Na początek zastanówmy się czym jest biotechnologia? Otóż biotechnologia jest nauką wykorzystującą zachodzące procesy biologiczne w przyrodzie do postępu technologicznego, który wpływa na rozwój innych dziedzin nauki. Biotechnologia zajmuje się unowocześnianiem dotychczasowych metod które pozwalają na szybsze i efektywniejsze wykonanie wybranego procesu technologicznego.
Natomiast magia jest to ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, którą można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i określonych czynności – tak mówi prosta definicja (Wikipedia).
Biotechnologia i magia w pewnym stopniu są do siebie podobne w postrzeganiu wielu ludzi, którzy nie posiadają podstawowej wiedzy przyrodniczej. Lecz tak naprawdę między magią a biotechnologią jest ogromna różnica. Biotechnologia w głównej mierze opiera się na dokładnym poznaniu danego procesu zachodzącego w przyrodzie. Obserwacje przyrody i sposobu jej działania, pozwalają na dopasowanie mechanizmu i w pewnym stopniu modyfikacji. Informacja o działających mechanizmach w systemach przyrodniczych pozwala na zastosowaniu jej (bez szkody dla środowiska) dla poprawienia życia człowieka np. produkcja antybiotyków, szczepionek czy też tworzenie odmian transgenicznych.
Magia nie szuka odpowiedzi w otaczającym nas środowisku. Środowisko jest uważane wówczas za obszar, na którym działają siły nadprzyrodzone. I to one sprawiają, że przyroda działa tak jak działa. Na przykład koniec świata, przepowiadany ostatnimi czasy, jest oparty na wierzeniach, a nie na prawdziwych (weryfikowalnych) faktach, które mówi nam przyroda. Końca świata nie było, co wcale nie zmniejszyło fascynacji takimi przepowiedniami.
Patrycja Zdunek
Nieoficjalna i bardziej swobodna w przekazie strona wydziałowa, z relacjami z badań naukowych, zajęć dydaktycznych, spotkań nieformalnych i dyskusji. Jednym słowem "o życiu" (biologia zobowiązuje) we wszelkich jego uniwersyteckich a nawet biotechnologicznych przejawach.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz