piątek, 9 grudnia 2011

Logo Nocy Biologów

Życie w nocy jest również ciekawe. Nawet zimą. Dla człowieka, jako gatunku posługującego się głównie wzrokiem, nocny świat jest tajemniczy i trudno dostępny. Ale dzięki wypracowanej przez lata metodologii badawczej jak i coraz wymyślniejszym przyrządom naukowców możemy obserwować procesy życiowe, zachodzące w ciemności. Możemy słyszeć niesłyszalne, widzieć niewidzialne, "patrzeć" zapachem i oglądać obiekty niezwykle małe. Możemy już nie tylko obrączkować ptaki ale i znakować pojedyncze geny... aby dalej śledzić te obiekty w ich procesach życiowych.

Nauka jest zjawiskiem globalnym, wiedza naukowa nie zna granic. To właśnie współpraca,w tym ta międzynarodowa, umożliwia ogromny postęp wiedzy. Dzielenie się wiedzą jest podstawową misją nauki i naukowców. Tak więc idea Nocy Biologów, jako formy upowszechniania wiedzy biologicznej, mieści się znakomicie w funcjach współczesnego uniwersytetu. Olsztyńska Noc Biologów nie jest izolowaną wyspą czy samotnym i oderwanym od świata ewenementem. Jest fragmentem szerszego przedsięwzięcia wydziałów biologii polskich uczelni wyższych. Przykładem jest logo Nocy Biologów - jedno dla wszystkich akcji, dziejących się w kilku miastach Polski. Logo opracował Andrzej Zieleziński, doktorant Wydziału Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. A w sensie globalnym Noc Biologów jest częścią inicjatyw nowoczesnego upowszechniania nauki, takich jak np. Europejska Noc Naukowców - bo przecież raz do roku odwiedzać laboratoria i pracownie uniwersyteckie to trochę za mało jak na potrzeby społeczeństwa XXI wieku.

Zatem zapraszamy 13 stycznia 2012 r. na Wydział Biologii UWM w Olsztynie w godzinach 11.00-22.00 oraz do codziennego zaglądania na niniesjzy blog, na którym zamieszczamy nie tylko bardziej szczegółowe opisy proponowanych wykładów, pokazów i wystaw, ale i informujemy o różnych odkryciach, związanych z biologicznym życiem oraz aktywnością naukowców i studentów biologii oraz biotechnologii.

S.C.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz