraszamy!
Organizatorzy XLIV MSKN
  • Koło Naukowe Młodych Architektów i Urbanistów „KRESKA”
  • Studenckie Koło Naukowe Historyków „HISTORIKON”

sobota, 17 stycznia 2015

Belfer roku 2014

Kandydatem do plebiscytu na tegorocznego Belfra UWM jest m.in. nasza dr hab. Barbara Kamińska! Aby otrzymać ten honorowy tytuł potrzebuje naszych głosów!
Głosy można oddawać od dziś do wtorku, do godziny 23:59 pod linkiem:https://apps.facebook.com/belferuwm/
Na naszej uczelni odbywają się aktualnie wybory na Belfra UWM 2014. Kandydatem naszego wydziału w tym plebiscycie została wybrana dr hab. Barbara Kamińska. W tym roku Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego wprowadziła eksperyment i stworzono specjalną aplikację na fb, na której można oddawać swoje głosy każdego dnia, do najbliższego wtorku. Stworzyliśmy wydarzenie na fb, aby jak najliczniej wziąć udział w głosowaniu.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/800971996640320/?pnref=story

Michał Gumkowski

czwartek, 15 stycznia 2015

Jeszcze o Nocy Biologów 2015

(e-Gazeta, fragment zrzutu z ekranu)

W uniwersyteckiej e-Gazecie ukazała się obszerna relacja, ilustrowana zdjęciami i filmikiem. Reperkusje po Nocy Biologów zaleźliśmy także w papierowym wydaniu Nowego Życia Olsztyna. W ten sposób Noc Biologów trafiła "pod strzechy" (do supermarketów i dyskontów).



St.Cz.

środa, 14 stycznia 2015

Noc i grzyby czyli wywieramy wpływ


Noc Biologów minęła, ale jej efekty ciągle się pojawiają. We wtorkowej Gazecie Olsztyńskiej (13. stycznia 2015 r.) ukazał sią mały artykuł z Encyklopedii Przyrody Warmii i Mazur (zobacz wersję internetową). Po raz pierwszy tekst ukazał się na naszym blogu (Na grzyby nocą... i w zimie), w związku z Nocą Biologów 2015. Niebawem ukazał się "przedruk" w encyklopedii Natura Warmii i Mazur (Zimowe grzyby w Olsztynie nad Łyną), którą współtworzymy. A teraz pojawia się w wersji papierowej.

Warto publikować na naszym wydziałowym blogu różnorodne opisy różnorodności biologicznej. Lub opowiadać o życiu biologicznym i o życiu studenckim czy badawczym (naukowym) wydziału i bliższych lub dalszych okolic. Bo jesteśmy czytani a poprzez współpracę docieramy do większej liczby odbiorców.

St. Czachorowski

III Ogólnopolska Konferencja Dydaktyki Akademickiej Ideatorium


Zapraszamy na trzecią edycję Konferencji Dydaktyki Akademickiej Ideatorium na Uniwersytecie Gdańskim. Konferencja odbędzie się w dniach 9-10 kwietnia 2015 r. i adresowana jest do nauczycieli akademickich (w tym także doktorantów) oraz wszystkich osób zainteresowanych problemem poprawy jakości dydaktyki akademickiej. Formuła Konferencji nawiązywać będzie do Ideatorium - sesji krótkich wystąpień uczestników prezentowanych po raz pierwszy podczas II edycji Konferencji. Każdy z uczestników konferencji będzie mógł w ciągu 10 minut zaprezentować swoje doświadczenia, pomysły lub poglądy dotyczące kształcenia akademickiego. Planujemy także dwie debaty eksperckie, wykłady, sesję plakatową oraz wieczór integracyjny przy ognisku.

więcej na stronie http://ideatorium.ug.edu.pl/index.html



Na uwagę zasługuje to, że konferencję firmuje i organizuje Wydziałowy Zespół ds. Jakości Kształcenia. Nie siedzą tylko w papierach ale aktywnie poszukują jakości kształcenia. Godne odnotowania, podkreślenia i... naśladowania.

wtorek, 13 stycznia 2015

Studenci i... Wydarzy się w Olsztynie


Pojawiło się ciekawe narzędzie do promocji wydarzeń oraz do planowania swojego wolnego czasu. Do tego tworzone m.in. przez naszych studentów. Warto zajrzeć: http://wydarzysiew.pl/olsztyn Prowadzony jest również fanpage, więc jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami w Olsztynie, zapraszam: https://www.facebook.com/WydarzysiewOlsztynie".

Pozdrawiam serdecznie,
Michał Gumkowski

„Wydarzy się w…” to ogólnopolski projekt, którego założeniem jest promocja wydarzeń planowanych we wszystkich częściach Polski. Do tego celu założyliśmy portal, na którym pojawiają się zapowiedzi eventów w dużych miastach. Dzięki niemu znajdziesz pomysł na spędzenie wolnego czasu, dowiesz się o znanych i nieznanych formach rozrywki, a także rozwoju i edukacji. Na naszej stronie zobaczysz zapowiedzi premier filmowych i teatralnych, festiwali, koncertów, wydarzeń sportowych, szkoleń, konkursów i wiele, wiele innych w naszym mieście. Strona rozwija się w ogromnym tempie, stale zwiększając liczbę osób ją śledzących.

Podziękowanie za pomoc pszczołom

Z późnieniem zamieszczam kartkę świąteczną i podziękowanie z Greenpeace za udział w akcji budowania "hoteli" dla pszczół. Ale nie chciałem, że ta informacja zniknęła w licznych notatkach o Nocy Biologów. Jeden z takich "hoteli" stoi przed Collegium Biologiae, a drygi koło szklarni.

St.Czachorowski

poniedziałek, 12 stycznia 2015

I jeszcze dwie relacje z 4. Nocy Biologów 2015

(Gazeta Olsztyńska, 12 stycznia 2015 r.)
W poniedziałkowej Gazecie Olsztyńskiej ukazała się obszerna relacja z Nocy Biologów. Udostępniony został także materiał filmowy, przygotowany przez Telewizję Kortowo. Z pewnością to jeszcze nie koniec ukazywania się relacji z czwartej Nocy Biologów w Olsztynie. Nocne życie inspiruje.

St.Cz.

niedziela, 11 stycznia 2015

Fotorelacja z Nocy Biologów

Demonstracja jak zachowują się płyny o różnej gęstości
Jajko pozostawione na noc w occie staje się elastyczne i upuszczone na stół nie rozbije się, a nawet podskoczy. 

Rola zapachu w powstawaniu wrażeń smakowych. Bez powonienia możemy nie być w stanie  odróżnić smaku jabłka od cebuli. 

Działanie detergentu. Odrobina płynu do mycia naczyń powoduje przemieszczenie się kropel zabarwionej wody na powierzchni mleka na obrzeża naczynia.

Tworzenie całej gamy barw przez zmieszanie tylko kilku kolorowych roztworów.

Przedstawienie prozdrowotnych właściwości olejków roślinnych. 
Demonstracja zjawiska załamania światła przez zanurzenie szklanej probówki w zlewce z olejem.

Piotr Pupel

sobota, 10 stycznia 2015

Powoli opada kurz... po Nocy Biologów w Olsztynie

(Gazeta Olsztyńska, Reporter, 9 stycznia 2015 r.)

Czwarta Noc Biologów za nami. Chciałby się napisać "opada kurz bitewny", ale przecież bitwy żadnej nie było. Była edukacja i zabawa. A sama Noc Biologów to tylko kamień milowy w edukacji i upowszechniamiu wiedzy. Wracając do Nocy, to pogoda nam nie dopisała i pokrzyżowała plany względem nocnej wyprawy archeologiczno-przyrodniczej. Ale nie rezygnujemy, zrealizujemy tę wycieczkę w maju lub inną ciepłą porą. Z jeszcze bogatszą ofertą!

(Gazeta Olsztyńska, 10 stycznia 2015 r.)
Zaczynają się pojawiać relacje z Nocy Biologów. W miarę możliwości postaramy się je odnotować na niniejszym blogu. Zachęcam także do nadsyłania własnych, autorskich relacji, zarówno uczestników jak i organizatorów. To będzie wszechstronne spojrzenie i pozwoli na lepsze zorganizowanie kolejnej Nocy Biologów. Pewne wnioski racjonalizatorskie już się nasunęły, ale z zainteresowaniem zapoznamy się z innymi puntami widzenia. Co kilkadziesiąt głów (i pomysłów), to nie jedna.

A tu kilka pierwszych odnalezionych relacji po Nocy Biologów:

Progress in Cell Biology: Mitochondria and Chloroplasts


Na prośbę organizatorów przesyłam informację o konferencji: "Progress in Cell Biology: Mitochondria and Chloroplasts", organizowanej przez Komisję Embriologii i Morfologii, Polskiej Akademii Umiejętności, która odbędzie się 29 maja 2015 r.

Zachęcam pracowników, studentów i doktorantów do udziału w tej konferencji. Poza wykładami i posterami związanymi bezpośrednio z tematem konferencji zaproponować można także postery o tematyce w zakresie biologii komórki i embriologii.

Z wyrazami szacunku
Alicja Boroń
członek Komisji Embriologii i Morfologii, PAU

piątek, 9 stycznia 2015

Już świta, w więc za chwilę Noc... Biologów


W przyrodzie wiele jest paradoksów. Bo jak o świcie może rozpoczynać się noc? No cóż, zimową porą noc jest długa a dzień krótki. Widno robi się stosunkowo późno. I nie o zwykłą noc chodzi tylko o Noc Biologów. A ta rozpoczyna się już o 8.30, bo wtedy pojawią się pierwsi uczniowie na przygotowane pokazy. Oficjalne otwarcie odbędzie się o godzinie 11.00. A potem będzie się wiele działo.

Na bieżąco śledzić można relacje na naszej stronie facebookowej:  http://www.facebook.com/NocBiologowOlsztyn oraz na wydarzeniu https://www.facebook.com/events/683213195046828/. Wrzucajcie tam swoje relacje, zdjęcia, filmiki, refleksje, pytania. Swoją internetową aktywnością opowiedźcie o tym, co i jak się dzieje na olsztyńskiej Nocy Biologów 2015. Opowiadanie o świecie to zadanie naukopwców i... dziennikarzy. Poczujcie się jak naukowcy! I piszcie, fotografujcie, komentujcie.

Radio Olsztyn w holu Collegium Biologiae zainstaluje swoje studio i będzie nadawać relacje w godzinach 9.00-13.00. A póżnym wieczorem, o 22.10, Piotr Szauer zaprasza na muzyczną audycję pt. ToMiGra z akcentami i nawiązaniem do Nocy Biologów.

Z kolei Radio UWM FM zainstaluje swoje studio w holu CB i będzie nadawać na żywo w godzinach 13.00-15.00. A o tym, co się dzieje w czasie Nocy Biologów zapewne i w innych godzinach relacjonować będą na swojej antenie.

W licznym składzie pojawi się także Gazeta Olsztyńska. I będą nie tylko notować czy zdjęcia robić, ale i ... podobno zrobią telewizyjną transmisje on-line. Takie są teraz gazety.

O planach innych mediów jeszcze nie wiemy. Zapewne wezmą nas z nienacka :). Ale będziemy przygotowani, zwarci i gotowi.

W holu Collegium Biologiae przybyłych widać będą studenci Wydziału Biologii i Biotechnologii, którzy objaśnią co, gdzie i kiedy, a nawet zaprowadzą tam gdzie trzeba. Może nawet poczęstują cukierkiem. A że o biologii, biotechnologii i mikrobiologii wiedzą dużo, to i ich można pytać o tajniki życia.

I zmiana
8.00-14.00
  • koordynator Tomasz Ślężak
  • Artur Augustynowicz 
  • Paulina Szczypiorowska 
  • Maciej Więcek 
  • Martyna Dobak 
  • Patrycja Kostrzewa 
II zmiana 11.00-18.00
  • koordynator Michał Gumkowski 
  • Martyna Grzyb 
  • Aga Brodziuk 
  • Mateusz Szulc 
  • Marta Gramowska (gościnnie, studentka OSW, wcześniejsza studentka UWM i były członek naszego samorządu) 
  •  Cezary Odrzygóźdź 
III zmiana 14.00-do końca
  • koordynatorzy: Michał Gumkowski i Marcin Walter
  • Katarzyna Kisielewska 
  • Kamila Puławska -
  • Michał Puchalski 
  • Jakub Idźkowski 
  • Joanna Boiwko
Będą też i inni studenci. Ci również dużo wiedzą, więc i ich można pytać o przyrodę i świat nauk biologicznych. Wszystkiego może jeszcze nie wiedzą, alo coś na pewno.

Szcegółowy program Nocy Biologów dostępny na stronie: http://www.nocbiologow.home.pl/.

St. Czachorowski

czwartek, 8 stycznia 2015

Ogrody Zdrowia, etnobotanika i mazurskie zielniki Jerzego Helwinga


Poznamy Mazurskie zielniki Jerzego Helwinga – słynnego botanika żyjącego w XVII w Prusach. Helwing - urodził się Węgorzewie, był pastorem i całe swoje życie naukowe związał z badaniem flory mazurskiej. Oznaczył i sklasyfikował ponad 1200 roślin zebranych nad Węgorapą. Dziś mieszkańcy Mazur już nie pamiętają, że na ich ziemi pracował poprzednik Linneusza uznany za swego życia za najwybitniejszego znawcę i twórcę Muzeum Historii Żywej Prus.

Helwing opisując rośliny stosował nazewnictwo polskie oraz niemieckie a także nadawane przez mieszkańców - w ten sposób zapoczątkował badania etnobotaniczne w Prusach. Jednocześnie swoje zainteresowania umiejscowił w prehistorii tych ziem tworząc podwaliny pod regionalną archeologię o niebywałym znaczeniu dla całych Mazur. Zbiory Heliwnga znajdują się m.in. w Berlińskim Muzeum Królewskim w dziele historii Prus. Powstało dwutomowe dzieło LITHOGRAPHIA ANGERBURGICA, które jest swoistym opisem przyrodniczo - geograficznym ziemi węgoborskiej. W dziele tym autora znaczą część swoich zainteresowań przekazał w postaci rycin dotyczących bogactwa i piękna natury ziemi pruskiej. Na uwagę zasługuje fakt, iż znalazły się tam także opisy okazów geologicznych pochodzących z kolekcji Helwinga.

W XVII w. i XVIII wieku szczególnie modne były tzw. gabinety osobliwości. W ówczesnym świecie znane były gromadzone latami zbiory kolekcji przyrodniczych, do których należy zaliczyć kolekcję starożytności ówczesnego Muzeum Breynianum a także węgoborskie "Kurioza natury w gablotach" zebrane przez pastora Jerzego Helwinga . Szczególne były to zbiory tzw. naturaliów stanowiące pramuzea i nawet po upływie 300 lat należą do największych skarbów mazurskiej historii. Helwing za swego życia był uznany za znawcę pruskich starożytności, jego działalność dała początek badaniom archeologicznym na Mazurach. W jego zbiorach znajdował się biały bursztyn wielkości i barwy świeżej głowy kapusty a także wiele skamieniałości m.in. nasiona zbóż.

Ulubionym miejscem do pozyskiwania zbiorów były brzegi Półwyspu Kalskiego naprzeciwko wyspy Uplaty, zwanej Sztynorcką. Helwing odwiedzał ją szczególnie chętnie po zejściu lodów lub burzach szalejących na jeziorze Mamry- zwanym przez badacza Morzem Węgoborskim. Kontynuatorem pasji starożytnej Helwinga był jego wnuk, węgorzewski pastor Jakub Pisański. Zbiory przyrodnicze Helwinga podziwiał król Polski Stanisław Leszczyński, który dwukrotnie odwiedził badacza. Podczas pobytu w Węgoborgu nabywając kolekcję minerałów spędził kilka tygodni w towarzystwie Helwinga. Przez wieki nie było drugiego takiego botanika na terenie Prus,

Helwing należał do czołowych systematyków królestwa roślin - jeszcze przed Linneuszem. Stworzył tzw. " Żywą książkę ziół" HERBARIUM VIVUM. Do posiadaczy autorskich zielników Helwinga zaliczano Królewską Bibliotekę Augusta Mocnego w Dreźnie, Biblioteki w Petersburgu i Królewcu. Helwing był także twórcą pierwszego ogrodu botanicznego w Prusach, który założył w Stulicach (podwęgoborskich).

Zapraszam do wspólnej podróży w świat przeszłości i bogactwa badań wybitnego botanika zapraszam w Noc Biologów by wejść w krąg zielonej synergii i posłuchać o archeologii, historii i fascynacji naturą, by poznać osobliwą roślinę nazwaną imieniem wybitnego badacza i botanika z Prus - HELWINGIA JAPONICA

​Opracowano na podstawie materiałów udostępnionych przez Fundację D​ziedzictwo Nasze w Węgorzewie i wydawnictwo Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, które zaprezentuję w trakcie spotkania.

Zofia Wojciechowska

Dobrze się nam z mediami współpracuje

(Wycinek z Naszego Olsztyniaka, wydanie z dnia 8 stycznia 2015 r.)

Dobrze się nam współpracuje z mediami, nie tylko w czasie Nocy Biologów (przykłady także tu, tu, tu i tu). W tle tej współpracy jest poszukiwanie nowych form upowszechniania wiedzy. Łączy nas więc wspólna misja kształcenia pozaformalnego. Nowe czasy wykreowały media hybrydowe i zapewne wykreują nową, hybrydową edukację. To co najważniejsze - poszukiwanie prawdy o świecie i dzielenie się wiedzą - pozostaje niezmienne. Zmieniają się tylko formy przekazu i komunikacji.

Poszukujemy, uczymy się i jesteśmy otwarciu na partnerską współpracę. I wcale nie jest to jednorazowa akcja (tak jak jednorazowy kubeczek do kawy). Poszukujemy długofalowej i trwałej współpracy. Pracujemy nad innowacjami w zakresie upowszechniania wiedzy i kształcenia pozaformalnego z udziałem różnorodnych mediów (środków społecznego przekazu: prasy, radia, telewizji, Internetu itd.). To dla środowiska akademickiego nowe obszary. Ale przecież istotą nauki jest odkrywanie nowych obszarów i eksperymentowanie. My też eksperymentujemy... na sobie.

Systematycznie będziemy zamieszczać relacje z Nocy Biologów z olsztyńskich, regionalnych i krajowych mediów. Będzie tego sporo. Śledźcie najnowsze informacje z Nocy Biologów także na Facebooku:

Stanisław Czachorowski

ps. bardzo liczę na podpowiedzi, krytyczne uwagi, komentarze w zakresie współpracy z mediami w upowszechnianiu wiedzy biologicznej.
(Wycinek z Gazety Olsztyńskiej, czwartek 8 stycznia 2015)

(Wycinek z Gazety Wyborczej, czwartek 8 stycznia 2015)

Tradycja i nowoczesność. Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze - ogrody Zamku Książ.

Tradycja i nowoczesność. Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze - ogrody Zamku Książ to pokaz multimedialny w czasie Nocy Biologów. Szcegółowy program Nocy Biologów dostępny na stronie: http://www.nocbiologow.home.pl/.


Cztery pory roku na 7 tarasach w Zamku Książ i jeden niezwykły dzień w ponad 100 letniej Palmiarni w Wałbrzychu. To będzie Horti Opowieść o Perle Dolnego Śląska - Zamku Książ. Spacer po Ogrodach Księżnej Daisy połączony z wizytą w salonach i komnatach zamkowych. W programie spotkania: Rozwiązania technologiczne, w tym - tradycyjne konstrukcje i nowoczesne systemy grzewcze jaki zainstalowano w wałbrzyskiej Palmiarni.

W Noc Biologów dajcie się wciągnąć w magiczną moc ogrodów! To będzie przygoda na szlaku dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Pokażę Wam ogrody najbardziej niezwykłe w Polsce. Instytut Hortiterapii zaprasza do wspólnej wyprawy - wyjątkowość miejsca - wyjątkowość doświadczeń - osobliwość historii roślin - Ogrody Zdrowia tym razem gościnnie w niezwykłym zamku Książ i Palmiarni legendarnej księżnej Daisy. Palmiarnię założył Jan Henryk XV Hochberg w latach 1911 – 1914. Była ona częścią dóbr książańskich, a w jej skład wchodziła cieplarnia, palmiarnia otoczona japońskim ogrodem, rosarium, ogród owocowo – warzywny i obszar przeznaczony pod uprawę krzewów. Całość została otoczona wysokim murem i piękną bramą. Legenda głosi, że właściciel Książa chciał, aby jego żona Daisy dostawała codziennie świeże kwiaty, a ten zamiast kwiatów dał jej całą oranżerię. Ściany palmiarni są wyłożone wulkanicznym tufem z Etny. Powierzchnie szklarni zajmują 1900 m2. Można tam zobaczyć ok. 80 gatunków egzotycznych roślin m.in. palmy, granaty , kaktusy, drzewa bananowe, mandarynki i pomarańcze. Za palmiarnią wytyczony został szlak zielony, który prowadzi bezpośrednio do Jeziorka Daisy. Powstało ono w 1890 roku poprzez zalanie wodą wyrobiska wapienia, co nadało mu pięknego zielonego koloru. Do dzisiaj znajdują się tam ruiny baszt (wapienniczki) oraz zameczek myśliwski. Pomysłodawczynią tej romantycznej ruiny była księżna Daisy.

Mieliśmy przyjemność prowadzić przez szereg lat w zamku Książ zielone warsztaty na Festiwalu Kwiatów a także seminaria dotyczące hortiterapii i przyrodolecznictwa. Wielokrotnie w okolicy zamku Książ odbywaliśmy spacery, powstała niezwykła dokumentacja z tej wyprawy. Prowadzimy zajęcia także w słynnej Palmiarni. Wybudowana na początku XX w. z polecenia księcia na Pszczynie i Książu Jana Henryka XV von Pless, spadkobiercy fortuny Hochbergów (właściciela jednego z największych majątków ówczesnej Europy) funkcjonuje do dziś.

Na powierzchni 1900 metrów kwadratowych oprócz palmiarni wzniesiono także cieplarnię, ogrody w stylu japońskim, ogród owocowo – warzywny, obszar pod uprawę krzewów oraz uwielbiane przez żonę księcia – Marię Teresę Cornwallis-West znaną jako Daisy rosarium, w którym m.in.: uprawiano róże o śnieżnobiałych płatkach. Na centralną część obiektu wyznaczono 15 metrowy przeszklony budynek w którym zasadzono palmy daktylowe. Na dachu palmiarni natomiast utworzono galerię widokową, z której można było podziwiać panoramę okolicy. Najbardziej niezwykły jest jednak budulec palmiarni – ściany dla pnączy i tunele tworzące urocze zaułki wymurowano z brył porowatego tufu sprowadzonego prosto ze stoków sycylijskiej Etny. Obecnie Palmiarnia jest dostępna dla zwiedzających i tak jak dawniej budzi zachwyt. Dzięki palmiarni para książęca przez cały rok miała dostawy świeżych naręczy kwiatów oraz egzotycznych owoców i warzyw na książęcy stół. Dziś wałbrzyska palmiarnia dysponuje także ok. 80 gatunkami roślin z całego świata. Zobaczyć można tu m.in.:dracenę, kolczaste wilczomlecze, opuncję, krzewy kawowca i bananowca oraz cytryny i mandarynki. Niestety do czasów ówczesnych nie przetrwało przepiękne rosarium, z którego Wałbrzych mógłby być słynny. Ciekawostką jest jednak, że nadal w światowych katalogach kwiatów odnaleźć można różę o śnieżnobiałych płatkach pod nazwą Daisy. Rosną tam rośliny, gigantyczne obecnie palmy sadzone ręką księżnej. Ten niezwykły temat chcę zaprezentować w czasie Nocy Biologów.

Osoby, które wezmą udział w spotkaniu mogą liczyć zarówno na poszerzenie wiedzy na temat ogrodów, uprawy kwiatów i zielonych kącików zakładanych w szklarniach, jak i na nabycie umiejętności, które w sposób bezpośredni mogą wykorzystać w swoich miejscach pracy zwłaszcza w zakresie przyrodolecznictwa, profilaktyki i polityki prozdrowotnej. Nie bez znaczenia będzie możliwości wymiany poglądów i doświadczeń pomiędzy osobami reprezentujących różne instytucje z różnych ośrodków w kraju.

Zapraszam serdecznie na ​ pokaz.

Zofia Wojciechowska

Wielki OBRAZ Świątecznej Pomocy w czasie Nocy Biologów

Nie potrzebujesz farb, mazaków ani kredek aby namalować z nami Wielki OBRAZ Świątecznej Pomocy! Już od środy będziecie mieli niezwykłą okazję do namalowania wielkoorkiestrowego serca w akcji Radia Olsztyn.

Każdy kto wrzuci do radiowej puszki symboliczną złotówkę będzie mógł odcisnąć swój kciuk na obrazie. Setki, a nawet tysiące odcisków utworzą obraz przedstawiający serce WOŚP, który zostanie zlicytowany podczas 23. Finału WOŚP, na antenie Radia Olsztyn.


  • Piątek UWM Noc Biologów (ul. Oczapowskiego 1A w godzinach 9-13

Więcej na stronie Radia Olsztyn

Rośliny doniczkowe

(fot. S. Czachorowski)
Rośliny doniczkowe są ważnym elementem dekoracyjnym naszego mieszkania. To organizmy żywe i jeżeli zdecydujemy się na nie w mieszkaniu musimy pamiętać o ich pielęgnacji. Rośliny produkują w mieszkaniu tlen, oczyszczają powietrze z toksyn, takich jak benzen, formaldehyd, trójchloroetylen, aceton. Wyłapują kurz, podnoszą wilgotność powietrza. Mają również zdolność ujemnej jonizacji powietrza. Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu komórkowego, tabletu, komputera, drukarki, kserokopiarki, mikrofali oraz podobnych urządzeń wytwarzają szkodliwe dla zdrowia człowieka jony dodatnie, które powodują znużenie, zmniejszenie wydajności fizycznej i odporności psychicznej. Znajomość wymagań roślin jest bardzo ważna bo wiemy jak mamy nimi się opiekować. Często popełniamy błędy w ich uprawie co przyczynia się że zniechęcamy się do kupienia kolejnych roślin. Podczas zajęć chciałabym przedstawić gatunki oczyszczające nasze mieszkanie z toksyn oraz odpowiedzieć na pytania uczestników warsztatów dotyczące uprawy, wymagań roślin doniczkowych.

Dr inż. Beata Płoszaj–Witkowska 
Katedra Ogrodnictwa
Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa

Szcególowy program Nocy Biologów 2015 dostępny na stronie: http://www.nocbiologow.home.pl/

(fot. Beata Płoszaj–Witkowska)

(fot. Beata Płoszaj–Witkowska)

(fot. Beata Płoszaj–Witkowska)

środa, 7 stycznia 2015

Na grzyby nocą... i w zimie!

(Trzęsak pomarańczowożółty, fot. G. Fiedorowicz)
W tym roku Noc Biologów kończy się wspólnym ogniskiem nad Łyną. Będzie to spotkanie historyczno-przyrodnicze. Mało kto może przypuszczać, że po drodze na dawną wyspę będziemy mogli podziwiać rosnące owocniki grzybów. Tak, grzyby rosną również teraz, zimą. Nie chodzi tu wcale o wieloletnie owocniki hub, które każdy zapewne widział w lesie czy parku.

Przy odrobienie szczęścia, jeśli latarki nam pozwolą, w ciemnościach na gałęziach drzew będziemy mogli dostrzec owocniki trzęsaka pomarańczowegożółtego (Tremella mesenterica) oraz uszaka bzowego (Hirneola auricula-judae). Oba te gatunki wytwarzają swoje galeretowate owocniki głównie w okresie od jesieni do wiosny.

(Ucho bzowe, fot. G. Fiedorowicz)
Owocniki trzęsaka dochodzące do 5 cm średnicy widoczne są z daleka dzięki ich jaskrawej, pomarańczowej barwie. Ciekawostką jest to, że rosnący na gałęziach trzęsak pasożytuje na grzybni gatunków z rodzaju powłocznica (Peniophora). Nieco trudniej znaleźć ciemnobrązowe owocniki uszaka bzowego. Gatunek ten rośnie na gałęziach bzu czarnego (Sambucus nigra). Owocniki, dorastające do 6 (maksymalnie 15) cm średnicy, mają kształt małżowiny usznej - stąd nazwa „ucho bzowe”. Owocniki uszaka bzowego są jadalne. Jego bliski „azjatycki kuzyn” uszak gęstowłosy znany jest pod nazwą grzybów mun.

Jeśli ktoś ma już dosyć tej zimy to w świecie grzybów pojawiły się pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny – owocniki czarki austriackiej. Owocniki czarki pojawiły się pod koniec grudnia na zmurszałych pniach drzew liściastych, leżących w zaroślach w pobliżu parku w Posortach. Ten gatunek uważany jest za jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Pojawia się zawsze na przedwiośniu, często wyłaniając się spod topniejącego śniegu. Ostatnio, w czasie bezśnieżnych i łagodnych zim, coraz częściej wytwarza pierwsze owocniki już pod koniec grudnia. Wiosna nadchodzi.

Grzegorz Fiedorowicz


 (Czarka autryjacka, fot. G. Fiedorowicz)
Szcegółowy program Nocy Biologów dostępny na stronie: http://www.nocbiologow.home.pl/