Co zmienią w krajobrazie Warmii i Mazur i różnorodności biologicznej plantacje wierzby energetycznej? Jak wpływają na przyrodę alternatywne źródła „zielonej” energii? Zdjęcia z badań terenowych oraz z plantacji wierzby energetycznej w Łężanach i Samławkach: krajobrazy, przyroda, rośliny, bezkręgowce, grzyby. Zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla krajobrazu wiejskiego.
Wykorzystanie biomasy w mieście i terenach zurbanizowanych stanie się niebawem codziennością. Jednym z alternatywnych źródeł energii jest biomasa, jest to więc biologiczne źródło energii. Ujemnym jednak skutkiem zamiany pól uprawnych w uprawy roślin energetycznych jest ewentualny wzrost cen żywności. Na Warmii i Mazurach pod uprawy wykorzystywane są gleby słabe i mało nadające się do upraw rolnych. Już teraz naukowcy w swoich badaniach starają się przewidzieć skutki dla lokalnej różnorodności biologicznej na poziomie gatunkowym i ekosystemowym. Zebrane na wystawie zdjęcia są tylko ubocznym efektem prowadzonych prac terenowych.
Biomasa roślin wieloletnich (drzewa i krzewy) z terenów miejskich i przydrożnych może być wykorzystana dla celów energetycznych. Dla sensownego wykorzystania produkcji biomasy w ekosystemach miejskich pomocna może być ekologia. Dodatkowo w miastach chronić można unikalne siedliska martwego drewna, typowego dla terenów pierwotnej puszczy.
(wystawa fotograficzna w czasie Nocy Biologów)
dr hab. Stanisław Czachorowski, prof UWM
Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska
Pozazdrościć takich terenów zielonych. Niestety mieszkając na dolnośląskim. Jedyny możliwy sposób na wykorzystanie zdrowej dla środowiska energii to montaż paneli słonecznych w Wrocławiu. To jest jedyne rozwiązanie.
OdpowiedzUsuń