wtorek, 16 stycznia 2018

Czym się różni biotechnologia od magii - kolejny głos w dyskusji

(Warsztaty w czasie Nocy Biologów 2018)
Biotechnologia jest to stosunkowo nową dziedziną nauki, która od niedawna zaczęła rozszerzać się i pogłębiać. Obecnie w bardzo intensywnym tempie prowadzone są coraz to nowsze badania, stosowane nowe techniki, wykorzystywane w doświadczeniach, co świadczy o szybkim rozwoju biotechnologii. Jest to bardzo szeroka dziedzina wiedzy obejmująca w swych działaniach bakterie, grzyby, rośliny i zwierzęta.

Biotechnolodzy to naukowcy, którzy muszą posiadać innowacyjne spojrzenie na świat, próbując znaleźć nowe rozwiązania na „stare/tradycyjne” metody, których namiastka była wykorzystywana przez naszych przodków w życiu codziennym. Starsze pokolenia, czyli kolokwialnie rzecz ujmując -  nasze babcie, od wieków używały przeróżnych nasion, roślin w celach leczniczych czy kosmetycznych, bądź po prostu szukały nowych składników, które mogłyby wykorzystywać w kuchni. Osoby takie często były nazywane czarownicami, gdyż skuteczność tych metod często przynosiła pożądane efekty. Działania te jednak nigdy nie było wytłumaczone w realny, naukowy sposób, prawdopodobnie z powodu mniejszego zasobu wiedzy.

Biotechnolodzy „współcześni czarodzieje” starają się znaleźć odpowiedzi na wiele pytań stawianych w przeszłości i wytłumaczyć szereg zjawisk i następstw, „magicznych” badań czy doświadczeń, przeprowadzanych w laboratoriach, a dawniej w domach. Osoby zajmujące się magią starały się wytłumaczyć te zjawiska w swój, często niezrozumiały dla innych sposób (na pewno z uwzględnieniem sił niematerialnych). W odróżnieniu od biotechnologów, którzy już posiadają spore fundamenty wiedzy, popartej sprawdzonymi informacjami z książek. Oczywiście biotechnolodzy mają teraz szeroki zakres różnych urządzeń, niezbędnych składników chemicznych, odpowiednie warunki pracy, umożliwiające precyzyjne wykonanie doświadczeń i testów, prowadzonych na różnych organizmach. Nie było to jednak możliwe w dawnych czasach, gdzie „czarownice” używały swoich domowych przedmiotów. Magiczne receptury, które czasami przynosiły pożądane efekty, lecz czasami klęskę, teraz zastępowane są potwierdzonymi metodykami, na których mogą wzorować się naukowcy prowadząc badania, bez obaw, że nie otrzymają oczekiwanych rezultatów.

Biotechnologia jest uważana za magię ze względu na innowacyjność jaka jest wykorzystywana podczas różnych badań. Jest to nowa wiedza, która dla większości ludzi jest niewyobrażalna. Tutaj przykład klonowania, które nadal jest bardzo kontrowersyjne dla dużej grupy społeczeństwa. Szybki rozwój nauki spowodował, że biotechnolodzy stwarzają dużo nowych możliwości, lecz nie do końca zyskuje to aprobatę i społecznych sprzymierzeńców, którzy mogliby pomóc we wdrożeniu tego w codzienne życie. Biotechnologia jest dziedziną bazującą na ogromnej wiedzy i doświadczeniu naukowców, co w magii często było tylko przypadkiem.

Weronika Urbanowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz