czwartek, 18 stycznia 2018

Różnice między biotechnologią a magią z nawiązaniem do ekorozwoju


W różnorodnych dyskusjach często porównuje się magię do inżynierii, bo przecież obie niejako wpływają na rzeczywistość . Jednak magia, w odróżnieniu do inżynierii i innych pochodnych nauk badawczych, nie poddawana jest rzetelnemu sprawdzeniu.

Szeroko pojęta metoda badawcza jest dokładnym procesem rozumowania logicznego, z których korzystali ludzie w przeszłości. Dlatego trzeba pamiętać, że nie jest ona jakimś zupełnie nowym „wynalazkiem”. Mimo, że została znacznie ulepszona, tak jak prawie wszystko aktualnie nam dostępne: kiedyś np. naczynia gliniane ręcznie wyrabiane, dzisiaj korzystamy z bardzo profesjonalnie wytwarzanej ceramiki przemysłowej, o wiele lepszej i mimo wszystko tańszej. Ale tym samym ludzie zostali „wyrwani” z procesu tworzenia i przestają pojmować skąd wiele rzeczy się bierze i w jaki sposób powstają. Moim zdaniem prawie identycznie jest z szeroko rozumianym myśleniem naukowym: nie uczymy nauki jako procesu - procesu dochodzenia do wiedzy metodami naukowymi.

Tłumaczenie pewnych faktów w biotechnologii współczesny człowiek wiąże rozmaitymi zależnościami przyczynowo-skutkowymi. Na tym dzisiaj przede wszystkim opiera się ludzka inteligencja. Jeżeli np. kogut pieje rano, jesteśmy przekonani, że słońce schodzi, bo przecież jest to znak: kogut zapiał. I w takiej hipotezie roboczej nie ma niczego złego. Teraz jednak powinna nastąpić weryfikacja eksperymentalna. Pamiętam, jak jeszcze niedawno moja babcia opowiadała, że ustał zegar, no i długo czekać nie trzeba było - na drugi dzień wydarzyło się coś nieprzyjemnego.

Metoda naukowa umożliwiła społeczeństwu osiągnąć ogromny postęp technologiczny. Warto jednak pamiętać, że metoda naukowa sprowadza się głównie do sposobu myślenia i weryfikowania hipotez, a nie wykorzystywanych przyrządów technicznych i specjalistycznej aparatury. Nie można tylko wyposażyć szkoły w komputery i nowoczesny sprzęt laboratoryjny. Bardziej istotny jest forma myślenia, kształtowany nie tylko przez matematykę ale i przez nauki przyrodnicze (eksperymentalne).

Oczywiście ważny jest we współczesnym rozwoju biotechnologii aspekt ekologiczny. Nie da się ukryć, że dawne metody badawcze, czy też pojmowanie świata nie ingerowały w tak ogromnym stopniu, jak robi to dzisiaj współczesny przemysł biotechnologiczny. Jednak trzeba tutaj dodać, że wraz z rozwojem biotechnologii, rozwija się szeroko zakrojona ochrona środowiska, która mimo trudnych początków jest aktualnie bardzo wysoko rozwinięta.

Natalia Chomik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz