sobota, 1 listopada 2014

Ziemia i ludzkość już są bankrutami

Żyjemy na kredyt i musimy zacząć umiejętnie rozporządzać oferowanym nam przez Ziemię kapitałem - przypomina WWF Polska w materiale przesłanym w piątek PAP z okazji Światowego Dnia Oszczędzania.

"Obecny poziom eksploatacji zasobów naturalnych Ziemi przekracza jej możliwości produkcji, co oznacza, że nasza planeta "wydaje" więcej, niż posiada" - przypomina WWF. Konsumujemy więcej niz mozliwości naturalnego odnawiania się surowców i energii. Na dłuższą mete taki styl zycia zkończy sie katastrofa przede wszystkim dla ludzkości.

Według opublikowanego pod koniec września raportu WWF o stanie planety, "Living Planet Report", Ziemia potrzebowałaby teraz półtora roku, by odnowić swoje zasoby. W latach 1970-2010 liczebność populacji zwierząt kręgowych spadła o 52 proc. Zmniejsza się też powierzchnia lasów i zasoby wody zdatnej do spożycia. Jednocześnie powiększa się ślad ekologiczny, jaki człowiek odciska na Ziemi - wskaźnik umożliwiający oszacowanie zużycia zasobów naturalnych w stosunku do ich możliwości odtworzenia przez naszą planetę. W tej kategorii, w ciągu dwóch ostatnich lat, Polska "awansowała" z pozycji 45 na 37. Jeżeli wszyscy ludzie konsumowaliby tyle, co Polacy, ludzkość potrzebowałaby już 2,5 planety. "Świadczy to o nierozważnym i nadmiernym korzystaniu z zasobów Ziemi" - oceniają ekolodzy. A Polacy mają dużo do zrobienia w zakresie oszczędzania biosfery.

W Światowym Dniu Oszczędzania speckjaliści radzą, by częściej wybierać podróż rowerem zamiast samochodem, wybierać sprzęt energooszczędny, zamienić świetlówki na oświetlenie typu LED. "Przede wszystkim trzeba jednak uświadomić sobie, że zasoby Ziemi nie są niewyczerpalne, a ich nieumiejętna eksploatacja może spowodować, że przyszłe pokolenia nie będą już miały "z czego żyć" - podkreśla Paweł Średziński z WWF Polska.

"W Dniu Oszczędzania banki zachęcają nas do oszczędzania pieniędzy i wpłacania środków na rachunki oszczędnościowe - zauważa Średziński. - Jednak nie zapominajmy, że naszym największym, wspólnym bogactwem są zasoby Ziemi - bez nich nie przetrwałaby ani gospodarka, ani nasze finansowe oszczędności. Dlatego musimy nimi umiejętnie rozporządzać i działać już teraz. A Dzień Oszczędzania powinien być okazją do zdjęcia zadłużenia".

 Źródło: Nauka w Polsce PAP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz