piątek, 14 listopada 2014

Gadające dachówki i Światowy Dzień Cukrzycy

(Fot. Anna Wojszel)
W tydzień po pierwszym plenerze dachówkowym w Gościńcu Molo w Mrągowie, 14 listopada o godz. 14.00 odbędzie się pierwszy publiczny pokaz "gadających  dachówek". Jeszcze nie wszystkie są dokończone, nie wszystkie mają kody QR ale będą pokazane w Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie na przedpremierowej wystawie. Potem dachówki pojadą do Olsztyna, gdzie zostaną artystycznie dopracowane (wszystkie nauczą się gadać, z kodami QR).

*  *  *

Szanowni Państwo,
od piątku (7 listopada) realizowaliśmy w Mrągowie specjalny program pt."Natura i psychologia przeciwko cukrzycy" - interaktywne seminarium połączone z warsztatami i treningiem. Spotkania Ogrody Zdrowia poświęcone cukrzycy i hortiterapii to przykład jak można na Warmii i Mazurach przedłużyć sezon turystyczny. W Mrągowie przez dwa dni spotykali się specjaliści od dietoterapii i psychologii diabetologicznej oraz artyści by z zastosowaniem warsztatu hortiterapii (ogrodoterapii) budować pozytywne relacje i rozmawiać z osobami chorymi na cukrzycę. Na zajęciach odbywały się konsultacje z opiekunami i członkami rodzin diabetyków. W przyjaznej atmosferze, przy kuchennym stole z dietorepeutą dr inż. Katarzyną Kowalcze przygotowaliśmy potrawy. Niezmiernie ciekawe były warsztaty neurolongwistycznego programowania z red. Krzysztofem Miką. Wszystkie te działania uzmysłowiły nam jak ważną rolę w procesie rehabilitacji ogrywa prawidłowa komunikacja. Istotą budowanie relacji między pacjentem a terapeutą jest umiejętność słuchania i zrozumienia problemów innego człowieka, w tym osoby dotkniętej cukrzycą. W specjalnym programie Mazury dla Diabetyków połączyliśmy horti-, arte-, dieto - i psychoterapię Terapię. I to jest pomysł na turystów i z Warszawy, i z Paryża. Można przyjechać na Mazury by spróbować swoich sił w sztuce, nauczyć się rozumieć przyrodę, a przede wszystkim "ogarnąć się w cukrzycy" . Mrągowo pierwsze podejmuje tak innowacyjne działania.

Seminarium towarzyszył plener prowadzony przez prof. Stanisława Czachorowskiego, który łączył w sobie praktyczną hortiterapię z arteteterapię inspirowaną kontaktem z naturą. Pomalowane dachówki ozdobiły rośliny i mazurskie krajobrazy. Malując wspólnie z uczestnikami seminarium, którzy przyjechali do nas z odległych części Polski wykonaliśmy ponad 50 prac. Wspaniałych dzieł z mazurskich dachówek, wszystko dla dzieci z warmińskiej szkoły w Lamkowie. W prosty sposób edukujemy i niesiemy pomóc innemu miastu, a także przez empatię uczymy się zrozumieć specyfikę cukrzycy.

Zofia Wojciechowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz