niedziela, 16 marca 2014

Organizm ludzki jako skomplikowane laboratorium

(fot. archiwum bloga)
Organizm ludzki to niezwykła machina o ogromnych możliwościach adaptacyjnych, w której zachodzi wiele skomplikowanych procesów. Niezwykle fascynujące jest to, że nasz organizm jest w stanie funkcjonować czasem nawet w bardzo trudnych warunkach i świetnie radzi sobie nawet wtedy, gdy jest narażony na działanie szkodliwych czynników pod warunkiem, że będzie stopniowo do nich przyzwyczajany, np. u ludzi żyjących na obszarach, gdzie występują naturalne złoża uranu i są oni narażeni codziennie na wpływ szkodliwego promieniowania, które jest dwustukrotnie wyższe od przyjętej normy nie stwierdzono częstszych zachorowań na nowotwory, a ludzie tam wcale nie żyją krócej. Tak więc nasz organizm to fabryka, która nieustannie pracuje w mniej i bardziej dogodnych, ciągle zmieniających się warunkach. Dzięki tej pracy oddychamy, poruszamy się, myślimy, czujemy, mówimy, słyszymy, śmiejemy się, odczuwamy strach.

W naszym organizmie zachodzą procesy wewnątrzkomórkowe, dzięki którym działają zmysły, przebiegają procesy myślowe i ruchowe. Mózg za pośrednictwem przesyłających informacje nerwów kontroluje każdą cześć ciała: oczy, uszy, skórę, kości, serce i mięśnie. Bezustannie czuwa, kontroluje i wydaje polecenia. Dzięki niemu myślimy, czujemy, pamiętamy i reagujemy. Nasz mózg to bardzo dobrze zorganizowany dyrektor stojący na czele tego wyspecjalizowanego laboratorium. Zarządza skutecznie wieloma procesami, podejmuje błyskawiczne decyzje. Równie fascynujące jest samo wyposażenie tego laboratorium. Ludzki organizm składa się ze stu trylionów komórek, które ze sobą współdziałają. Mamy dziewięćdziesiąt siedem tysięcy kilometrów naczyń krwionośnych, które rozprowadzają krew a wraz z nią tlen do każdej komórki. W naszych oczach jest sto dwadzieścia milionów komórek światłoczułych, a na języku dziesięć tysięcy kubków smakowych.

Nasze kości są na tyle silne, by udźwignąć ciężar dwudziesto krotnie przewyższający wagę ciała. W ciele człowieka znajduje się 70 km nerwów, wiele zakończeń sięga skóry, w niektórych miejscach jest ich więcej. Powierzchnia skóry składa się z martwych komórek, które ciągle odpadają. W ciągu godziny tracimy 600 000 komórek, rocznie około 0,5 kg. W ciągu miesiąca nasza skóra całkowicie ulega wymianie. Znajdujące się w głębi skóry komórki nieustannie się dzielą, tworząc nowe warstwy. W skórze znajduje się ponad 2 miliony otworów mogących wydzielić 2 litry płynu na godzinę, którego ogrzane krople wyparowują, ochładzając ciało, w ten sposób organizm zachowuje stałą temperaturę ciała. Zwykle nie zastanawiamy się nad tym czego w danej chwili potrzebuje nasz organizm, nie zawsze na czas dostarczamy mu to co jest w danej chwili potrzebne, źle się odżywiamy, za mało dostarczamy płynów, bo nie zawsze mamy na to czas. Gdyby skontrolować nasz jadłospis i porównać z zapotrzebowaniem organizmu część z nas nie powinna już żyć, a jednak żyjemy i wbrew przewidywaniom mamy się nieźle. Jesteśmy niezwykle dobrze wyposażeni w wiele małych niewidocznych, ale jakże skutecznych urządzeń.

Przy każdym wdechu potrafimy odróżnić do dziesięciu tysięcy zapachów. W naszych nosach kryje się dziesięć milionów komórek wychwytujących zapachy. Komórki te na swych powierzchniach posiadają tysiące rodzajów receptorów. Każdy zapachowy związek łączy się z odpowiednim receptorem wyzwalającym impuls elektryczny docierający do mózgu, a miliardy naczyń włosowatych zaopatrują w tlen wszystkie tkanki i organy naszego ciała, jednocześnie usuwając dwutlenek węgla i toksyny. Na języku znajduje się dwadzieścia tysięcy kubków smakowych, z których każdy zawiera pięćdziesiąt receptorów, jeżeli receptor zostanie uszkodzony, nowy zastąpi go w ciągu dziesięciu dni. Tak jak w każdej fabryce tak i w tej potrzebne są duże ilości energii, którą dostarczamy z pokarmem. Pokarm zostaje strawiony i przetworzony na energię, ale zanim to się stanie musi przejść przez szereg przemian oraz system kontrolny czyli wątrobę. W jamie ustnej pokarm zostanie rozdrobniony i połączony ze śliną, która zawiera enzymy trawienne, a następnie przełykiem dociera do żołądka, gdzie zostaje poddany działaniu kwasu solnego, jednego z najmocniejszych kwasów, gdy używamy go w laboratorium używamy rękawic ochronnych, tymczasem przebywa on w naszym żołądku i nie powoduje zniszczeń, lecz chroni nas przed drobnoustrojami a także rozkłada białka. Ostatecznie treść pokarmowa dociera do jelita cienkiego, gdzie odbywa się proces wchłaniania wszystkich niezbędnych składników odżywiających nasz organizm. Składniki pożywienia zostają rozłożone, a następnie wchłonięte do krwi, a w wątrobie są sortowane i usuwane toksyny po to by do naszych komórek docierały tylko te składniki, które są odżywcze i bezpieczne.

Niezwykłe jak wiele procesów zachodzi jednocześnie, jak wiele dzieje się w jednej tej samej chwili. A wszystko po to, by odżywić i dotlenić nasze komórki, odbudować te które uległy zniszczeniu oraz dostarczyć energii naszym mięśniom. Mając świadomość tego jak wspaniale wyposażyła nas matka natura, chyba jednak bardziej powinniśmy dbać o siebie by ten wspaniały i niezwykły organizm mógł jak najdłużej nam służyć.

Beata Frąckiewicz 

Źródła: www.medonet.pl Film dokumentalny – „Zdumiewający ludzki organizm”

1 komentarz:

  1. Piece muflowe to kluczowe urządzenia wykorzystywane w procesach wymagających dokładnej kontroli atmosfery i temperatury. Ich zastosowanie sięga od analizy składu chemicznego przez obróbkę cieplną metali, aż po produkcję zaawansowanych materiałów ceramicznych. Dzięki możliwości utrzymania stabilnej i jednolitej temperatury w całej komorze, piece muflowe zapewniają wysoką jakość i powtarzalność wyników. Są wyposażone w nowoczesne systemy kontroli, które umożliwiają precyzyjne ustawienia parametrów pracy, co jest niezbędne w badaniach naukowych i procesach przemysłowych. Ich modułowa konstrukcja oraz dostępność różnych rozmiarów i mocy ogrzewania czyni je uniwersalnym rozwiązaniem dla wielu zastosowań.

    OdpowiedzUsuń