(fot. S. Czachorowski) |
Zadanie to wykonane będzie z udziałem powołanego przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Olsztynie zespołu redakcyjnego, którego zadaniem będzie czuwanie nad wartością merytoryczną opracowywanych haseł w taki sposób, aby stanowiły one bezsporną i akceptowaną wartość informacyjną. Zespół redakcyjny będzie ponadto odpowiadał za zaproponowanie struktury kategorii E-ncyklopedii Warmii i Mazur oraz za nadzór autorski. Hasła opracowane i udostępniane będą na licencji Creative Commons. Hasła w powyższym zakresie przedmiotowo-dziedzinowym zostaną skonstruowane w sposób rzeczowy, zgodnie z regułami budowy tego typu haseł i zbiorów haseł. Na ich kształt i zawartość merytoryczną będzie miała wpływ jedynie szeroka wiedza i doświadczenie merytoryczne oraz kompetencje zawodowe zespołu opracowującego hasła, a także zespołu redakcyjnego badającego każdorazowo zawartość merytoryczną E-ncyklopedii Warmii i Mazur.
Hasła będą zaopatrzone dodatkowo w bibliografię źródłową i związaną z podstawowymi wiadomościami z zakresu stanu badań w danej dziedzinie wiedzy. Tam, gdzie to będzie wskazane pod względem merytorycznym, zamieszczane będą linki odsyłające do źródeł głównych informacji. Każde hasło zostanie wystandaryzowane i ujednolicone w swojej strukturze merytorycznej. Ponadto zostanie opisane sekwencją właściwych dla siebie kategorii i podkategorii, pozwalających w łatwy sposób odnaleźć je poprzez zapytania w wyszukiwarkach. Hasło w E-ncyklopedii Warmii i Mazur będzie posiadało co najmniej jeden odpowiedni dla bardziej precyzyjnej prezentacji merytorycznej załącznik, a tam gdzie to zostanie wskazane i będzie uzasadnione pod względem merytorycznym – odpowiednio więcej. Załącznik wykorzystany w haśle zaopatrzony będzie w przypis informujący o źródle i autorze informacji. Załączniki jakie zostaną wykorzystane do uzupełnienia treści haseł to: zdjęcia, ilustracje, reprodukcje, mapy, pliki mp3, filmy, fotocasty, skany i fotografie dokumentów.
Zespół Redakcyjny E-ncyklopedii Warmii i Mazur
W czasie Nocy Biologów, w kawiarni naukowej spotkanie z jednym z twórców E-ncyklopedii Warmii i Mazur, dr. hab. Janem Gancewskim, prof. UWM, w godz. 10.00-11.00.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz