Postęp naukowy jast tak dynamiczny, że wiedza (i podręczniki) niezwykle szybko się dezaktualizuje. Stąd zrodziła się potrzeba kształcenia ustawicznego poza murami szkół (kształcenie pozaformalne). Wiosną tego roku, w Poznaniu, na spotkaniu dziekanów wydziałów biologiczych i pokrewnych zrodził się pomysł biologicznego pikniku naukowego, pod nazwą Noc Biologów. W październiku na kolejnym spotkaniu dziekanów, tym razem w Olsztynie, pomysł okrzepł i się w pełni wykrystalizował, z propozycją pierwszej takiej Nocy 13 stycznia 2012 roku.
Obecnie w przygotowaniach do pierwszej ogólnopolskiej Nocy Biologów udział biorą: Wydział Biologii UAM (Poznań), Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UJ (Kraków), Wydział Nauk Biologicznych Uwr (Wrocław), Wydział Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego (Szczecin), Wydział Biologii UG (Gdańsk), Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS (Lublin), Instytut Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Pomorskiej w Słupsku, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Biologii i Nauk o Środowisku UKSW (Warszawa), Wydział Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (Olsztyn), Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Być może przyłączy się jeszcze więcej uczelni i instytucji.
W Olsztynie, na Noc Biologów przygotowano ponad 60 różnych wykładów, pokazów, warsztatów, eksperymentów, wystaw, wycieczek. Do tego dojdą kameralne rozmowy z naukowcami w ich laborariach.
Zimą życie nie zamiera.
S.C.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz