czwartek, 1 grudnia 2011

Noc Biologów – po raz pierwszy w Olsztynie

Polska coraz bardziej jest postrzegana jako lider i zagłębie pikników naukowych w całej Europie. Społeczeństwo XXI w. chce poznawać świat, nie tylko w ławach szkolnych ale także w formie kształcenia pozaformalnego. Do licznych już pikników naukowych i nocy naukowców dołączy niebawem kolejny pomysł.

Dziekani wydziałów biologicznych (i pokrewnych), idąc w ślad zapotrzebowania społecznego, wymyślili ogólnopolską Noc Biologów, przypadającą 13 stycznia 2012. Tego dnia także laboratoria Wydziału Biologii UWM w Olsztynie otwarte będą nie tylko dla młodzieży szkolnej ale i dla rodzinnego, popołudniowego i wieczornego poznawania tajników życia. Będzie można posłuchać niecodziennych wykładów, uczestniczyć w pokazach i wycieczkach, oglądać wystawy i nowoczesny sprzęt naukowy, zwiedzić niedostępne na codzień laboratoria naukowe, samodzielnie (ale pod naukowym okiem) wykonać różne eksperymenty. I oczywiście podyskutować.

Wiek XX uważany był za stulecie fizyków. Ogromny postęp technologiczny oraz energia jądrowa umożliwiły człowiekowi lot w kosmos. Natomiast wiek XXI najprawdopodobniej będzie wiekiem biologów, którzy pomogą skolonizować przestrzeń kosmiczną. Dzięki ekologom i ich wiedzy można będzie tworzyć i modyfikować atmosfery planet (np. Marsa), a inżynieria genetyczna pozwoli zaprojektować i stworzyć zupełnie nowe gatunki (GMO), zdolne do życia i przekształcania kolonizowanych planet. Za sprawą postępu biologicznego już tyle pozmienialiśmy, że się wcześniej nawet filozofom nie śniło.

W trakcie Nocy Biologów, trwającej od godz. 11.00 do 22.00, zbadać będzie można zawartość cukru w cukrze, izolować DNA w z cebuli, poznać biologiczną magię kolorów, chemiczne porosty, posłuchać o płci mózgu, święcących komórkach mózgu, grzybach potencjalnie chorobotwórczych dla człowieka, biochemii w kuchni, obejrzeć owady, muszle mięczaków, zwiedzić muzeum zoologiczne, rozpoznawać drzewa po gałązkach, szukać śladów zwierząt i roślin, oglądać małe i duże organizmy przez różne mikroskopy: transmisyjne, konfokalne, elektronowe, zobaczyć pracownie naukowca i wypić kawę lub herbatę w kawiarence z profesorami Wydziału Biologii. Można będzie zadać pytania naszym olsztyńskim biologom różnych specjalności. A pod koniec Nocy Biologów można będzie podebatować ze specjalistami nad metodami rozwiązania problemu dzików w Olsztynie.

O wszystkich poznawczych atrakcjach oraz szczegółowym programie informować będziemy m.in. na niniejszym blogu.

Program w pliku pdf - pobierz

St.Cz. (fot. J. Pająk)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz