czwartek, 22 grudnia 2011

Czy ryby śpią? Przecież cały czas mają otwarte oczy!

Czy ryby śpią - przecież mają stale otwarte oczy? A czy wydają głosy - mówi się, że dzieci i ryby głosu nie mają? A może ryby wcale nie lubią pływać, a zamiast tego wolą skakać i latać w powietrzu? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można usłyszeć w trakcie wykładu pt. „Jak ryba w wodzie” podczas Olsztyńskiej Nocy Biologów (13 stycznia) w auli Centrum Biologii o godz. 18.00. Natomiast nieco wcześniej, podczas warsztatów będzie można poczuć się z rybami „za pan brat”.

Współczesne ryby to prawie 25 tys. gatunków. Wśród nich można spotkać zarówno prawdziwe olbrzymy, jak np. rekin wielorybi (oficjalne dane to prawie 13 m długości i masa sięgająca 14 ton) czy niektórzy przedstawiciele jesiotrów (ponad 4 m długości), a z drugiej strony miniaturki, do których należą niektórzy przedstawiciele ryb babkowatych, u których dorosłe samce osiągają zaledwie kilka milimetrów długości. Żyją w wodach słodkich, morskich i przyujściowych, w gorących źródłach i wodach arktycznych, w temperaturze poniżej zera stopni C. Niektóre pokonują tysiące kilometrów, aby dotrzeć do miejsca rozrodu. Niektóre gatunki tworzą liczne odmiany czy formy kolorystyczne. Jak wśród takiej ilości się nie pogubić, na jakie cechy zwrócić uwagę przy rozpoznawaniu gatunków, jak odróżnić popularne gatunki ryb z naszych wód, np. karpia od karasia czy pstrąga od łososia lub troci.

Na bezpośrednie spotkania z rybami, podczas których będzie można samemu spróbować rozpoznać niektóre gatunki ryb, zapraszamy do Katedry Zoologii, o godzinie 15.00 i 16.00 do sali 094. Wykład i warsztaty poprowadzi dr Jolanta Szlachciak.

(fot. J. Pająk)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz