czwartek, 15 grudnia 2011

15 kotów zamiauczy w styczniu. I to w całej Polsce.

Czyżby to jakiś dziwaczny pomysł szalonych naukowców? Trochę tak. Bo chodzi o biologów i biotechnologów, chodzi o eksperyment, ale nie całkiem o koty chodzi. Mowa o inicjatywnie 15 wydziałów uniwersyteckich i ogrodów botanicznych z całej Polski, które przygotowały zupełnie nowy piknik naukowy. Odbędzie się on 13 stycznia 2012 r. pod nazwą Noc Biologów. Właśnie została uruchomiona ogólnopolska strona tego projektu: http://www.nocbiologow.edu.pl/.

W logo Nocy Biologów znalazł sie m.in. kot, zwierzę znane z nocnej aktywnosci. Natomiast na mapce z oznaczeniem ośrodków organizujacych ten piknik naukowy umieszczone zostały ikonki kota, po najechaniu myszką na konkretną lokalizację Nocy Biologów ikona kota zmienia się, wskazując na... to, że kot daje głos.

Wydawać by się mogło, że koty ze swoim nocnym miauczeniem aktywne są tylko w marcu. Jednak za sprawą procesów ewolucyjnych, zachodzących w miastach (synurbizacja) wydłuża się okres rozrodczy wielu gatunków. O tym m.in. będzie można dowiedzieć się także i na olsztyńskiej Nocy Naukowców.

A o jaki eksperyment chodzi wydzialom nauk biologicznych polskich uniwersytetów? Szukamy nowych form kształcenia ustawicznego i pozaformalnego. Postęp wiedzy w zakresie biologii jest tak szybki, że wiedza szkolna błyskawicznie się dezaktualizuje. Aby rozumieć otaczający nas świat i zachodzące zjawiska, trzeba ciągłego uaktualniania wiedzy, w tym w zakresie nauk biologicznych. Wydział Biologii udostępni swoje laboratoria tego dnia w godzinach 11.00-22.00 (godziny mają ułatwić udział szkół jak i osób indywidualnych, po pracy). Można będzie posłuchać wykładów, uczestniczyć w eksperymentach i zapytać naukowców o wszystko, co dotyczny współczesnej biologii.

S.Cz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz